Koniec Aero2 jakie znamy?

35
Daniel Kukieła
Koniec Aero2 jakie znamy?

Zapewne widzieliście pojawiające się od wczoraj informacje o tym, że Aero2 z dniem dzisiejszym zostanie wzbogacone o nową funkcjonalność - captchę, którą trzeba będzie przepisywać co godzinę. Zapewne, tak samo jak ja, mieliście nadzieję, że to tylko prima aprilisowy żart. Pewnie nadal myślicie, że jutro captcha zniknie...

Router z Aero2

Od dawna korzystam ze starego SGS1 jako routera WiFi do Aero2. Smartfon ten dostałem w kompletnej rozsypce i niskimi kosztami przywróciłem mu prawie pierwotny stan. Dodatkowo dostał najnowszego Cyanogenmoda. Największym wyzwaniem było chyba samodzielne zdjęcie mu simlocka.

Samsung Galaxy S1 z Cyanogenmodem i Aero2

Od tamtej pory miałem przenośni router WiFi (do darmowego Internetu Aero2) z Androidem i dotykowym ekranem. Router ten czasami nawet używany był do odtwarzania muzyki z radia internetowego podczas jazdy samochodem. Na drodze z Ciechanowca do Szczecina poza cogodzinnym rozłączaniem radio gra prawie cały czas, w przeciwieństwie do wszelkich odbieranych i znikających stacji radiowych (albo miejsc w których w ogóle nic nie odbiera). Co więcej w tym samym czasie smartfon ten dostarczał Internet do mojego SGS2 na którym uruchomiony był m.in. Yanosik. I wszystko działało pięknie. Cogodzinne rozłączanie i ponowne automatyczne nawiązywanie połączenia nie było problemem. Za duży plus uważam także brak limitu transferu (choć nigdy zbyt dużo go nie wykorzystałem). Wygląda na to, że fajnie było do dziś...

 

Captcha

Słuchy o tym, ze captcha zostanie dodana, chodziły od dawna. Po przeczytaniu dzisiaj newsa o Aero2 postanowiłem sprawdzić jak to jest z tą captchą. Włączyłem przeglądarkę internetową i... przez długą chwilę ani jedna strona internetowa nie chciała się załadować. Po kilku próbach, w ślimaczym tempie z google.pl przekierowało mnie tutaj:

Aero2 - captcha (1)

Aby cokolwiek zobaczyć, trzeba najpierw powiększyć stronę:

Aero2 - captcha (2)

Wygląda na to, że Aero2 postarało się, aby maksymalnie utrudnić korzystanie z darmowego Internetu.

Po kliknięciu w wyświetlony link i kolejnym odczekaniu kilku sekund ładuje się kolejna strona:

Aero2 - captcha (3)

i znów trzeba powiększyć (a i tak np. kliknięcie przeładowania captchy graniczy z cudem przy takim rozmiarze ikonki):

Aero2 - captcha (4)

Jeszcze tylko kilkukrotne niekiedy przepisanie captchy i prawie gotowe:

Aero2 - captcha (5)

Prawie, bo jeszcze trzeba zresetować połączenie.

 

Podsumujmy:

 1. wchodzimy na dowolną stronę internetową
 2. czekamy kilka sekund
 3. przekierowuje nas do strony z informacją
 4. czekamy kilka sekund
 5. powiększamy komunikat
 6. wpisujemy captchę
 7. zatwierdzamy i czekamy kilka sekund
 8. niekiedy musimy kilkukrotnie wrócić do punktu 6
 9. czekamy kilka sekund
 10. powiększamy komunikat
 11. a tak, udało się
 12. wyłączamy połączenie internetowe (np. włączamy tzw. tryb samolotowy)
 13. włączamy je ponownie
 14. i powinniśmy się cieszyć się godziną Internetu

Prawda, że proste? ;) Niestety to wyklucza w moim przypadku korzystanie z Aero2.

