Cougar Revenger – test konkretnej i precyzyjnej myszy bez zbędnych dodatków

4
Kamil Homziak
Cougar Revenger – test konkretnej i precyzyjnej myszy bez zbędnych dodatków

Revenger to najnowsza myszka gamingowa i jednocześnie wysoki model w ofercie Cougara. Wyposażono ją w sensor PWM 3360, aktualnie uznawany za najlepszy. To także przełączniki OMRON oraz podświetlenie RGB, a i cena (około 230 zł) nie odstrasza.

 

Niemiecki Cougar ostatnio wziął się za odświeżanie swojego portfolio. Niedawno w sprzedaży pojawiła się klawiatura Cougar Attack X3 RGB, uproszczona wizualnie i rozbudowana o wielokolorowe podświetlenie. Podobnie jest z myszką Revenger, która wykorzystuje obudowę z modelu 550M, ale pozbawioną dodatkowych kolorów (tę rolę ma pełnić podświetlenie RGB). Nie to jest jednak najważniejsze, bo clue stanowi świetny sensor optyczny – PWM 3360 (znany u Logitecha jako 3366). Jak Revenger spisuje się w porównaniu z Logitechem G502 Proteus Spectrum oraz Steelseries Rival 700?

 

Specyfikacja

 • sensor: PixArt PMW 3360
 • rozdzielczość: 100-12000 DPI
 • procesor: ARM 32-bit
 • odświeżanie: 1000 Hz/1 ms
 • pamięć wbudowana: 512 kB
 • oprogramowanie: Cougar UIX System
 • 6 programowalnych przycisków
 • przełączniki OMRON
 • podświetlenie: RGB 16,8 mln kolorów, dwustrefowe
 • maksymalna prędkość: 250 IPS (6,35 m/s)
 • przyspieszenie: 50 G
 • pozłocony wtyk USB, długość kabla 1,8 m
 • wymiary: 135 x 70 x 45 mm
 • masa: 115 g

 

Wyposażenie

Myszka zapakowana jest w efektowne pudełko ze szczegółowym opisem oraz otwieranymi drzwiczkami. W zestawie jest tylko instrukcja oraz naklejka z logo producenta.

 

Konstrukcja

Revenger posiada identyczną obudowę, co model 550M, którą jednak poddano liftingowi. Zniknęły pomarańczowe akcenty na rzecz odcieni szarości. Revenger to właściwie ciemna, metaliczna szarość oraz czarne, matowe wstawki. Podświetlenie jest dwustrefowe – pierwsza zona to tylne logo wraz z wcięciem tuż przy dolnej krawędzi, a druga to wskaźnik DPI, czyli trzy kreski po lewej stronie. Podświetlenie jest mocne, nasycone i efektowne.

5

6

Pokrywę myszki zintegrowano z przyciskami głównymi. Te ostatnie są od siebie wyraźnie oddzielone, a pomiędzy nie wcina się duża rolka. Jest odkryta z wielu stron, ma dodatkowe mocowanie przypominające płozy. Została w całości ogumowana, bieżnik jest rzadki, ale głęboki. Przy rolce jest przycisk, a właściwie suwak lub spust zmiany DPI, który, zamiast wciskać od góry, jest przesuwany do tyłu.

2

4

7

Boki myszki są również prawie w całości ogumowane. Faktura jest gęsta i przypomina plaster miodu. Prawa strona jest bardziej wypukła, a lewa wklęsła. Tam znalazły się dwa, niesymetryczne przyciski boczne, a przy nich wspominany wcześniej wskaźnik DPI.

Pod spodem są trzy, duże ślizgacze. Jeden jest łukowaty w tylnej części, a pozostałe wylądowały pod przyciskami głównymi. Przewód wychodzi z lewej strony i jest przytwierdzony na stałe. Mierzy 180 cm, został ogumowany, a izolacja jest matowa. Nie ma dodatkowego oplotu lub filtra ferrytowego, zaś całość wieńczy pozłocony wtyk USB.

9

1

Revenger oferuje bardzo wysokiej jakości wykonanie. Tworzywa są mocne, świetnie obrobione i wzorowo spasowane. Ogumowane wstawki boczne pozostają wyjątkowo przyjemne w dotyku, co tyczy się także rolki. Mimo bardziej agresywnego designu, Revenger wygląda nadal uniwersalnie i poważnie – dla mnie to jedna z ładniejszych myszek na rynku.

