Windows Phone 8.1 - tydzień z "nowym" systemem

27
Aleksander Kiszniewski
Windows Phone 8.1 - tydzień z "nowym" systemem

Podczas konferencji Microsoft Build na początku kwietnia tego roku, koncern z Redmont zaprezentował światu m.in. nową odsłonę mobilnych okienek, czyli Windows Phone 8.1. Oficjalnie ma być ona dostępna dopiero w połowie roku, jednak Microsoft udostępnił ją jako narzędzie dla deweloperów, więc w konsekwencji każdy posiadacz smartfona z Windowsem 8 mógł zainstalować aktualizację. Pierwsze plotki mówią już o ponad milionie zainstalowanych Windowsów 8.1, co daje około 3% wszystkich użytkowników WP (tylu deweloperów...:P).

Jako że instalacja nowego Windowsa jest dziecinnie prosta i trwa około godziny, nie mogłem się powstrzymać i również zostałem "deweloperem". Windows Phone 8.1 nie jest może rewolucją, ale eliminuje całą masę denerwujących problemów i braków, które powinny zostać usunięte dwa lata temu. Nowy Windows dodaje także wiele nowych opcji, o których użytkownicy mobilnych okienek mogli do tej pory jedynie pomarzyć.

wp_ss_20140428_0003

Aby zainstalować aktualizację na swoim smartfonie z Windowsem 8 należy wykonać kilka prostych czynności: wystarczy zarejestrować się w usłudze Windows Phone App Studio (http://appstudio.windowsphone.com/). Następnie pobieramy na smartfon aplikację Preview for Developers (http://www.windowsphone.com/s?appid=178ac8a1-6519-4a0b-960c-038393741e96) ze sklepu i rejestrujemy się swoim kontem MS.

Ekran

wp_ss_20140428_0001Przede wszystkim trzy rzędy kafelków, można je teraz ustawić na każdym urządzeniu z Windowsem Phone 8. Na 4,5-calowym ekranie mojej Lumii 925 rozwiązanie to sprawdza się idealnie. Dzięki temu najczęściej używane ikony mogłem powiększyć kosztem  tych używanych znacznie rzadziej. Dość absurdalnym pomysłem jest ustawianie tapety na kafelkach, jednak jest to możliwe.

Klawiatura Word Flow

wp_ss_20140422_0008

Na to rozwiązanie oczekiwało z pewnością wielu użytkowników Windows Phone, odpowiednik androidowego Swype działa jak marzenie, a Microsoft chwali się, że to właśnie na nowej klawiaturze systemowej WP ustanowiono rekord szybkości pisania na smartfonie. Domyślnie wgrany jest język polski, a system zaskakująco dobrze odczytuje zamysły piszącego.

Regulacja głośności

wp_ss_20140422_0007Regulację głośności dopadł "wiatr zmian", bardzo wielu użytkowników narzekało na brak możliwości osobnej regulacji dźwięków systemowych (w tym dzwonka) i multimediów. Microsoft nareszcie postanowił coś z tym zrobić. Domyślnie jeśli nie słuchamy muzyki, po naciśnięciu przycisków regulacji głośności, zmieniana jest ta dotycząca dzwonka. Po naciśnięciu strzałki w prawym górnym rogu (zaznaczona na czerwono) wysuwają się dwa paski do regulacji głośności. Jeśli akurat korzystamy z multimediów, sytuacja jest odwrotna, domyślnie regulujemy muzykę, dzwonek po rozsunięciu panelu. Jeśli korzystamy ze słuchawek bluetooth, na pasku nawigacyjnym muzyki mamy powiadomienie o tym, że są one podłączone.

Kalendarz i powiadomienia o połączeniach

wp_ss_20140428_0004Kosmetyczne zmianydotknęły także kalendarz, w którym dodano widok miesiąca i nieco zmieniono jego układ na bardziej przejrzysty. Zmodyfikowano także nieco panel z powiadomieniami o połączeniach. Powtarzające się powiadomienia od jednego kontaktu są teraz zwijane w jeden rekord z powiadomieniem o ich ilości w nawiasie. Kliknięcie w kontakt w tym miejscu automatycznie rozpoczyna rozmowę, a po prawej stronie dodano ikonki przenoszące nas do kontaktów.

