Enermax Revolution X’t II 650 W, czyli nie za drogi zasilacz 80 PLUS Gold

4
Kamil Homziak
Enermax Revolution X’t II 650 W, czyli nie za drogi zasilacz 80 PLUS Gold

Revolution X’t II to najnowszy, półmodularny zasilacz Enermaxa. Wersja 650 W dostępna jest już za nieco ponad 450 zł, a to niewiele jak na produkt z certyfikatem 80 PLUS Gold.

 1

 

Wyposażenie

 

Zasilacz zabezpieczony jest woreczkiem z pęcherzykami powietrza, a oprócz tego w zestawie jest też sporo akcesoriów:

 • dwa przewody PCI-E 6+2 pin (2x 50 cm);
 • dwa przewody SATA (90 cm, 4 wtyki co 15 cm, pierwszy po 45 cm);
 • przewód MOLEX (105 cm, 4 wtyki + FDD co 15 cm, pierwszy po 45 cm);
 • przewód zasilający (140 cm bez mierzenia wtyków);
 • zapinka zabezpieczająca CordGuard;
 • 4 opaski z rzepu (2x 16 cm i 2x 8 cm);
 • 4 śrubki montażowe;
 • woreczek zaciskany na sznurek;
 • naklejka z logo producenta;
 • instrukcja obsługi.

 

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Dodatki są ciekawe. Zapinka CordGuard to druciane zabezpieczenie, które ma zapobiec przypadkowemu wypięciu kabla zasilającego. Docenić należy także opaski z rzepu w kolorach czerwonym i czarnym, które mogą przydać się do porządkowania przewodów. Woreczek ze sztucznego materiału jest mocny i może przydać się na kable, chociaż pomieści także zasilacz.

 

Specyfikacja

 

 • moc 650 W, szczytowa 715 W (do 60 sekund)
 • 110 W (20 A) na linie +3,3V oraz +5V
 • 636 W na linię +12V (53 A), 3,6 W na -12V (0,3 A)
 • 12,5 W (2,5 A) na 5 V standby
 • certyfikat 80 PLUS Gold (skuteczność 84,91% przy 10% obciążenia, 89,98% przy 20%, 91,84% przy 50%, 89,90% przy 100%, z 230 V)
 • mocna linia 12V, konstrukcja DC-to-DC
 • 100% japońskie kondensatory 105ºC
 • okablowanie półmodularne
 • wsparcie EU ECO, Haswell Ready
 • wentylator 139 mm (twister bearing), HeatGuard
 • SafeGuard (SCP, OVP, OCP, OPP, SIP)
 • 5 lat gwarancji
 • wymiary 160 x 150 x 86 mm
 • masa 1,8 kg

 

Konstrukcja

 

Evolution X’t II to dosyć krótka jednostka. Kształt nie został udziwniony – to typowa „kanciasta” obudowa, ale obrobiona nietypowo. Blacha jest właściwie ciemno-szara i chropowata, szorstka. Powłoka przypomina papier ścierny i lekko się mieni. Akcenty kolorystyczne są natomiast złote, żółte (bananowe) oraz czerwone.

16

17

 

Na pokrywie znajduje się czytelna i estetyczna tabliczka znamionowa. Wylot wentylatora to w większej części maskownica o strukturze plastra miodu. Przy standardowej pozycji zasilacza w obudowie gniazdo zasilania trafia na lewą stronę, a włącznik jest przełączany do góry. Nad złączem zasilania umieszczono dwie wypustki do zaczepiania zabezpieczenia CordGuard – drut zapina się o przewód i wpina w obudowę zasilacza. W takiej pozycji logo producenta jest odwrócone, tak jakby producent sugerował montaż zasilacza wentylatorem do góry.

15

21a

Duży wentylator 140 mm zabezpieczono kolistym grillem. Wentylator ma 7 czarnych, półprzezroczystych łopatek.

