Chcesz wypowiedzieć umowę z N lub C+ ? Masz jeszcze tylko tydzień!

8
Chcesz wypowiedzieć umowę z N lub C+ ? Masz jeszcze tylko tydzień!

Chaos informacyjny i próby tuszowania istotnych zmian w umowie pogłębiają zagubienie dotychczasowych abonentów N i Cyfry+. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że niektórzy mają czas na wypowiedzenie umowy tylko do 14 kwietnia. To niewiele ponad tydzień! Osoby chcące wypowiedzieć umowę muszą więc działać szybko. W niniejszym wpisie odpowiemy na ważniejsze pytania na temat procedury wypowiedzenia, obowiązków i praw abonentów.

Największym problemem z NC+ jest brak informacji. I to głównie z tego powodu abonenci dotychczasowych platform N i C+ są tak zdezorientowani. Wyobraźmy sobie, że ktoś ma umowę z Cyfrą+ obowiązującą do 30 maja. Jeżeli nie zareaguje na zmiany programowe i nie skorzysta z prawa do wypowiedzenia umowy w określonym terminie to najprawdopodobniej zostanie abonentem nowej platformy NC+ ze znacznie większym rachunkiem i nową umową na 18 miesięcy. O ile UOKIK nic nie wskóra w tej sprawie. Dlatego ważne jest aby w tej gorącej sytuacji znać swoje prawa i wiedzieć co robić.

Brak listu z proponowaną zmianą nie wyklucza możliwości wypowiedzenia umowy bez konsekwencji

Jeżeli nie otrzymałeś listu od NC+ nadal możesz złożyć wypowiedzenie bez ponoszenia konsekwencji, ponieważ informacja o zmianie kanałów powinna znajdować się na Twojej fakturze za marzec. Abonenci telewizji N muszą pamiętać, że podobnie jak faktury, tak i informacje na temat istotnych zmian w umowie operator może im przekazywać poprzez komunikaty wyświetlające się w telewizorze i dostępne z poziomu dekodera.

Podstawa i terminy wypowiedzenia umowy

Cyfra+: taka oto informacja pojawiła się na stronie ncplus (bez podanej daty opublikowania). Z treści możemy wywnioskować, że wchodzi ona w życie z dniem 1. kwietnia, więc czas na rozwiązanie umowy dla abonentów Cyfry+ upływa 30 kwietnia 2013 roku. Radzimy jednak dokonać tego bez zbędnej zwłoki, gdyż liczy się data dostarczenia pisma do operatora, a nie data stempla pocztowego.

 

Uprzejmie  informujemy, że od 1. kwietnia br. kanały 13th Street Universal, Zone Romantica, religia.tv (dla użytkowników dekoderów SD), ESPN Classic oraz od 1. lipca br. kanały CNN, Cartoon Network, TCM nie będą dostępne w ofercie CYFRY+.

Ponadto od 1. kwietnia br. kanały religia.tv (dla użytkowników dekoderów HD) oraz Trace będą udostępniane promocyjnie, w związku z czym nie będą objęte ofertą gwarantowaną Regulaminem Umowy o Abonament.

W przypadku nie zaakceptowania zmian, przysługuje Państwu prawo do rozwiązania Umowy o Abonament zgodnie z art. 7 §1 Regulaminu Umowy o Abonament, w terminie jednego miesiąca od daty wprowadzenia tych zmian.

Abonenci telewizji N mogą złożyć wypowiedzenie w ciągu 14 dni od wprowadzenia zmian w warunkach umowy, a mianowicie:
-do 19.04.2013 w przypadku abonamentów z kanałami nPremium
-do 14.04.2013 w przypadku abonamentów bez kanałów nPremium

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie

Znając podstawę prawną i termin na złożenie wypowiedzenia bez konsekwencji nietrudno jest sformułować pisemne wypowiedzenie. Musi ono zawierać nasze dokładne dane, datę pisma najlepiej także numer klienta i numer umowy. Wystarczy najprostsze stwierdzenie:

W związku z nie zaakceptowaniem przeze mnie zmian programowych wprowadzonych dn. 01.04.2013 r., wnoszę o rozwiązanie umowy.

W razie potrzeby gotowe wzory wypowiedzenia (*.doc) można pobrać stąd. Oddzielnie dla Cyfry+ i telewizji N.

Warto przy tym zadbać o usunięcie swoich danych osobowych z rejestru NC+, aby w przyszłości nie otrzymywać materiałów reklamowych i nie pozwolić platformie na sprzedaż tych danych innym firmom. W tym celu należy dodać do wypowiedzenia klauzulę:

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych, Ja niżej podpisany/a zwracam się z wnioskiem o zaprzestanie przetwarzania moich danych osobowych oraz całkowite usunięcie danych ze zbioru danych.

Można się przy tym powołać na zapisy Rozdziału XIII pkt. 3 Regulaminu Świadczenia Usług.

Gdzie wysłać / złożyć wypowiedzenie?