 

Szkoda

Z jednej strony oczywiście rozumiem, że to darmowy dostęp do Internetu i rozumiem, że niektórzy wykorzystują go do korzystania z sieci p2p, czy pobierania filmów/seriali/gier, itd. Ale czy nie można było dodać captchy dopiero po przekroczeniu pewnego transferu? Czy captcha nie mogła zostać dodana w prosty i czytelny sposób tak, aby łatwo dało się ją przepisać? Ograniczenie to (captcha) nie spowoduje, że osoby nagminnie ściągające pliki nagle przestaną używać Aero2 (wszelkie darmowe hostingi plików bez wykupionego abonamentu również limitują prędkość pobierania i dodają captchę, a użytkownicy z nich i tak korzystają). Najbardziej zmianę odczują osoby sporadycznie korzystające (nie koniecznie z przeglądarki internetowej, jak ja), ale w sposób uniemożliwiający cogodzinne przepisywanie captchy - np. podczas jazdy samochodem.

Szkoda.

PS.  A może właśnie o to chodziło, aby zniechęcić użytkowników do darmowego Internetu w Aero2? Jest przecież niechcianą usługą, która powstała jedynie z powodu warunków przetargu na częstotliwości 2570-2620 MHz.

PPS. Wygląda na to, że (przynajmniej na razie) po godzinie ponownie się captcha nie pojawia. Obecnie captchę trzeba przepisać raz na około 6 godzin.

PPPS. Przypadek (reklama u góry)? ;)

Przypadek?

Oceny (5)
Średnia ocena
Twoja ocena
maly_szcz (2014.04.01, 21:10)
Przeglądarka działa właściwie. Żalę się na Aero2. :)
mylO (2014.04.02, 04:59)
Ocena: 1
Captche pojawiają się u mnie obecnie co 5-6 godzin.
iwanme (2014.04.02, 12:50)
Ocena: 5
Daj spokój Gordon ile znasz osób które ciągną torrenty na Aero2. Zresztą nawet jeśli czym się różni 'bydło' ściągające torrenty od 'bydła' oglądającego youtube, czy 'bydła' uploadującego zdjęcia w chmurę, albo słuchającego radia internetowego. Gdyby na tym polegał problem wprowadziliby captcha po ściągnięciu odpowiedniej ilości danych, albo tylko dla tych mocno ograniczających łącze. A zmiana tak naprawdę najbardziej uderza w ludzi którzy z Aero korzystają do aktualizacji np. maili czy innych rzeczy.

BDI było warunkiem otrzymania za pół darmo koncesji na częstotliwości, nie jest to żaden 'darmowy' internet, tylko usługa którą Aero zobowiązało się świadczyć w zamian za idące w dziesiątki jeśli nie setki milionów złotych ulgi (szacunkowo koło 100-200 mln). Jednym z warunków przetargu było świadczenie usługi bez ograniczeń innych niż transfer i cogodzinne rozłączanie na zasadach takich jak usługi komercyjne. Pewnie gdzieś po wsiach znajdziesz takiego desperata co ciągnie torrenty po Aero, ale zastanów się na poważnie ile osób tak robi i na jak proste sposoby można to ograniczyć.
Edytowane przez autora (2014.04.02, 12:55)
*Konto usunięte* (2014.04.02, 13:13)
Ocena: 0
Nie jestem przekonany, czy mogą wprowadzić ograniczenie ilości transferu. Podobnie z captcha - gdyby limit był za niski to nie zmieściliby się w jednym z warunków przetargu (60 minut dostepu bez resetu) i byłby klops. Z kolei duży limit nie byłby przeszkodą.

Zdaje się, że ktoś nawet na PcL pisał o tym, że ciągnie torrenty po aero2.