18

Panel złącz zawiera naklejoną nakładkę z żółtymi paskami, logotypami oraz napięciami i rozłożeniem pinów. W domyślnej pozycji (wentylatorem do dołu) wszystko również znajduje się do góry nogami, ale wtedy zamocowane na stałe przewody zasilania płyty głównej i procesora są z prawej strony, blisko krawędzi, z dodatkowym zabezpieczeniem. Na przewody modularne przewidziano 5 gniazd – 3 czarne i wąskie na SATA/MOLEX oraz 2 czerwone dla zasilania GPU.

20

22

Wykonanie urządzenie jest bardzo dobre, chociaż nie jest to tak gruba blacha, jak w droższych zasilaczach. Obróbka jest za to wysokiej jakości, gniazda nie mają luzów, a dodatkowo wyposażone zostały w blokady. Z uwagi na półmodularną konstrukcję lepiej montować zasilacz wentylatorem do dołu, aby wiązka zamocowanych na stałe przewodów znalazła się tuż przy otworze na przewody. Co prawda wtedy część oznaczeń będzie do góry nogami, co może wyglądać dziwnie, ale w praktyce nie ma większego znaczenia (chyba że dla estetów).

23

25

27

29

 

Okablowanie

 

Przewody są rewelacyjne. To czarne taśmy (dotyczy także przewodu ATX oraz EPS), nie ma więc okrągłych wiązek w brzydkich oplotach z siatki ani „musztardowych” żył przewodów. Wiązka ATX składa się z 3 płaskich taśm, a zakończona jest wtykiem 24-pin (nie jest rozpinany na 20+4) z blokadą. Przewód zasilania procesora zakończy jest czarnym, spinanym wtykiem.

Przewody SATA to 3 płaskie wtyczki przez które prostopadle przechodzą kable i ostatnia równoległa, na samym końcu przewodu. Wtyczki MOLEX mają wypustki ułatwiające wypinanie i wpinanie. Świetnie prezentują się też taśmy PCI-E z wtykami w kolorze ciemnoczerwonym. To 6+2 pin, ale taśmy wychodzą niezależnie z jednego wtyku (kształt litery V) przy zasilaczu, a nie są rozdzielane tuż przy końcach.

 

Montaż

 

Platforma testowa

 

 • Obudowa: Fractal Design Define S (3x Fractal Design GP14 na wlocie, 1x Fractal Design GP14 na wylocie)
 • Procesor: Intel Core i5-4690K (4,6 GHz 1,24 V)
 • Chłodzenie: Reeven Okeanos, wentylator Noctua NF-P14s redux 1500 PWM
 • Płyta główna: MSI Z97m Gaming
 • RAM: HyperX Savage 2400 MHz CL11 8 GB (2x4 GB)
 • Grafika: MSI GeForce GTX 970 Gaming 4 GB (OC 1500 MHz, 7800 MHz)
 • Dyski: Sandisk SSD PLUS 120 GB, Seagate ST1000DM0003 1 TB

 

Montaż zasilacza to czysta przyjemność. Ze względu na okablowanie, to też świetny wybór do platform testowych lub dla osób często zmieniających sprzęt.

30

Otwory nawiercone są precyzyjnie, a przykręcanie zasilacza jest bezproblemowe. Płaskie taśmy zamocowanych na stałe przewodów łatwo przełożyć przez otwory, ułożyć i zabezpieczyć. Wtyki do płyty wpina się bardzo wygodnie, a złączane wtyki zasilania ESP łatwo rozpiąć, przełożyć przez ciasny otwór i spiąć – podłączanie gniazda 8-pin nie jest problematyczne, nawet z zamocowanym dużym chłodzeniem procesora. Bardzo dobrze sprawdzają się także przewody PCI-E – dwie taśmy zasilające wyglądają dużo lepiej niż te rozdzielane. Do tego wszystkie przewody są długie.