Wypowiedzenie najlepiej jest wysłać pocztą na adres do korespondencji naszego operatora. List najlepiej jest wysłać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (żółty druk). Wówczas będziecie mieć pewność kto i kiedy odebrał Wasze pismo. A to istotne, gdyż aby skutecznie wypowiedzieć umowę należy Aktualne adresy korespondencyjne, na które należy wysłać wypowiedzenie:

abonenci N:
ITI Neovision
Ul. J. Conrada 37
31 – 357 Kraków

abonenci Cyfry+:
Canal+ Cyfrowy Sp. z o. o.
Skrytka pocztowa nr 8
02-100 Warszawa

Rezygnację można też złożyć osobiście w punktach "Centrum NC+", których spis znajduje się tutaj.

W takim przypadku warto mieć przy sobie dwie kopie wypowiedzenia, jedną z nich oddać w punkcie, a na drugiej żądać potwierdzenia wpłynięcia pisma z datą i pieczątką punktu w którym to załatwiamy. Może też się zdarzyć, że ktoś z obsługi odmówi przyjęcia takiego pisma motywując to różnymi dziwnymi okolicznościami. W takim przypadku należy zadbać o pisemne potwierdzenie odmowy złożenia rezygnacji z pieczątką, datą i czytelnym podpisem. Zaraz potem należy skontaktować się z obsługą klienta NC+.

Sprzęt - dekoder, pilot, karta i okablowanie

Należy także pamiętać, że w przypadku rozwiązania umowy z N lub Cyfrą+ w większości przypadków nikt nie odda nam opłaty aktywacyjnej i będziemy musieli oddać sprzęt, który jest własnością dotychczasowego operatora. Jeżeli dysponujemy dekoderem wykupionym na własność to nie powinno nas to dotyczyć. Jednak większość dekoderów jest faktycznie tylko przez nas wypożyczona.

W ciągu 14 dni od zakończenia umowy należy zwrócić sprzęt będący własnością. W większości wypadków wypowiedzenie umowę będzie ze skutkiem na koniec kwietnia, więc dekoder należy zwrócić do 14.05.2013.
Wiele osób mówi, że „od momentu kiedy wyłączą Ci kanały masz 14 dni na zwrot dekodera", jednak nie jest to precyzyjne określenie. Zdarza się, że autoryzowany punkt sprzedaży N lub Cyfry+ nie chce przyjąć dekodera twierdząc, że jest obecnie punktem sprzedaży NC+, a dekoder należy do N lub Cyfry+. Takie działanie jest bezprawne, ponieważ zgodnie z Art. 494 §1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Należy więc żądać przyjęcia takiego dekodera powołując się na w/w zapisy ustawy. Jeżeli jednak APS nadal będzie odmawiał, musimy domagać się odmowy na piśmie z pieczątką, datą i czytelnym podpisem osoby odmawiającej. Następnie należy zgłosić sprawę do NC+

UWAGA na wyłudzenia ze strony operatora!

Należy pamiętać, że zdawany dekoder z wyposażeniem jest własnością operatora telewizji, który za każde uszkodzenie obciąża użytkownika. I przykładowo uszkodzona klapka na baterie w pilocie będzie kosztowała kilkadziesiąt złotych. Uszkodzony dekoder - kilkaset. Jeżeli jesteście pewni dobrego stanu swoich urządzeń zadbajcie o potwierdzenie tego faktu na piśmie. Każda dokumentacja potwierdzająca dobry stan zdawanego sprzętu będzie tutaj pomocna. Przy zdawaniu sprzętu w punkcie operatora obowiązkowo zachowajcie protokół zdania z opisem, że zdawany sprzęt jest sprawny. Patrzcie na ręce serwisantowi, zerknijcie co wpisuje w protokole. To musi zgadzać się ze stanem faktycznym. Jeżeli dekoder lub pilot ma choćby najdrobniejsze uszkodzenia zewnętrzne - zadbajcie o opinię, że nie wpływają one na pracę urządzenia i że pracuje ono bez zarzutu. Osobiście radzę też zrobić pełną sesję zdjęciową urządzeń na tle bieżącego wydania gazety, żeby nie było wątpliwości w sprawach dyskusyjnych. W tym miejscu warto też przewertować dotychczasowe, przykre doświadczenia użytkowników takiego sprzętu.

 

Oceny (4)
Średnia ocena
Twoja ocena
Ationx (2013.04.03, 12:50)
Ocena: 1
Dzięki za poradnik, przyda się :)
piotrkusiu (2013.04.04, 06:55)
Ocena: 1
Ale jak to- mam UMOWĘ do końca sierpnia, nic mi nie przysłali i że niby mam umowę droższą mieć i do tego jeszcze na 18m-cy?
Ktoś tam w NC+ jest chory psychicznie czy jak?
http://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=10328
majkel84 (2013.04.04, 08:22)
Ocena: 4
Mimo że to jest tak absurdalne, że aż trudno uwierzyć, że dzieje się to w praworządnym Państwie to niestety tak jest.
Boris_Dime (2013.04.04, 20:01)
Ocena: 1
Pomyślałem sobie że przejdę z cyfry do nc+ zanim mnie jakieś pismo zaskoczy. Zadzwoniłem na infolinię i ku mojemu zdziwieniu dowiedziałem się że nie mogę migrować jeżeli chcę pakiet o niższej cenie niż miałem(190zł - rabat 60zł). Na pytanie czy mogę w takim razie pozostać do końca umowy z aktualnym pakietem, dowiedziałem się że nie mogę i że mi przedłużą na 18miesięcy z najbliższym wyższym pakietem. Na pytanie o sens tego wszystkiego skoro i tak mogę rozwiązać i podpisać nową umowę na niższy pakiet i na 12 miesięcy, Pani stwierdziła że jest jej on nieznany.

