Jaka rozdzielczość strony WWW jest najlepsza - 2016

3
Made In 3W
Jaka rozdzielczość strony WWW jest najlepsza - 2016

Po dłuższej przerwie postanowiłem odświeżyć nieco mojego bloga - Made In 3W od którego wszystko zaczęło się.


Jednym z najpopularniejszych wpisów jak dotąd jest wpis pt.: "Jaka rozdzielczość strony jest najlepsza (dla grafiki)". Wpis ten powstał początkiem 2009 roku, a więc niemal 7 lat temu i zdezaktualizował się mocno!

Jaka jest najpopularniejsza rozdzielczość stron WWW w 2016 roku.


Jeżeli czytaliście mój powyższy wpis, to wiecie, że zalecałem tworzyć strony w oparciu o opływanie (z jęz. ang. liquid / fluid). Przyczyną takiego stanu faktycznego było to, iż w owym czasie większość stron WWW wyświetlana była w rozdzielczości 1024 x 768 px. Od tamtego czasu Internet przeszedł rewolucję. Dziś najpopularniejszą rozdzielczością w sieci jest 1366 x 768 px i wynika głównie z rozwoju technologii High Definition (HD) a wraz z nią ekranów panoramicznych (16:9).

Ekrany panoramiczne wyparły wyświetlacze o przekroju 4:3, ale to nie wszystko. Wielkie zmiany dopiero nadchodzą.

Urządzenia mobilne. 

Silnik totalnej rewolucji w technologiach tworzenia stron internetowych stanowią strony mobilne. Jak podaje serwis ranking.pl - drugą najpopularniejszą rozdzielczością w której wyświetlane były strony internetowe było FULL HD 1920 x 1080 px a trzecią 360 x 640 px. Oznacza to, że już niemal 1/10 stron WWW jest wyświetlana na urządzeniach mobilnych w trybie, gdzie wysokość > szerokość! To totalnie wywróciło sposób, w jaki tworzy się nowoczesne witryny internetowe. Co ciekawe trend ten wzrasta jednostajnie i gdy w II kwartale 2015 roku takie wyświetlania były na granicy błędu statystycznego tak rok później stanowią one już niemal 10%. Jeśli trend utrzyma się to w roku 2017 strony wyświetlane za pomocą urządzeń mobilnych będą stanowić 1/5 rynku. 

Podsumowanie.

Na koniec artykułu zapewne nasuwa się pytanie: "Jak więc tworzyć strony WWW w 2016 roku?". Odpowiedź jest jedna: mobile first responsive web design. Co to oznacza? Po pierwsze tworzenie stron w 2016 roku należy rozpocząć od stworzenia strony mobilnej a po drugie należy trzymać się reguł ukutych pod terminem rwd. Przyznam szczerze, że dopiero uczę się tego stylu. Na koniec dodam jeszcze, że przepaść pomiędzy samą rozdzielczością to nie wszystko - liczy się też przekątna ekranu wyrażona w calach. Obecna technologia jest tak szybka, że trudno za nią nadążyć, a ja jako autor tego wpisu posiadam smartfon 4.5'' i 540x960 px', tablet 7.0'' i 1024 x 600 px, monitor 15'' i 1280 x 1024 px oraz monitor 23'' 1920 x 1080 px obracany wertykalnie. Jednym słowem: apokalipsa.

Nota prawna: Jestem autorem wpisu i posiadam pełnię praw autorskich do jego publikacji na łamach blog.pclab.pl

 

Oceny (12)
Średnia ocena
Twoja ocena
waszu (2016.01.07, 23:09)
Ocena: 4
Tylko że rozdzielczość to nie viewport. Co z tego że ktoś ma fullhd (albo pojebane 1366 x 768 które jest debilnym pomyslem który rozpropagował się w biedalaptopach, już w 1280x800 się lepiej pracuje, 16:10 ftw) skoro przegladarke ma w oknie, albo sama używalna część przeglądarki to część jej okna?
Tworzenie strony zaczynasz od rozpoznania dla kogo ona jest, a nie 'zaczynasz od mobilnej'. Jak kierujesz serwis/strone do pasjonatów mercedesa to mobilną możesz się podetrzeć. Jeżeli robisz stronę na większy rynek niż polski to naszymi statami też się możesz podetrzeć - jak sprawdzisz pod iPada który jest popularnym 'zagranico' urządzeniem? No i głównie pytanie designowe - progressive enhancement czy graceful degradation? Czy też może jak wszyscy teraz - wyłącz myślenie i ściągnij bootstrapa?
Made In 3W (2016.01.08, 16:33)
Ocena: -1
1. Rozdzielczość to rozdzielczość. Problemów w webdizajnie nastręcza mi głównie przekątna ekranu. Tak jak pisałem: dwa urządzenia mogą mieć tę samą rozdzielczość, ale różnić się o dwakroć w kwestii przekątnej ekranu, a więc łatwo o jakiś głupi pomysł.
2. Początkujący webdizajner nie wie dla kogo tworzy. Nie posiada jeszcze badań na temat urządzeń z których będą korzystać użytkownicy klienta dla którego projektuje. Zważywszy na to co piszesz to może albo skorzystać z ranking.pl albo polecam gs.statcounter.com. W pozostałych przypadkach jest tak jak piszesz.
3. Ja często wchodzę na strony fanowskie przez smartfona o zdziwiłbyś się jaki potencjał tkwi w wersji mobilnej strony Mercedesa.
4. J/W - gs.statcounter.com
5. Moim zdaniem progressive enhancement = mobile first, czyli reguła od jakiegoś czasu reklamowana jako 'way to go'. Oczywiście widziałem jak to robi się w drugą stronę. Bootstrap dla mnie jest przedziwny. Jak w czasach, gdy wolałem fluid / liquid layout od grid systems tak teraz preferuję to co piszesz ponad bootstrap.

Dzięki za komentarz.

Pozdrawiam.
as1970 (2016.01.12, 23:36)
Ocena: 3
Taki z Ciebie 'Webdesigner', że obudziłeś się z tematem responsywności w 2016 roku, kiedy wszyscy już projektują strony RWD od ponad 3 lat? Gratulacje.
Zaloguj się, by móc komentować