I tak uważam, że to wizerunkowy strzał w stopę, bo jeśli szukają klientów wśród aktualnych użytkowników to tym sposobem skutecznie ich zrażają.

miekrzy (2014.04.02, 13:20)
Ocena: 1
Ponoć w 2013 roku 'statystyczny' użytkownik Aero2 zużywał 2,7 GB transferu miesięcznie. Patrząc na to ile osób korzysta z tego tylko do poczty, nawigacji itp., to niektórzy musieli ostro torrentować. Choć i tak mam wątpliwości czy captcha to jest najlepsze rozwiązanie i rozumiem, że można się wkurzyć, bo korzystanie z Aero2 w smartfonie niemal przestało mieć sens.
Edytowane przez autora (2014.04.02, 13:26)
iwanme (2014.04.02, 14:03)
Ocena: 0
Ponoć w 2013 roku 'statystyczny' użytkownik Aero2 zużywał 2,7 GB transferu miesięcznie.

W sumie ciekawe na ile to wiarygodne, wydaje się dość dużo przy tak niskim transferze.

Choć i tak mam wątpliwości czy captcha to jest najlepsze rozwiązanie i rozumiem, że można się wkurzyć, bo korzystanie z Aero2 w smartfonie niemal przestało mieć sens.

Rozwiązanie do kitu, jeszcze gdyby wprowadzili to wyłącznie dla użytkowników dużo pobierających, ale tu wyraźnie widać że chodzi o zniechęcenie jak największej ilości osób.
miekrzy (2014.04.02, 14:30)
Ocena: 1
iwanme (2014.04.02, 14:03)
W sumie ciekawe na ile to wiarygodne, wydaje się dość dużo przy tak niskim transferze.

Takie dane Aero2 podało do UKE, więc kombinowanie z tą liczbą to chyba jednak trochę za duże ryzyko dla firmy, więc w jakimś stopniu musi ona być wiarygodna.
A to, że captcha przy okazji jest narzędziem zniechęcania tych 'normalniejszych' użytkowników i tak naprawdę to właśnie o to pewnie chodzi, to już inna sprawa.
maly_szcz (2014.04.02, 15:09)
Gordon Lameman (2014.04.02, 13:13)
Nie jestem przekonany, czy mogą wprowadzić ograniczenie ilości transferu. Podobnie z captcha - gdyby limit był za niski to nie zmieściliby się w jednym z warunków przetargu (60 minut dostepu bez resetu) i byłby klops. Z kolei duży limit nie byłby przeszkodą.

Jeśli co 60 minut następuje rozłączenie, przed ponownym połączeniem mogła by być sprawdzana ilość pobranych danych i albo umożliwienie ponownego połączenia, albo captcha.


Pozdrawiam.
Xava2011 (2014.04.02, 15:47)
Ocena: -1
miekrzy (2014.04.02, 13:20)
Ponoć w 2013 roku 'statystyczny' użytkownik Aero2 zużywał 2,7 GB transferu miesięcznie. Patrząc na to ile osób korzysta z tego tylko do poczty, nawigacji itp., to niektórzy musieli ostro torrentować. Choć i tak mam wątpliwości czy captcha to jest najlepsze rozwiązanie i rozumiem, że można się wkurzyć, bo korzystanie z Aero2 w smartfonie niemal przestało mieć sens.
Pewnie znaleźli się tacy co nabijali po 200GB torrentami i stąd taki wynik.
cdarek (2014.04.02, 17:44)
Ocena: 0
Raczej mało prawdopodobne. Weźcie pod uwagę, że nawet w zwykłych statystykach użytkowania sieci nie ma tak dużego udziału p2p i ogólnie ściągania pirackiego, żeby to był problem. Więcej idzie do samego youtube. p2m też mało prawdopodobne, bo 512KB to zbyt mało na streamowanie.