Takie traktowanie starego klienta(jeszcze od Wizji TV) powoduje u mnie mieszane uczucia, ale z racji lipnej oferty polsatu pozostanę z nc+, niemniej odczuwam niesmak...
piotrkusiu (2013.04.04, 21:38)
Ocena: 2
A ja chociaż miałbym nie oglądać w ogóle telewizji i tak zrezygnuję. Za karę, za tak podłe traktowanie człowieka.
Stanley (2013.04.05, 18:15)
Ocena: 1
@piotruktosiu - również mam umowę do sierpnia i również rezygnuje, mało tego mam dwie drugą za 9.90zl u matki w bloku i również rezygnuje - prewencyjnie, bo to jakaś parodia człowiek nie czyta regulaminów..a szkoda bo jest nauczka,
miałem już kiedyś okazje zerwać umowę - podwyżka która podniosła ciśnienie!(nie dość że na canal+ nic nie było same powtórki to jeszcze podwyżka) ale za późno się kapnąłem inni to robili i otrzymywali lepsze warunki(tj full pakiet za ok 65zł)
po rezygnacji z canala wydzwaniali czy chcę go włączyć a może hbo za jedyne..300zł rocznie żeby obejrzeć w praktyce jeden może pół filmu miesięcznie i masę reklam kiedy oni chcą zamiast wypożyczyć 60 filmów kiedy ja mam na to ochotę

cyfrowy polsat - cena jest stabilna od wielu lat(plus minus 2zł) szkoda że adekwatna do jakości oferty no cóż..

szkoda history, planete+ i bbc(topgear), polsat im nie dorówna, szkoda że trzeba z tego rezygnować ale..może to ich czegoś nauczy
największa szkoda że ZNIKNĘŁA NAJLEPSZA KONKURENCJA tj. N

bez telewizji obejrzałem setki filmów z wypożyczalni(finansowo podobny wydatek) od kiedy miałem dekoder(z uwagi na dziewczynę) przestałem oglądać filmy i znam głównie reklamy a nowy dekoder podnosi ciśnienie, telewizja ogólnie to szajs, wieczne telefony czy bym nie chciał hbo.. juz nie wiem czy mam błagać, prosić czy krzyczeć NIE,
jakby było dobre to bym dobijał się o włączenie, miałem kilka lat temu i razem z cinemax było totalne g'!§/ - jedyny film który mieli to spiderman 2 niemal codziennie,

brat ma cyfre od wieeelu lat, twierdzi że dawniej jak był jeden canal+ było co obejrzeć później wprowadzili kolejne wydłużyli bloki reklamowe i dają szajs
zresztą to samo z dekoderami, fakt trudno oczekiwać od podstawowego modelu rewelacji ale sagecom do szybkich nie należy, więc można to uznać za krok wstecz, przecież mija tyle lat i technika poszła do przodu..
jeśli Tobie zależy to podejrzewam że tak łatwo Cię nie puszczą i zaproponują coś ekstra jak tylko otrzymają pisemko z rezygnacją

PS Michał dzięki za poradnik
Edytowane przez autora (2013.04.05, 18:24)
Johny_B (2013.04.07, 11:50)
Ocena: 1
a jak ma się sprawa z TP ?? oni korzystają z pakietów Nki, przyszło do mnie pisemko w piątek że mogę rozwiązać umowę, ta ale co z neo i telefonem skoro całość mam w pakiecie ?? lakoniczne pisemko które przyszło z Nki informuje mnie że mogę wypowiedzieć umowę ale tspa milczy, więc zastanawiam się czy wypowiadając umowę na tv Nce, czekają mnie jakieś konsekwencje z tpsy, czy będę musiał na nowo podpisywać umowę na neo i telefon tyle że tym razem już nie w pakiecie czy wszystko będzie po staremu tyle że bez tv i pomniejszone o koszt opłat za tv
idesofmay (2013.04.07, 20:34)
Ocena: 0
Stanley (2013.04.05, 18:15)

cyfrowy polsat - cena jest stabilna od wielu lat(plus minus 2zł) szkoda że adekwatna do jakości oferty no cóż..
szkoda history, planete+ i bbc(topgear), polsat im nie dorówna, szkoda że trzeba z tego rezygnować ale..może to ich czegoś nauczy


History i BBC są na polsacie cyfrowym, zarówno sd jak i hd.
Zaloguj się, by móc komentować