Flashback BIOS na płytach Z170 LGA1151

2
ghs
Flashback BIOS na płytach Z170 LGA1151

Wgrałeś najnowszy BIOS do płyty Z170? Chcesz teraz wgrać starszy ale BIOS UEFI "krzyczy" że nie możesz wgrać starszego BIOS? Nie masz DUAL-BIOS albo odzysk z DUAL-BIOS działa tylko w przypadku awarii BIOS A? To co teraz? Załamać ręce i płakać? Programator i lutownica? Niekoniecznie. Oto krótki poradnik jak zrobić downgrade BIOS płyty głównej z chipsetem Z170.

 

Bootowalny dysk USB z DOS

 

Będzie potrzebny bootowalny dysk USB z DOS lub innym systemem operacyjnym. Taki dysk można zrobić z użyciem narzędzia DISKPART dostępnego w Windows:

diskpart

 

Ale zaraz, zaraz! Że co? Że miało być prosto i szybko! OK. To jak ktoś nie chce przedzierać się przez naukę obsługi DISKPART to polecam RUFUS'a. Zrobi to co DISKPART ale będą tylko trzy kliknięcia myszą. Pobieramy RUFUS'a:

https://rufus.akeo.ie/?locale=pl_PL

Pobieramy wersję portable, uruchamiamy z prawami administratora, wybieramy pendrive, wybieramy Free-DOS, resztę ustawiamy jak poniżej i naciskamy "Start":

rufus

 

To koniec prac związanych z utworzeniem bootowalnego pendrive'a.

 

Old BIOS i FPT

 

1. Nazwę Old-BIOS który zamierzamy przywrócić, zmieniamy z np. Z170XD3H.F6 lub 170PRO4S.F12 na bios.bin.

2. Pobieramy flasher FPT z przygotowanym już autoexec do automatycznego wgrania starego BIOS. Paczkę z flasherem FPT zamieściłem tu:

https://drive.google.com/file/d/0B2NdurTWHz59VVJGSE5oUE9ZUkE/view?usp=sharing

3. Po rozpakowaniu całą zawartość katalogu fpt_DOS-Z170 kopiujemy na nasz pendrive z opcją zamiany plików.

fpt

 

4. Na pendrive kopiujemy też nasz plik bios.bin.

5. To już koniec przygotowywania pendrive.

 

Flashback

 

1. Uruchamiamy komputer z opcją wyboru urządzenia do bootowania - najczęściej F11 lub F12 przy rozruchu płyty głównej.

2. Wskazujemy nasz bootowalny pendrive.

3. Opcja nadpisania BIOS wykona się automatycznie, cierpliwie czekamy aż pojawi się zielony napis o szczęśliwym zakończeniu fashowania.

4. Wyjmujemy pendrive i restartujemy komputer naciskając CTRL+ALT+DELETE.

Koniec.

 

 

 

Oceny (7)
Średnia ocena
Twoja ocena
unluck85 (2017.04.06, 19:07)
Ocena: 1
Wiedza jak najbardziej przydatna dla mnie i mojego es-a :)
Sad_MadMan (2017.04.08, 01:32)
Ocena: 1
Widzę, że czasy się zmieniają. Ten jakże 'skomplikowany' poradnik to jest po prostu instrukcja normalnego 'flashowania' biosu jak to się kiedyś robiło. Z problemem cofnięcia się do poprzedniej wersji spotkałem się w dawnej płycie Asusa gdzie program flaszujący (bo był konieczny) nie chciał tego zrobić bo widział starszą wersję.
Zaloguj się, by móc komentować
Najnowsi blogerzy
ZenFistunknown_soliderhainczludojadkrzysztofwolongiewiczPuszorMuMineQPhalandircicior112kozarovvkristoflampart[DH] BanitovhpMade In 3WŚruTubaFoxaZlotoUchyGorylJaRoMalloygatorListonosz_złej_nowinytomeczek80max-bitroksiphaker146Blog technologiczny TECHNETQingwaWodziantracer123Windows7 fanWojtek Żuchowski