Jeśli ktoś ma jakikolwiek net stacjonarny, to jaki sens ma ściąganie przez aero2?
kHmPRO (2014.04.02, 19:54)
Ocena: 0
To jest droga w złą stronę - bo jest to utrudnienie. Ale może taki dostęp jako wyjątkowy dla osób, które nie mają innej możliwości połączenia z powodu biedy czy braku infrastruktury - pewnie wystarczy. Założenia tego dostępu to wyrównanie możliwości dostępu do sieci - a pobocznie warunek przetargu. Osobiście myślę, że koszt aktualny 1 GB internetu, tj. ok. 10 zł - jest na tyle niski, że nie ma sensu bawić się Aero. No chyba że do ściągania dużej ilości danych. Po wpisaniu słowa z obrazka dalej będą niektórzy wytrwale ściągać torrenty.
Phil.Red (2014.04.02, 20:07)
Ocena: 0
Tyle że nie ma problemu, żeby ciągnąć z P2P mając nawet pakiet 2 GB - rozwiązaniem są niedrogie taryfy nocne. Ale po co, skoro można mieć za darmo? :/
Opson6667 (2014.04.03, 00:10)
Ocena: 5
Każdy kto myśli, że to wina pijawek jest naprawdę naiwny. Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby na łączu 512 kbit które otwiera strony kilkanaście sekund korzystać z torrenta czy pobierać do oporu. Wiadomo o co chodzi, a chodzi o zniechęcenia przez Polkomtela ludzi do Aero2. Bo to jest w ich interesie, żeby naciągać ludzi na te śmieszne pakiety przy zakupach telefonów...

Miejmy nadzieję że sprawą zajmie się stosowny urząd, i dowali im odpowiednie kary. Captcha to utrudnienie na tyle poważne że spokojnie można obalić warunki umowy przed sądem
Edytowane przez autora (2014.04.03, 00:13)
Lamborghini17 (2014.04.03, 00:26)
Ocena: 0
Wie ktoś dlaczego od wprowadzenia captcha nie mogę się połączyć z Aero2? Mam smartfona z dwoma slotami na kartę SIM, specjalnie żeby korzystać z BDI. Od wczoraj telefon normalnie się łączy z internetem, ale po próbie wejścia na jakąkolwiek stronę długo próbuje się połączyć, a na końcu Opera wywala informację, że się to nie powiodło. Nie przekierowuje mnie do żadnej strony z CAPTCHA.
Polecam ten tekst: http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunik...-operatora.html
marcin_kg (2014.04.03, 01:16)
Ocena: 2
Xava2011 (2014.04.02, 15:47)
miekrzy (2014.04.02, 13:20)
Ponoć w 2013 roku 'statystyczny' użytkownik Aero2 zużywał 2,7 GB transferu miesięcznie. Patrząc na to ile osób korzysta z tego tylko do poczty, nawigacji itp., to niektórzy musieli ostro torrentować. Choć i tak mam wątpliwości czy captcha to jest najlepsze rozwiązanie i rozumiem, że można się wkurzyć, bo korzystanie z Aero2 w smartfonie niemal przestało mieć sens.
Pewnie znaleźli się tacy co nabijali po 200GB torrentami i stąd taki wynik.

A korzystałeś kiedykolwiek z Aero lub miałeś internet o takiej prędkości, że piszesz takie bzdury?
*Konto usunięte* (2014.04.03, 06:07)
Ocena: -4
Opson6667 (2014.04.03, 00:10)
Każdy kto myśli, że to wina pijawek jest naprawdę naiwny. Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby na łączu 512 kbit które otwiera strony kilkanaście sekund korzystać z torrenta czy pobierać do oporu. Wiadomo o co chodzi, a chodzi o zniechęcenia przez Polkomtela ludzi do Aero2. Bo to jest w ich interesie, żeby naciągać ludzi na te śmieszne pakiety przy zakupach telefonów...

Miejmy nadzieję że sprawą zajmie się stosowny urząd, i dowali im odpowiednie kary. Captcha to utrudnienie na tyle poważne że spokojnie można obalić warunki umowy przed sądem

Bzdury.
iwanme (2014.04.03, 08:19)
Ocena: 1
Urząd się niestety zajął i UKE stwierdziło, że do złamania warunków przetargu nie doszło.

