Flashback BIOS na płytach Z170 LGA1151

ghs
ghs

Wgrałeś najnowszy BIOS do płyty Z170? Chcesz teraz wgrać starszy ale BIOS UEFI "krzyczy" że nie możesz wgrać starszego BIOS? Nie masz DUAL-BIOS albo odzysk z DUAL-BIOS działa tylko w przypadku awarii BIOS A? To co teraz? Załamać ręce i płakać? Programator i lutownica? Niekoniecznie. Oto krótki poradnik jak zrobić downgrade BIOS płyty głównej z chipsetem Z170.

Przeczytaj całość
RX 460 - poprawiamy fabrykę

ghs
ghs

Niedawno obiegła świat wieść, że fachmistrze z AMD znów coś tam poblokowali w swoich kartach. Tym razem nie 4GB VRAM jak w RX 480 ale jednostki wykonawcze w RX 460. Blokada okazała się jedynie softowa więc natychmiast znaleźli się amatorzy "darmowych jabłek" w tym i niżej podpisany. Zobaczmy czy gra jest warta świeczki.

Przeczytaj całość
Skylake Celeron G3900 - CPU na 18-stkę Celerona 300A

ghs
ghs

18 lat temu ujrzał światło dzienne procesor Intel Celeron 300A. Wprowadził on tzw. overclocking "pod strzechy". Wiedza i możliwości techniczne, dostępne do tej pory tylko dla geeków, stały się elementem technicznym CPU atrakcyjnym dla zwykłego (no prawie zwykłego) zjadacza chleba.

A jak teraz, po 18 latach, wygląda podkręcanie "inteli"? Przekonajmy się...

Przeczytaj całość
Analityczne lanie wody

ghs
ghs

Kawusia itp. itd.. otwieram PCLab, zaglądam z ciekawości do newsa:

http://pclab.pl/news65583.html

a tu proszę: jeden wykresik przedstawiający jak to ''siada'' sprzedaż dedykowanych GPU oraz drugi pokazujący jak to nVidia zdominowała rynek samodzielnych kart grafiki. Dodatkowo analiza macherów objaśniająca szarakowi jak myśleć tzn. jak nie myśleć tzn. jak wiedzieć o co chodzi nie myśląc :).

''..Według firmy analitycznej Jon Peddie Research, w drugim kwartale 2015 roku wartość rynku kart graficznych znowu zmalała i spadła do najniższego poziomu od ponad dziesięciu lat. Winą za tę sytuację w dużej mierze obarcza się malejące zainteresowanie komputerami stacjonarnymi, które są wypierane przez urządzenia mobilne. Ponadto użytkownicy coraz częściej decydują się na zintegrowane z procesorem układy graficzne, ponieważ wydajniejsze jednostki nie są im potrzebne...''

"это правда или нет?" jak mawiają w imperium niewolności słowa ;).

 

Przeczytaj całość
Tanie drukowanie czyli co z tą czcionką

ghs
ghs

Zainspirował mnie, genialny w swej prostocie, pomysł nastolatka o którym to pomyśle PCLab pisał już jakiś czas temu: http://pclab.pl/news57101.html . Oczywiście pomysł należało trochę podretuszować, dostosowując go do realiów technicznych XXI wieku. Kurtyna

Przeczytaj całość