SmartTV w starym odbiorniku z Netia Playerem

8
SmartTV w starym odbiorniku z Netia Playerem

Od lat korzystałem z płatnej telewizji N, jednak ostatnie nieczyste zagrywki NC+ zmusiły mnie do rezygnacji z ich usług. W efekcie zacząłem rozglądać się za innymi rozwiązaniami. O urządzeniu Smart TV podpinanym do HDMI już pisałem. Jednak rynkowa oferta urządzeń uzupełniających DVB-T jest nieco szersza. Dziś moje wrażenia na temat NetiaPlayera i powiązanej oferty Netii.

Nie miałem wcześniej do czynienia z NetiaPlayerem, dlatego nieco mnie zaskoczyły jego rozmiary i kształt. Oczywiście pozytywnie, bo jest co prawda nieco wyższy od innych dekoderów, ale jednocześnie węższy i krótszy. Na szafce RTV prezentuje się więc całkiem zgrabnie. Dodatkowo ma błyszczącą obudowę i gustowne, białe podświetlenie LED.
netia-playerSprzęt wygląda stylowo i elegancko. Z przodu znajduje się (od prawej) odbiornik IRDA - do pilota zdalnego sterowania, gniazdo USB, biała dioda sygnalizująca pracę urządzenia i najbardziej po lewej przycisk RESETnetia player_tyłNa panelu tylnym znajdziemy praktyczny zestaw złączy, w tym dwa gniazda anteny cyfrowej telewizji naziemnej - wejściowe i wyjściowe. NetiaPlayer potrafi odbierać taki sygnał i przekazywać go dalej do innego odbiornika (np. do tunera DVB-T zintegrowanego w telewizorze).

Urządzenie umożliwia podłączenie internetu przez zintegrowane WiFi lub poprzez kabel ethernet. Dodatkowo mamy złącza HDMI, optyczne (Obsługuje Dolby Surround) i miniDIN. Producent dodaje też do zestawu przejściówkę na Scart, żeby było możliwe podłączenie NetiaPlayera do odbiorników telewizyjnych starego typu (np. kineskopowych).

 

Specyfikacja techniczna

 • Zasilacz 220-240 V AC / 50 Hz / 1,5 A – 12 V DC /18W
 • Obsługa zewnętrznych dysków USB 2,5’ (wymagających zasilania do 500 mA),
 • zewnętrznych dysków USB 3,5’ z własnym zasilaniem oraz pamięci USB Flash.
 • Format plików: FAT i EXT (odczyt/zapis), NTFS (odczyt).
 • Tuner DVB-T, 47-862 MHz
 • Sieć lokalna Ethernet 10/100 base-T RJ45
 • Wi-Fi 802.11b/g/n 2,4GHz
 • Dekodowanie video MPEG2-TS, MPEG-4 AVC (part 2, part 10) – H.264, VMV9-VC1
 • Pliki video .avi, .mov, .mpg, .ts, .mkv, .asf, .ogg, .fl v, .asf
 • Pliki z napisami .srt, .txt, .ssa/ass, .smi, .xml
 • Proporcje obrazu 4:3 Letterbox, 4:3 Pan & Scan, 16:9, Up/Down scaling
 • Dekodowanie audio MP3, MPEG1, WMA 2.0, PCM, VORBIS, DTS 5.1 i DTS HD (passthrough)
 • Dekodowanie zdjęć JPEG, PNG, BMP, GIF

 

Urządzenia zewnętrzne (np. pednrive z filmem czy dysk zewnętrzny do nagrywania programów) możemy podłączyć z przodu lub z tyłu urządzenia. To wygodne i estetyczne rozwiązanie. Osobiście wolę podłączać z tyłu ze względów estetycznych, ale wiem, że gro osób ze względu na wygodę wykorzystuje przednie gniazdo USB.

netia_player_2

Pilot do urządzenia nie wygląda może zbyt solidnie. Nie jest też specjalnie wygodny, bo jest mały, cienki i prostokątny, przyciski są ułożone blisko siebie i nie mają wyraźnego skoku. Jednak jeżeli komuś to się nie spodoba, to producent oferuje możliwość zainstalowania na smartfonie aplikacji umożliwiającej sterowanie urządzeniem (dostępnej na system android).

player2

Treści

Zaczynając od podstaw warto zaznaczyć, że sygnał odbiera się na NetiaPlayerze poprzez internet. Oprócz kanałów dostępnych poprzez DVB-T odbieramy całkiem sporo innych treści które są strumieniowane. Producent deklaruje, że minimalna przepustowość łącza internetowego do komfortowego odbierania wszystkich kanałów telewizyjnych to 10 Mb/s. Ja odbierałem na 3 Mb/s i to wszystkie kanały - bez podłączonej anteny DVB-T. Jednak przy takim łączu każda inna czynność wykonywana, np. na komputerze obok powoduje zacięcia obrazu. Ale odrzucając wszystkie "zabawki" w kąt i odłączając je od internetu nie miałem problemu z odbiorem.