Bzdury.

Dlaczego? Z biznesowego punktu widzenia to ma sens. Solorz ma z BDI obecnie same koszty bo zysk już miał. I tak docelowym odbiorcą płatnej opcji w zakupionym paśmie jest raczej klient biznesowy, więc wizerunkowa strata nikła. Zresztą w przypadku świadomości polskiego konsumenta wystarczyłoby pewnie zmienić nazwę z Aero2 na Earo3 i już ma się czysty start.
A niektórzy użytkownicy BDI na pewno sobie dadzą z tym spokój i kupią zwykłego neta, czy od Plusa to inna sprawa.
I mimo mojej antypatii do Streżyńskiej za drogi interkonekt do Playa to wydaje mi się, że za jej kadencji by takie kombinacje nie przeszły.
Edytowane przez autora (2014.04.03, 08:22)
kult5 (2014.04.03, 08:49)
Ocena: 1
Przez tydzień trwają testy, po testach będzie wołało kodu co godzinę. Na komputerze da się to przeżyć. Na telefonie to jest tragedia, szczególnie w zastosowaniach do nawigacji/ w samochodzie.
*Konto usunięte* (2014.04.03, 14:44)
Ocena: -2
iwanme (2014.04.03, 08:19)

Dlaczego?

Bo target Aero2 i komercyjnych internetów LTE, jeszcze jak sam dodałeś - biznesowych, jest zupełnie różny.

Na Aero2 można bardzo dużo zyskać wizerunkowo wśród konsumentów. I łatwo byłoby za niewielką opłatę zbudować bazę klientów na przyszłość.
iwanme (2014.04.03, 15:11)
Ocena: 0
Bo target Aero2 i komercyjnych internetów LTE, jeszcze jak sam dodałeś - biznesowych, jest zupełnie różny.

Target klientów Aero2 w paśmie LTE na 2.6 GHz jest inny, bo to nie jest tak popularne pasmo. W przypadku popularnych pakietów internetowych na pewno znajdzie się dużo takich co pożydzą tę dychę miesięcznie i kupią dualsima ;). A teraz to straci sens.
Darth Artorius (2014.04.03, 22:41)
Ocena: 2
Nie chodzi o p2p. Bloger słusznie zauważył - to 'niechciana' usługa, stała się zbyt popularna i należy zniechęcić do niej ludzi. przecież 'muszą' kupić płatny dostęp.
EntuzjastaKpiny (2014.04.04, 04:30)
Ocena: 3
Oszuści z Polkomtela w akcji! Na pohybel! Kupować internet w innych sieciach!
Relativy (2014.04.06, 10:47)
Ocena: 2
Wprowadzą kapcia i cel osiągnięty, ludzie zaczną szukać innych (płatnych) usług internetowych, a kosza obsługi Aero2 się zmniejszą i trzeba być naprawdę naiwnym, sądząc, że to przez P2P i ogólnie zbyt duży transfer. Po prostu udostępnianie BDI nie jest dla nich na rękę i chcą aby ludzie się zniechęcili. Wg. mnie to jest złamanie warunków umowy między Aero2 i rządem, ale wszyscy wiemy, że to polska i nic z tym nie zrobią.
kane25 (2014.04.06, 12:00)
Ocena: 0
ludzie po co Wam to? jestescie na lasce Solorza ktory ma Was w gdzies, przeciez oni wiecej dostaja za odsetki od tych depozytow co leza na lokatach niz iz kosztuje swiadczenie tej 'uslugi'.
Nie ma nic za darmo, placicie swoim czasem za slenczenie minutami nad czyms co robi sie w kilka sekund normalnie w internecie.
Nju/play/virgin maja w miare tani net, jak uzywacie telefonu po co wam to 'cos'? tracic wzrok na captcha zeby tylko sie cieszyc ze cos dali za darmo?
Rozumiem jesli ktos jest w b. ciezkiej sytuacji finansowej, ale wiekszosc towarzystwa to tlum rzucajacy sie na wszystko co darmowe, ich czas jest dla nich nic nie warty..
DearYassin (2014.04.06, 15:19)
Ocena: 0
[[/quote]Pewnie znaleźli się tacy co nabijali po 200GB torrentami i stąd taki wynik.
[/quote]
Jak Ty sobie wyobrażasz 200GB na AERO???? Rocznie???? Też by to było co najmie 10X przesadzone.
DearYassin (2014.04.06, 15:48)
Ocena: 0
Toudiii (2014.04.01, 21:06)
Żalisz się na aero2 czy na przeglądarkę? Internet dalej jest darmowy, tyle że w przypadku smartfona captcha uniemożliwi działanie usług wymagających stałego połączenia z internetem.
Uwielbiam wiecznych optymistów.Niestety, nie tylko 'uniemożliwi działanie usług wymagających stałego połączenia z internetem': nie dość że trzeba mieć do tego sokoli wzrok, to na dodatek rączki małego dziecka. Oczywiście mogę takie prowadzać na smyczy i co godzinę wykorzystywać, ale albo zarzucą mi pedofilię albo TOnZ się przyczepi.
DearYassin (2014.04.06, 15:53)
Ocena: 0
Używa(łe)m Aero do ciągłej transmisji ale transfer to ok 300 Mb miesięcznie.
Dziś je pochowałem. Niech Aero2 i jego właścicielom ziemia lekką będzie. Będę się starannie wystrzegał jakichkolwiek kontaktów z właścicielami.
To nie bojkot.....a właściwie to tak.
maly_szcz (2014.04.06, 17:10)
Ty się będziesz wystrzegał, ja się będę wystrzegał, a zdecydowana większość użytkowników i tak nie wie kto jest właścicielem i będą patrzeć jedynie na warunki płatnego dostępu do Internetu.
Mniejsze straty, dodatkowe dochody - same zyski.