 

Ergonomia i użytkowanie

Revenger jest dużą i szeroką myszką przystosowaną dla osób praworęcznych. W budowie jest bliska symetrii, ale boki zostały wyprofilowane ergonomicznie, a przyciski boczne znajdują się tylko z lewej strony. Gryzoń mierzy 135 mm na 70 mm, przy wysokości 45 mm. Mysz cechuje średnia masa 115 g (bez kabla). Jest więc szersza i lżejsza od Logitecha G502 (około 130 g, bez ciężarków) oraz Steelseries Rival 700 (około 140 g).

3

Opisywanego gryzonia przystosowano do uchwytu dłonią (palm grip), ale w przypadku większych dłoni można ją chwycić także palcami (fingertip). Fani grania „pazurami” (claw grip) mogą nie być zadowoleni. W mojej dłoni leży najlepiej w chwycie hybrydowym (częściowo dłonią, częściowo palcami) z rozstawem palców 1+2+2. Revenger dobrze wypełnia dłoń (z naciskiem na jej prawą stronę) i gwarantuje pewne oparcie na serdeczny i mały palec, a także na kciuk. Czuć, że mysz jest cięższa w tylnej części, ale nie sprawia to problemu w grze low-sens. Pod względem ergonomii Revenger przypomina myszki z serii Razer DeathAdder.

8

Klik przycisków głównych jest szybki i głośny. Aktywacja jest płytka, sprężysta i wyraźnie wyczuwalna. Po niej następuje także minimalna amortyzacja z twardym dnem. Rolka to płytki i twardy klik, również precyzyjny, ale już bardzo cichy. To samo tyczy się jej obrotu, który jest skokowy, równy, ale prawie niesłyszalny. Rolka nie stawia jednak wysokiego oporu – kręci się szybko i gładko, chociaż brakuje opcji wychylania na boki.

Pozostałe przyciski to również wysoka półka. Spust zmiany DPI ma duży skok, stawia wysoki opór i ma słyszalny klik – korzysta się z niego z frajdą. To samo tyczy się bocznych przycisków, które wyraźnie odstają, mają wyczuwalny, ale cichy klik. Co najważniejsze, ich lokalizacja jest idealna, dokładnie pod kciukiem – nie trzeba wyciągać do nich palca czy go mocno cofać. Ślizgacze pracują bez zastrzeżeń na różnych powierzchniach.

Kabel nie jest przesadnie sztywny. Nie ma oplotu, więc trochę szoruje o blat biurka. W zamian za to łatwo o niego zadbać, nie zbiera kurzu i nie blokuje się o podkładkę.

 

Oprogramowanie

Cougar UIX System nie jest oprogramowaniem tak rozbudowanym i efektownym, jak to od Logitech lub Steeseries. Możliwości konfiguracji są spore, ale realizacja przeciętna.

 uix1

 

Ekran główny zawiera z lewej strony belkę, która daje dostęp do menedżera profilów, wyboru trzech trybów, listy stworzonych profili oraz zakładek konfiguracji. Pierwsza to Peformance – zawiera wszystko co trzeba. DPI można skonfigurować w trzech stopniach od 100 do 12000 DPI (ze skokiem co 100 DPI), także niezależnie dla osi X i Y. To także ustawienia prędkości, akceleracji, LOD-u, odświeżania (125, 250, 500, 1000 Hz) oraz przyciągania kątowego. Dodatkowo jest możliwość ustawienia DPI dla trybu snajperskiego.

 uix2

 

Druga zakładka, czyli Key Assignment, pozwala zaprogramować klawisze. W Revengerze nie ma wielu guzików dodatkowych, więc do wyboru pozostają właściwie przyciski boczne i spust DPI i to im można przypisać funkcję trybu snajperskiego lub multimedialne, można nagrywać także makra. Bez problemu nadałem przyciskom bocznym funkcję zmiany pulpitów wirtualnych w Windows 10, co nie zawsze się udaje lub wymaga kombinowania (np. w oprogramowaniu Steelseries Engine).

 uix3

 

Ostatnia zakładka to regulacja podświetlenia, która niestety zawodzi. Nie jest intuicyjna i wymaga eksperymentowania. Nie ma też regulacji jasności, co jednak można uzyskać, zmieniając odcień barw. Efektów też nie jest zbyt wiele: oddychanie, wyłączenie lub podświetlenie stałe, a także trzy tryby przenikania kolorów.

