Marka Fritz! powraca do Polski

5
Marka Fritz! powraca do Polski

Fritz! to marka firmy AVM znana na zachodzie od dawna. Na naszym rynku jest obecna od lat dziewięćdziesiątych kiedy to TP S.A. dystrybuowała urządzenia AVM służące do wdzwanianego dostępu do internetu. Sam miałem modem ISDN Fritz! osiągający zawrotną, jak na tamte czasy przepustowość 128 kb/s. I właśnie sentyment sprowokował mnie do przyjrzenia się bliżej  produktom Fritz!

AVM zostało założone w 1986 roku w Berlinie, a obecnie jest jednym z wiodących producentów urządzeń sieciowych dla łączy szerokopasmowych. W Niemczech ma ponad 50% udziałów i jest liderem rynku. W związku z ekspansją na polski rynek przedstawię wam wybrane produkty AVM. Paleta urządzeń Fritz! w ofercie producenta nie jest tak imponująca, jak u konkurentów dostępnych u nas już od lat, ale rozrasta się z miesiąca na miesiąc i ma solidne podstawy do zaistnienia. Ale konkretnie:

Fritz!Box 3270

P1090359

Pod tą nazwą kryje się router ADSL/ADSL2+ obsługujący dwa zakresy sieci WiFi w standardzie N. Ale spójrzmy na dokładną specyfikację (według producenta):

 • Wbudowany modem ADSL/ADSL2+ (do 24 Mbit/s - Annex A i B)
 • Port WAN Ethernet – dla operatorów kablowych i osiedlowych
 • Możliwość współpracy z modemami USB UMTS i LTE
 • Sieć WLAN N dla bezprzewodowego surfowania do 300 Mbit/s
 • Dwuzakresowa sieć WLAN N (2,4 GHz albo 5 GHz)
 • Media serwer – udostępnia muzykę, zdjęcia i filmy w całej sieci
 • Dostęp gościnny WLAN - bezpieczne surfowanie dla przyjaciół i gości
 • Integracja dla smartfonów i tabletów z systemem Android oraz Apple iPhone/iPad zapewnia połączenia z zasobami sieci domowej i korzystanie z telefonii internetowej.
 • Port USB 2.0 do udostępnienia w sieci drukarek, skanerów i nośników danych
 • Wbudowany firewall chroni wszystkie podłączone komputery i inne urządzenia sieciowe.
 • Zintegrowany koncentrator VPN z protokołem IPSec zapewnia bezpieczne połączenia przez internet
 • Wbudowany system kontroli rodzicielskiej – ochrona dla twoich najbliższych
 • Łatwa konfiguracja za pomocą przeglądarki internetowej

P1090360

W bezpiecznym, kartonowym opakowaniu znajdziemy polską instrukcję obsługi, kabel ADSL (RJ11-RJ45), kabel LAN i 1A zasilacz 12V.

P1090356

Front pokrywa pięć diod sygnalizujących odpowiednio (od lewej) zasilanie, sieć lokalną, sieć bezprzewodową, połączenie DSL i

P1090357

Ułożenie złącz na tylnej ściance nie powinno P1090358

Złącze ADSL typu RJ45 jest odsunięte na skraj ścianki. Router Fritz!Box możemy postawić na silikonowych nóżkach lub zawiesić na ścianie.P1090353
Po podłączeniu do sieci i wciśnięciu przycisku router włącza się około minuty. Aby zalogować się do menu należy z poziomu przeglądarki wpisać adres: fritz.box. Powita nas interfejs systemu FRITZ!OS 05.23 dostępny w języku angielskim.

dslMimo braku dostępności polskiej wersji językowej interfejs użytkownika jest przejrzysty i prosty w użyciu nawet dla osób, które znają angielski w zakresie choćby podstawowym.

menu1

Urządzenie ma zaawansowane mechanizmy ograniczające zużycie energii. Np. jeżeli Fritz!Box nie wykryje żadnego podłączonego urządzenia WiFi to uśpi sieć bezprzewodową.energy monitorDo wyboru mamy dwa tryby wyświetlania poszczególnych funkcjonalności: Standard i AdvancedguestmenuNetworksettinglW trybie standardowym mamy oczywiście dostęp do kreatorów prowadzących użytkownika za rączkę, krok po kroku aż do prawidłowego skonfigurowania sieci.online monitoronlinemeter

Ciekawie przedstawiają się funkcjonalności monitorowania sieci i przetransferowanych danych. Statystyki przekazywane są zarówno w formie graficznej jak i liczbowej.usb

Urządzenie ma także funkcję Media Server - muzyka, zdjęcia czy wideo zapisane na nośniku USB podpiętym do FRITZ!Box mogą być udostępnione  przez sieć domową. Wówczas taki napęd pojawi się np. w moich miejscach sieciowych komputera. Producent poszedł jeszcze dalej dodając do urządzenia funkcję FRITZ!Box USB Remote Connection. Otóż po podłączeniu nośnika do portu USB w routerze i zainstalowania aplikacji na podłączonym do routera komputerze zobaczymy owy nośnik w oknie mój komputer, zupełnie tak jakby był podpięty do portu USB w samym komputerze.