Wady
Nie wiem, czy to tylko mój problem, ale wydaje mi się, że nieznacznie skrócił się czas działania mojej Nokii na jednym ładowaniu. Za to już jakimś kompletnym nieporozumieniem jest nawigacja, która teoretycznie nie została zmieniona. Podczas korzystania z niej telefon rozgrzewa się do temperatur, jakich nie wywoływało nawet kilka godzin grania, a bateria podczas korzystania z nawi rozładowuje się w zastraszającym tempie. Mam nadzieję, że podczas oficjalnego udostępnienia zostanie to poprawione.

UPDATE: Belka powiadomień

No tak, słusznie zwróciliście uwagę, że opisałem prawie wszystko, a nie wspomniałem nawet o jednej z najważniejszych rzeczy, czyli belce powiadomień. Tak jak zapowiadano na premierze, jest i ma się świetnie, tutaj akurat screen bez powiadomień, ale dostajemy na nią informacje o SMSach, połączeniach, powiadomienia z FB, maila, czy info o zaktualizowanych aplikacjach. Możliwość automatycznej aktualizacji aplikacji również została wprowadzona wraz z WP 8.1.

wp_ss_20140428_0005Do górnych kafelków ("belkowych") możemy przypisać cztery z około dziesięciu funkcji, w tym m.in. aparat, bluetooth, tryb samolotowy, regulację jasności, czy zarządzanie VPNem (którego obsługa została dodana).

Oceny (10)
Średnia ocena
Twoja ocena
Sefto (2014.04.28, 17:42)
Ocena: 3
Problem wielu użytkowników, co ciekawe, wiele osób nie ma tym problemu na tych samych urządzeniach. Trzeba czekać na oficjalne wydanie, to jest na razie taka beta, chociaż bardzo fajnie, że jest w ogóle taka możliwość :) Mnie najbardziej ratuje w 8s możliwość przenoszenia na SD, świetna sprawa, drugie życie dla tego telefonu :)

A co do tapet, to dla mnie są po prostu super i ustawienie odpowiedniej może dodać naprawdę wieeele uroku tym kafelkom :)

Edytowane przez autora (2014.04.28, 17:54)
ab123 (2014.04.28, 17:47)
Ocena: 2
Wpis ciekawy ale trochę mało rozbudowany, warto przecież także wspomnieć nowych funkcjach sklepu, rozwiązaniu problemu z plikami tymczasowi(u mnie dało się zejść z 800MB na niecałe 150), czy działaniu Centrum Akcji(dopiero gdy je dostałem to odkryłem, że mi go brakowało ;D).
No i nie można też zapominać o minusach jak gry umieszczone na liście razem z aplikacjami czy (rzadko) niedoczytujące sie opisy na kafelkach.
MethCat (2014.04.28, 18:10)
Ocena: 0
Co do gier na liście aplikacji to wydaje mi się że to tylko tymczasowe rozwiązanie dające możliwośc odpalenia gierki przy problemach z hubem (a już takie były).
raximus (2014.04.28, 18:14)
Ocena: 3
70% userów, w tym ja, chce powrotu do listy appek bez gier. Pewnie zrobią to jako opcję w ustawieniach gier.
ab123 (2014.04.28, 18:37)
Ocena: 0
MethCat (2014.04.28, 18:10)
Co do gier na liście aplikacji to wydaje mi się że to tylko tymczasowe rozwiązanie dające możliwośc odpalenia gierki przy problemach z hubem (a już takie były).

Miałem ten problem, i wtedy zainstalowałem aplikację 'Foldery' gdzie włożyłem wszystkie gry. Swoją drogą nawet po aktualizacji korzystam z tego rozwiązania, ponieważ standardowa ikona do gier jest zawsze zielona, co źle wygląda po ustawieniu tapety ma kafelkach.
KazH (2014.04.28, 18:58)
Ocena: 0
Moje ulubione elementy WP8.1 po tygodniu:

1. Nowa klawiatura, da się pisać kilka razy szybciej. Nawet jak się źle rysuje to system i tak się zawsze dobrze domyśla o jaki wyrach chodziło. Nie mam pojęcia jak to możliwe.