Wtyki SATA, PCI-E wpina się w zasilacz tylko w jednej pozycji. Są na nich strzałki, które w domyślnej pozycji trafiają na spód, co znowu może być nieco mylące. Trzeba jednak uważać – mnie wtyk MOLEX udało się wpiąć w obu pozycjach. Niby nie pozwala na to kształt wtyku, ale samo gniazdo to na tyle miękkie tworzywo, że przy wpinaniu się po prostu lekko odkształciło, a stało się tak bez użycia większej siły.

 

W praktyce

 

Zasilacz spisuje się wzorowo, stabilnie “trzymając” napięcia, które mieszczą się w ramach normy (bliżej górnej granicy) i niewiele różnią w spoczynku oraz pod obciążeniem.

Przy godzinnym obciążeniu procesora i5-4690K (4,6 GHz @ 1,24V) w programie OCCT, w konfiguracji z kartą grafiki GeForce GTX 970 (1500 MHz/7800 MHz) w Heaven Benchmark zasilacz prawie wcale się nie rozgrzał, obudowa była tylko lekko ciepła. Zanotowałem 35,2ºC przy tylnej krawędzi i około 34ºC przy wylocie. Podobnie było po kilkugodzinnej rozgrywce w GTA V czy Wiedźmina 3. Dla przykładu półpasywny SuperFlower Leadex Platinum 750 W rozgrzewał się do około 45ºC, a Corsair RM850i prawie do 50º C, ale oba pracowały pasywnie.

Enermax Revolution X’t II nie jest pół-pasywny, ale w trakcie obciążenia nie miało to większego znaczenia, gdyż i tak był zakłócany przez wentylatory chłodzenia procesora oraz karty graficznej. Przy normalnej pracy i bezczynności zanotowałem 34,4 dBa z odległości 1 metra od otwartej obudowy, w której pracował tylko zasilacz, a dysk twardy był odłączony. Po zamknięciu obudowy natężenie dźwięku wyniosło 32,3 dBa. To zatem niskie wartości, a opisywany Enermax to z pewnością cichy zasilacz – słychać tylko lekki szum, bez terkotania czy “szurania” łożysk. Przy normalnej pracy w cichym otoczeniu (rano lub nocą) jest on jednak słyszalny, zatem nie jest to najlepszy wybór dla osób składających ultracichy komputer.

19

Wentylator słychać też po wyłączeniu komputera, gdy pracuje jeszcze od 30 do 60 sekund. To zasługa funkcji HeatGuard, która schładza układ po zakończeniu pracy, co ma przedłużyć jego żywotność. Przy włączeniu komputera wentylator na chwilę wchodzi na maksymalne obroty, z kolei włączaniu i wyłączaniu towarzyszą ciche kliki układu zabezpieczającego.

Zapinka CordGuard również zasługuje na pochwałę, a docenią to osoby, które często „grzebią” w sprzęcie czy przemieszczają uruchomiony komputer – wtyk nie wypnie się przez przypadek.

 

Podsumowanie

 

Enermax Revolution X’t II to bardzo dobry zasilacz: solidnie wykonany, ze świetnym okablowaniem (w pełni taśmowym), dużą ilością mocy i złotym certyfikatem 80 Plus. W swojej cenie (~450 zł) to zdecydowanie atrakcyjna propozycja - zasilacz poradzi sobie z mocnymi systemami, cechuje się wysoką kulturą pracy i ciekawymi rozwiązaniami jak systemy CordGuard i HeatGuard.

14

Nie jest jednak idealnie. Kolorystyka samej obudowy nie jest uniwersalna – jeśli dla kogoś estetyka jest ważna to kolor bananowy lub czerwony mogą przeszkadzać (szkoda też, że wtyki PCI-E nie pozostały czarne). Dziwią także odwrócone do góry nogami oznaczenia przy standardowej pozycji montażu zasilacza, a i same wtyki trzeba wpinać uważanie, strzałką do dołu (w przypadku montażu wentylatorem do dołu). To jednak wszystko drobiazgi, bo ogólnie relacja oferowanych możliwości do ceny jest bardzo wysoka.