Poprzez port USB możemy także udostępniać m.in. lokalną drukarkę.Oprócz tych ciekawych możliwości router oferuje także możliwości typowe dla innych tego typu urządzeń, w tym m.in. przekierowanie portów, NAT, ochronę rodzicielską czy dostęp zdalny.

Fritz!Box 3270 jest sprzedawany w sugerowanej cenie detalicznej 399 zł. Oferuje bogatą funkcjonalność i jest prosty w obsłudze. Jednak jego największymi wadami jest obsługa sieci lokalnej w przestarzałym standardzie 10/100 Mbps i brak polskiego menu użytkownika.

FRITZ!Powerline 500E

Powerline 500E to zestaw dwóch urządzeń standardu HomePlug PLC (z ang. Power Line Communication), który zapewnia przesył danych poprzez przewody instalacji elektrycznej w jednym lokalu. Początkowo technika ta była szybsza od WiFi, ale obecne standardy n i ac górują nad techniką przesyłu przez sieć elektryczną. Tym samym PLC stała się alternatywą dla lokalnych sieci przewodowych, ale tylko w okolicznościach w których nie sprawdzają się rozwiązania bezprzewodowe.

P1090322

W zestawie znajdziemy skróconą instrukcję obsługi w języku polskim, dwa urządzenia 500E i dwa przewody LAN.P1090323P1090326

Każdy z adapterów ma 3 diody sygnalizujące zasilanie, podłączenie do sieci LAN i sieci elektrycznej. Na spodzie oprócz złącza RJ45 znalazł się przycisk Security, parujący ze sobą kolejne urządzenia (w sieci może być ich więcej niż dwa) i przycisk resetowania.

P1090327

Dane techniczne Fritz! Powerline 500E:

 • Dystrybucja informacji Multicast zarządzana protokołem IGMP
 • 1 port Gigabit LAN
 • Fabryczne szyfrowanie metodą AES 128 Bit
 • Pobór mocy wynoszący poniżej 3W, w trybie normalnej pracy, (dostępny także tryb energooszczędny)
 • Współpraca z protokołem IPv6
 • Współpraca ze wszystkimi adapterami typu Powerline klasy 200 i 500 Mbit/s.
 • Kompatybilny z IEEE P1901
 • Wymiary ok. 92 x 61 x 72 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
 • Waga ok. 170 g

Podłączenie takiego urządzenia rzeczywiście jest dziecinnie proste. W moim przypadku po prostu wpiąłem dwa adaptery do sieci i połączyłem kablami sieciowymi z routerem z jednej i komputerem z drugiej strony. Bez konfigurowania, ani nawet otwierania aplikacji użytkownika uzyskałem połączenie. A przez dłuższy czas użytkowania w mieszkaniu nie napotkałem żadnych problemów. Ani ze stabilnością połączenia ani z prędkością podczas oglądania wideo, grania w gry online poprzez wysoko przepływne łącze.Także podczas generowania zakłóceń przez inne urządzenia elektryczne. Tak więc rozwiązanie to działa sprawnie patrząc od strony funkcjonalnej i użytkowej. Do tego zapewnia tak ważne w przypadku PLC bezpieczeństwo przesyłu.

powerliI tym razem w oprogramowaniu próżno szukać języka polskiego.

powe

Należy pamiętać, że Fritz! to niemiecka marka, wszystkie urządzenia są według deklaracji producenta produkowane w kraju nad Renem, a nie w ChRL, jak znakomita większość innych urządzeń sieciowych. Marka Fritz! powinna zatem uchodzić synonim jakości. Z pewnością oferuje całkiem ciekawe funkcje, w tym kilka ekskluzywnych. Na pewno działa bez zarzutu i całkiem sprawnie. Ale czy te cechy będą wystarczające, aby przekonać polskich użytkowników do sprzętu firmy AVM? Zobaczymy...

Oceny (2)
Średnia ocena
Twoja ocena
Opson6667 (2013.05.23, 13:07)
Ocena: 0
Ło jezu, ale drogo za tego BOXa :D
michal (2013.05.23, 14:21)
Ocena: 4
Myślałem, że przeczytam o programie do szachów, a nie o urządzeniach sieciowych ;).
Mi się 'Fritz' właśnie z szachami kojarzy :).
iwanme (2013.05.24, 12:21)
Ocena: 4
Ciekaw jestem na ile taka groteskowa nazwa im przeszkadza w biznesie. Miałem parę urządzeń tej marki (sprowadzanych z Niemiec) i uważam, że jest to naprawdę dobry sprzęt. Zresztą w różnych testach wypadał nieraz lepiej niż znane Netgeary, Linksysy itp., często bliżej bardziej profesjonalnych rozwiązań np. Cisco, czy Drayteka. (Tak wiem, że Linksys jest marką Cisco)

Natomiast nazwa producenta i logo zawsze mnie odrzucała od tej marki. Jest taka dziecinno tandetna :P
jaca772 (2013.05.25, 23:25)
Ocena: 1
Pierwsze zdjęcie skojarzyło i się z paczką czpisów, a nie ze sprzętem sieciowym :E
Edytowane przez autora (2013.05.25, 23:25)
Kunnorinno (2013.05.26, 19:23)
Ocena: 3
Fritzl! Zasięg nawet w piwnicy
Edytowane przez autora (2013.05.26, 19:29)
Zaloguj się, by móc komentować