2. IE11 z trybem czytania pozwalającym na przeglądanie dowolnej strony na czarnym tle. Idealne do oszczędzania energii na ekranach AMOLED i poza tym wygodniej się czyta białe na czarnym

3. Automatyczne aktualizacje aplikacji z powiadomieniami. Nawet się wiedziałem że to będzie taki fajne. Mam nadzieję że w kolejnej wersji Windows na PC pojawi się taki mechanizm który będzie pokazywał powiadomienia co zostało ostatnio zainstalowane automatycznie

4. Integracja z Windows 8.1. W końcu przeglądarka na telefonie pokazuje listę odwiedzonych stron na dowolnym naszym komputerze oraz synchronizuje zakładki. To wygodna sprawa
Ran-D (2014.04.28, 19:08)
Ocena: 2
Microsoft robi swoje a na początku było narzekanie poco to komu??
Lepiej dla nas konsumentów.
mr_klee (2014.04.28, 19:40)
Ocena: 3
to może być mój pierwszy windows w fonie - myślę że w połączeniu jedynie z Lumią 930 :D
Godix (2014.04.28, 19:52)
Ocena: 0
A u mnie caly czas pobieranie aktualizacji 0 %. Czyzby serwery obciazone?
Krzysztof Pikowy (2014.04.28, 20:00)
Ocena: 3
Odnośnie wad, o których wspomniałeś.
- szybsze rozładowywanie się baterii. Początkowo też miałem takie wrażenie. Ale po zaawansowanej analizie danych doszedłem do wniosku, że to się dzieje dlatego, że od kiedy mam WP 8.1, to częściej używam mojej Nokii ;)
- grzanie na nawigacji. Ciekawe, nie zaobserwowałem u siebie.
Krzysztof Pikowy (2014.04.28, 20:01)
Ocena: 0
A co do kalendarza - dodano widok tygodnia, nie miesiąca.
Hawk_v90 (2014.04.28, 20:49)
Ocena: 1
Zbyt ubogi artykol, zmian jest duzo wiecej i sa na plus:) Ale... Dla mnie system (2 poprzednie komorki byly na andku) jeszcze za malo funkcjonaly. Czego chce?

1. Fotki/tapety/filmy/video: chce zmnienic nazwe, zobaczyc informace np. jaka ma rozdzielnosc, ile zajmuje, date zrobiena/przyslania. Chce wyslac komus przez bluetooth!
Normalnego sortowania, zeby nagrane wideo byly w jednym miejscu, a nie razem z fotkami.. Foldery! Gdzies trzeba uporzadkowac bajki dla dzieci i filmy 4x...:D

2. Chce dostepu do pamieci/karty sd! Modyfikowanie plikow na karcie sd. I wysylanie przez bluetooth.

3. Porzadnego odtwazacza muzyki bo ten ssie. Nie odtwarza formatu ogg i innych popularnych, brak wybory listy odtwarznia z folderu na karcie sd, brak normalnego przewijania.

4. Brak wlaczenia/wylaczenia danych z sieci komorkowej na belce powiadomien (dobrze, ze wifi jest..)

5. Lista programow. Bitch please... Chce to posortowac jakos, a nie miec liste skadajaca sie z 100 apek, nie wiem, windowsowe foldery lub menu start, ale nie liste... :D

6. Normalny telefon... Tak zeby po nacisnieciu na liste kontaktow i na kontakt nie dzwonil do tej osoby odrazu (M$ wtf?), a zeby tylko wyswietlil przynajmniej numer wybor zadzwonienia/napisania esemesa, usunienia/edytowania...