 

Oceny (7)
Średnia ocena
Twoja ocena
Hafexo (2016.05.15, 03:32)
Ocena: 0
Wkońcu jakiś zasilacz Enermaxa w normalnej cenie.

Ale rewelacji nie ma, w tej kwocie dostaniemy full modulary, półpasywne np EVGA supernova g2, superflower leadex gold czy ostatnio chyba najlepszy w tej cenie corsair rmx 650
SambaVerde (2016.05.15, 12:38)
Ocena: 0
Hafexo (2016.05.15, 03:32)

Ale rewelacji nie ma, w tej kwocie dostaniemy full modulary(...)

Po pierwsze po co komu modularne okablowanie?
Po drugie - jesteś pewien, że gdzie indziej dostaniesz więcej? Fiat za 60 tys. PLN ma więcej bajerów od Mercedesa za 120 tys. PLN. Czemu w takim razie jest wielu gotowych zapłacić drugie tyle za mniej samochodu?
Hafexo (2016.05.15, 18:18)
Ocena: 0
SambaVerde (2016.05.15, 12:38)
Hafexo (2016.05.15, 03:32)

Ale rewelacji nie ma, w tej kwocie dostaniemy full modulary(...)

Po pierwsze po co komu modularne okablowanie?
Po drugie - jesteś pewien, że gdzie indziej dostaniesz więcej? Fiat za 60 tys. PLN ma więcej bajerów od Mercedesa za 120 tys. PLN. Czemu w takim razie jest wielu gotowych zapłacić drugie tyle za mniej samochodu?


Po pierwsze np ja sobie cenie, gdyż już pare razy wyciągałem sam zasilacz celem przeczyszczenia.

Po drugie twoje stwierdzenie jest bez sensu, jak zresztą większość twoich komentarzy na pclabie. Przytaczam tu konstrukcje które w tej samej klasie cenowej (chociażby RMX 650) oferują lepsze komponenty, pełne modularne okablowanie czy półpasywną pracę. A ty mi wyjeżdzasz z jakimś fiatem i mercedesem. Że niby enermax jest jakimś mercedesem wśród zasilaczy? Chyba nie...

Rozumiem jakiś superflower platinum czy evga p2, ale mówimy o zasiłkach w cenie ~450.

a no i zapomniałbym jest jeszcze xfx xtr 650 (400zł) oparty na seasonicu, ale praca wentylatora w nim to tragedia
Edytowane przez autora (2016.05.15, 18:22)
SambaVerde (2016.05.18, 18:51)
Ocena: 0
@Hafexo
Ciekawe co Ty robisz z tym zasilaczem, że trzeba go czyścić? Od dwóch lat mam XFX XTR - wciąż jest czysty w środku i wbrew temu co piszesz jest zupełnie niesłyszalny. Może byś dla odmiany włączył tryb półpasywny? Cisza i zero syfu w środku.

Za podobne pieniądze masz też np. Corsair CS... nie sądzę, żeby był to taki super duper sprzęcior. Enermax to porządna firma ale jeśli ktoś musi mieć klona Seasonic to nic innego go nie zadowoli.

Swoją drogą ciekawe skąd wywnioskowałeś, że ten Enermax ma użyte kiepskie komponenty? Jakość wykonania jest co najmniej jak XFX, który stawiasz za wzór - nawet płytki drukowane jakby lepiej lutowane. Za to przewody są takie same jak te u Seasonic, XFX i innych.
Zaloguj się, by móc komentować
Najnowsi blogerzy
ZenFistunknown_soliderhainczludojadkrzysztofwolongiewiczPuszorMuMineQPhalandircicior112kozarovvkristoflampart[DH] BanitovhpMade In 3WŚruTubaFoxaZlotoUchyGorylJaRoMalloygatorListonosz_złej_nowinytomeczek80max-bitroksiphaker146Blog technologiczny TECHNETQingwaWodziantracer123Windows7 fanWojtek Żuchowski