10

11

 

W praktyce

Mysz przetestowałem na wielu podkładkach. Z materiałowych były to: Steelseries QcK, Mionix Sargas 320, Cougar Arena, a korzystałem także z plastikowych: HyperX Skyn Speed i Control, Corsair MM400 Standard Edition. Opisywana myszka bez problemów współpracowała ze wszystkimi. Z racji precyzyjnego i szybkiego sensora preferowałem te materiałowe, w celu uzyskania lepszej kontroli. LOD był bardzo niski, jak na zastosowany sensor przystało. Na najniższym ustawieniu w oprogramowaniu wynosił około 1,5-2 mm – gracze low-sens powinni być zadowoleni.

Z PixArt PMW 3360 sprawa jest prosta i Cougar Revenger nie jest tutaj odstępstwem. Wszystkie wartości odświeżania oraz rozdzielczości są poprawnie rejestrowane w programach typu Enotus Mouse Test czy VMouse Bench, nie są interpolowane. Nie ma także problemu z akceleracją, a jitter nie występuje. Mysz jest precyzyjna, idealnie odzwierciedla ruch dłoni, a kursor nigdy nie przeskoczy. Mnie udało się rozpędzić Revengera do około 6 m/s.

Feeling myszki jest rewelacyjny. To charakterystyczny, miękki, precyzyjny i wysoce gładki ruch. Czuć, że ma się nad myszką pełną kontrolę. Jest tak samo, jak w Logitechu G502 czy Rivalu 700, biorąc pod uwagę różnice w kształcie lub wadze. Nie ma co przesadzać z rozdzielczością, chyba że korzysta się z wielu monitorów QHD/4K. Sensor jest na tyle precyzyjny i nie wygładza ruchu, że na wysokim DPI będzie wymagać wyjątkowej precyzji od użytkownika.

Klik przycisków jest idealny – można bez problemu wystrzelić pojedyncze przyciski, a amortyzacja (ruch klawisza po aktywacji) nie utrudnia gry w FPS-y. Rolka mogłaby stawiać minimalnie większy opór, bo czasami zdarza się zmienić broń przez przypadek, a przydałaby się także większa precyzja przy przewijaniu list wyboru broni. Jeśli chce się korzystać z trybu snajperskiego, lepiej wykorzystać do tego boczne przyciski. Trzymanie spustu przycisku na obudowie i celowanie w trybie snajperskim nie jest wygodne, nawet przy układzie palców 1+3+1.

 

Cougar Revenger vs Logitech G502 vs Steelseries Rival 700

 

Revenger jest najtańszy z wymienionej trójki, a tym samym najmniej rozbudowany – ma mniej przycisków, dodatkowych funkcji. Wszystkie myszki wyposażone są właściwie w ten sam sensor, przy czym PMW 3366 to wersja ekskluzywna dla Logitech, udostępniona niedawno innym producentom.

Mimo podobieństw na papierze, wszystkie myszki są różne. Revenger jest najszerszy i najwyższy, ale także najlżejszy. Logitech G502 jest cięższy, ale waga została rozłożona równo – Revenger jest wyraźnie cięższy w tylnej części. Rival 700 to natomiast największa masa i tym samym najbardziej obciążony tył myszki. Mimo że uwielbiam Logitecha G502, to obecnie wydaje mi się zbyt wąski. Revenger jest za to już trochę za szeroki. Pod tym względem lepiej sprawdza się Rival 700, ale kosztem zwiększonej wagi.

G502 kusi natomiast wychylaną, metalową rolką z trybem swobodnym, ale to też bardzo głośny element. Posiada też opcję dociążenia myszki ciężarkami z zestawu (chociaż i bez nich jest ona i tak już dosyć ciężka). To także wiele przycisków, w tym wygodne dodatkowe przy przyciskach głównych. Przewód G502 jest w dodatkowym oplocie, ma też filtr ferrytowy.

Steelseries Rival 700 to już dużo mniejsza rolka, cichsza niż ta z G502, ale głośniejsza od Revengera. Jest jednak bardziej precyzyjna od myszki Cougara, ma wyraźniejsze skoki i wyższy opór obrotu. Mysz jest też naszpikowana funkcjami: wyświetlaczem z logo i opcją konfiguracji bez oprogramowania, komunikatami z gier, wibracją, modularną obudową z opcją wymiany sensora i pokrywek, a także wypinanym kablem i dwoma przewodami w zestawie. Rival 700 to także wydzielone przyciski, podobnie jak u Logitecha, podczas gdy w Cougarze są one zintegrowane z pokrywką.