Pozdrawiam.
DearYassin (2014.04.06, 19:55)
Ocena: 0
maly_szcz (2014.04.06, 17:10)
Ty się będziesz wystrzegał, ja się będę wystrzegał, a zdecydowana większość użytkowników i tak nie wie kto jest właścicielem i będą patrzeć jedynie na warunki płatnego dostępu do Internetu.
Mniejsze straty, dodatkowe dochody - same zyski.


Pozdrawiam.

Masz rację. Niestety dziś są w modzie końskie okulary i zasięg wzroku kończący się na własnym nosie.
dzięki, również pozdrawiam
J
WhiteMamba (2014.04.08, 10:35)
Ocena: 0
Moja mama stwierdziła, że 'te kapcie doprowadzają ją do ślepej furii' :) A konkretnie nieczytelne wyrazy.
Morel (2014.04.08, 20:49)
Ocena: 0
Największy problem z tymi kodami to ich nieczytelność... raczej mam dobry wzrok a mam problemy, znajomi podobnie...
iwanme (2014.04.09, 10:10)
Ocena: 0
Morel (2014.04.08, 20:49)
Największy problem z tymi kodami to ich nieczytelność... raczej mam dobry wzrok a mam problemy, znajomi podobnie...

Przecież o to właśnie chodzi, gdyby było czytelne to nie byłoby tak uciążliwe i by się dało normalnie używać. Jeszcze do tego durny wymóg zresetowania połączenia.

kult5 (2014.04.16, 08:30)
Ocena: 0
Pojebało ich. Dziś zmienił się sposób wyświetlania hasła. Próbowałem je wpisać 20 razy i nic. Jeszcze więcej przeładowywałem że może jakieś łatwiejsze się wyświetli.
Wkurwili mnie.
Przepraszam za bluzgi.
Edytowane przez autora (2014.04.16, 09:01)
Zaloguj się, by móc komentować