To tylko tyle na na poczatek... Aha, xbox video ssie, zeby dostac sie do klipu na karcie sd, musze przewinac tv store, movies store, spotlight i na koncu bedzie moja kolekcja. (taaaa, wiem, wystarczy przewinac raz do tylu, ale troche hejtu trzeba:) )
Licze na to w najblizszej przyszlosci, bo andek znow kusi coraz bardziej, tylko szkoda, ze w cenie mojej lumi 620 nie ma alternatywy dla komorki na androjdzie :)
Edytowane przez autora (2014.04.28, 21:04): bledy xd
unknown_solider (2014.04.28, 22:11)
Ocena: -4
Kafelki powoli zmieniaja sie w ikonki robocika, zyskujac ich funkcjonalnosc i tracac swoja prymitywna prostote. Brakuje uzytecznego softu, tj. nie brakuje tym ktorzy maja czas na robienie beckupu windows store i testowanie. Prawie jak android, choc ciagle w ugrzecznionej wersji basic.
Edytowane przez autora (2014.04.28, 22:12)
Sefto (2014.04.28, 22:37)
Ocena: 0
Hawk, sprawdź Pocket File Manager w markecie, dla funkcji ciekawszych niż podstawowe trzeba zapłacić, ale w podstawie chyba jest wszystko czego potrzebujesz.
niebieskiogorek (2014.04.29, 00:41)
Ocena: -1
Tak brak ikony w pasku powiadomień do wyłączenia łączności 3G/LTE jest sporym niedopatrzeniem :/
Ja znalazłem jednak inny poważny problem : Pisanie smów z polskimi znakami aktualnie powoduje ,że jeden sms to 80 znaków. Przed aktualizacją można było w ustawieniach 'Sieci' zmienić odpowiednią opcję aby odbiorca dostawał smsy z obciętymi polskimi ogonkami a teraz...cóż...opcja 'Swype Microsoft' może i jest super...ale co z tego jak 3bą ja wyłączyć aby pisać bez polskich liter a tym samym zaoszczędzić kilka groszy.
laaval (2014.04.29, 08:44)
Ocena: 0
@up
A nie ma w ustawieniach sms-ów czegoś takiego jak tryb wprowadzania? W andku mam coś takiego jak Alfabet GSM i Unicode. Jak wybiorę to pierwsze, to polska literka traktowana jest na równi z tą bez ogonków i mam 160 znaków na sms-a niezależnie od tego co w nim będzie. Odbiorca dostanie dokładnie to samo, bez żadnego obcinania ogonków
Mat48 (2014.04.29, 09:01)
Ocena: 4
niebieskiogorek (2014.04.29, 00:41)
(...) ale co z tego jak 3bą ja wyłączyć (...)
Co zrobić?
Kriss_Hietala (2014.04.29, 09:21)
Ocena: -4
Wp 8.1 ftw.
zakk87 (2014.04.29, 10:02)
Ocena: 0
na L620 na liscie połaczen nieodebranych nie miesci sie godzina, a zeby sprawdzic to trzeba siwe naklikać.
marcin_21 (2014.04.29, 10:06)
Ocena: -2
mam pytanie, czy dla posiadaczy telefonów z WP będzie darmowa przesiadka na WIN 8.1, kiedy pojawi się on oficjalnie?
alekalek (2014.04.29, 11:28)
Ocena: 0
marcin_21 (2014.04.29, 10:06)
mam pytanie, czy dla posiadaczy telefonów z WP będzie darmowa przesiadka na WIN 8.1, kiedy pojawi się on oficjalnie?


Ma być darmowa jako zwykła aktualizacja, tak jak przesiadka z 7.5 ma 7.8, podobno okolice czerwca ale najprawdopodobniej będzie tak jak w przypadku WP 7, gdzie zależnie od operatora trzeba było czekać nawet kilka miesięcy na oficjalną aktualkę
raximus (2014.04.29, 12:11)
Ocena: -1
Zawsze jako pierwsze dostają modele najwyższe, L1520, L1020, L920, potem coraz niższe aż do L620 i L520.
losdamianos (2014.04.29, 15:07)
Ocena: 0
czekam i co w tym czasie robie ?
kupuje niedopracowanego zlagowanego (mid range) androida ?
czy zamkniety iOS ?
Drzemor (2014.04.30, 19:29)
Ocena: 0
@raximus

nie zawsze jest taka kolejność ale jednak ;) .
Edytowane przez autora (2014.04.30, 19:30)
mikimouse (2014.05.01, 03:12)
Ocena: 0
marcin_21 (2014.04.29, 10:06)
mam pytanie, czy dla posiadaczy telefonów z WP będzie darmowa przesiadka na WIN 8.1, kiedy pojawi się on oficjalnie?

http://www.winbeta.org/news/microsoft-repo...-81-update-june
Zaloguj się, by móc komentować