 

Podsumowanie

Cougar Revenger to świetny wybór dla osób szukających prostszych konstrukcji w niższej cenie. Nadal nie jest wyjątkowo tani, ale w stosunku do oferowanych możliwości, to i tak wysoce opłacalna konstrukcja. Wykonanie jest świetne, wygląd uniwersalny, a podświetlenie RGB wypada bardzo dobrze. To także świetna ergonomia oraz rewelacyjny sensor – mój zdecydowany faworyt wśród optycznych czujników. Jeśli niepotrzebne są dodatki i multum przycisków, to Revenger będzie idealnym wyborem. Szkoda jedynie, że oprogramowanie nie jest lepsze.

13

W porównaniu do wspominanych wcześniej myszek Logitech i Steelseries, wybór zwycięzcy jest trudny – wszystko zależy od preferencji oraz budżetu. Jeśli finanse są ograniczone, to Cougar, przy cenie ~230 zł, bez wątpienia wygrywa. Logitech G502 to koszt około 300 zł (w wersji Spectrum z RGB), chociaż ta mysz zaoferuje najwięcej przycisków i najlepszą rolkę na rynku, ale wygląda dosyć kosmicznie i jest bardzo wąska.

12a

Steelseries Rival 700 to już koszt około 400 zł i „bajery”. Wyświetlacz przydaje się do konfiguracji „w locie”, a wibracja to przyjemny dodatek do feedbacku. Docenić należy także opcję wymiany przewodu. Rival 700 chyba nadal pozostanie moim faworytem, chociaż jej spora masa często daje się we znaki i przesiadka na Revengera każdorazowo przynosiła ulgę.

 

Zalety:
+ bardzo dobre wykonanie
+ świetny design – efektowny, ale uniwersalny (dominująca czerń, ciemne barwy)
+ mocne i nieprzekombinowane podświetlenie RGB
+ bardzo dobre przełączniki we wszystkich przyciskach
+ wygodne boczne przyciski w dobrym miejscu
+ duża i wygodna rolka
+ wygodny przycisk zmiany DPI
+ długi, odpowiednio elastyczny przewód
+ wzorowo pracujący sensor

Wady:
- dosyć szeroka i duża (subiektywne)
- rolka o zbyt niskim oporze obrotu
- brak dodatkowych przycisków (przełącznik DPI niewygodny w funkcji snajperskiej)

 

Oceny (8)
Średnia ocena
Twoja ocena
Todis (2017.01.11, 13:42)
Ocena: 0
Czym pokryta jest górna powierzchnia myszy. Sądząc po wyglądzie to jakiś lakier a nie gumowany plastik. Pytam bo wydaje mi się, że ta powierzchnia po kilku miesiącach zacznie zwyczajnie się wycierać. Mam pytanie także o działanie bocznych przycisków.
Jak oceniasz ich klik i jak głęboko wpadają przy wciskaniu. Recka bardzo ok.
homzik (2017.01.11, 16:19)
Ocena: 2
Pokrywa to gładkie tworzywo sztuczne, które nie jest gumowane. Trudno ocenić trwałość, ale na oko wygląda bardzo dobrze. Skok bocznych przycisków nie jest mocno głęboki, ale też nie ekstremalnie płytki. Słychać wyraźny klik, skok jest precyzyjny. Jest też amortyzacja po punkcie aktywacji, sprężyste, ale miękkie dno. Nie lubię bardzo głębokich bocznych przycisków - są dla mnie za wolne, podczas gdy te w Renengerze należą raczej do tych 'szybkich'.
Todis (2017.01.12, 09:22)
Ocena: 0
Tak pytam o ten materiał na obudowie bo sam mam, dla mnie rewelacyjną mysz ASUS ROG Gladius, na której jednak obudowa się wyciera - tj wyciera się lakier.
Straszy (2017.01.15, 18:37)
Ocena: 0
45 mm wysokości ? To chyba myszka do palmgripa z ludźmi o dłoniach +21cm
Zaloguj się, by móc komentować
Najnowsi blogerzy
ZenFistunknown_soliderhainczludojadkrzysztofwolongiewiczPuszorMuMineQPhalandircicior112kozarovvkristoflampart[DH] BanitovhpMade In 3WŚruTubaFoxaZlotoUchyGorylJaRoMalloygatorListonosz_złej_nowinytomeczek80max-bitroksiphaker146Blog technologiczny TECHNETQingwaWodziantracer123Windows7 fanWojtek Żuchowski