Oferta programowa dekodera nie jest szczególnie bogata. Choć nie brakuje tu pewnych egzotyków, na przykład TV Trwam czy Stars TV. Dzięki takim "smaczkom" ta oferta na pewno znajdzie wielu amatorów. Szczerze mówiąc podczas dłuższego użytkowania NetiaPlayera nie zauważyłem jakichś doskwierających mi braków. Gorzej z moim kilkuletnim synem, któremu doskwierał brak większej ilości kanałów z bajkami.

pakiet_prak_listsDekoder nie oferuje funkcjonalności układania ulubionej listy kanałów. Jest jedynie możliwość ukrywania niektórych z nich (będą pomijane przy przełączaniu jeden po drugim).

Należy jednak pamiętać, że najważniejszą funkcjonalnością NetiaPlayera jest SmartTV. Za jego pośrednictwem otrzymujemy dostęp do poniższych serwisów VOD. Spośród nich niektóre udostępniają treści dodatkowo płatne (np. erowizja, FILMBOXLIVE, HBO GO):

tv_logos_06_2013

Jednym z ciekawszych serwisów jest HBO Go - dostępny w nieco droższych pakietach. Co interesujące, można z niego korzystać na komputerze, smartfonie, czy tablecie, a więc nie tylko przed telewizorem. Oczywiście dostęp do treści dla dorosłych można zabezpieczyć poprzez funkcję kontroli rodzicielskiej.

netiakont

Obsługa NetiaPlayera jest, tak jak deklaruje producent, całkiem intuicyjna. Wyświetlane menu działa szybko i bez zacięć. W żadnym wypadku nie trzeba oczekiwać na reakcję urządzenia - inaczej niż w przypadku dekoderów innych platform TV.

player3

Dekoder oferuje funkcję nagrywania (tylko programu który aktualnie oglądamy). Można do tego wykorzystać dowolny zewnętrzny dysk twardy podpinany pod złączę USB. Warto zaznaczyć, że nie ma możliwości nagrywania na pendrivach.

netia8

Jakość transmisji, szczególnie może jednak budzić pewne wątpliwości. Ja największe miałem do dźwięku, nieco płytkiego. Przy niskiej jakości transmisji bywa, że dźwięk upodabnia się do tego spotykanego w filmach nagrywanych kamerą w kinie. Jednak w wysokiej jakości trudno dostrzec różnicę w stosunku choćby do kanałów HD na dekoderze telewizji N. Przy wysokich ustawieniach (720p, czy 1080i) do obrazu nie można mieć zarzutów.
netiaplayer07

 Samo urządzenie w stanie uśpienia mocno się nagrzewa przy złączu zasilania - co sugeruje, że pobiera sporo energii z gniazdka. Zauważyłem też pewne problemy z trybami czuwania. Wyłączenie dekodera raz powoduje odcięcie zasilania z gniazd USB i antenowego, a raz nie.

player

 Co ciekawe w takiej sytuacji największą wadą NetiaPlayera jest możliwość jego otrzymania tylko w połączeniu z ofertą Netii. Abonenci internetu tego operatora zapłacą za urządzenie 15 zł miesięcznie, a abonenci któregoś z pakietów TV operatora (od 34,90zł / mies.) dostaną urządzenie za darmo. Jednak użytkowanie jest ograniczone do czasu korzystania z usług Netii, bo po wygaśnięciu umowy sprzęt trzeba oddać. Gdyby jednak NetiaPlayer znalazł się w sprzedaży na wolnym rynku w rozsądnej cenie, to z pewnością znalazłby wielu amatorów.

Osobiście oceniam to urządzenie jako jedno z ciekawszych na rynku. Mimo pozornej tandetności i pewnych ograniczeń znakomicie uzupełnia funkcjonalność "zwykłego" telewizora. Za każdym razem miałem pozytywne odczucia z użytkowania NetiaPlayera. Może dlatego, że działa, płynnie i cicho, a moje wrażenia z wieloletniego użytkowania Nboxa są zgoła odmienne...

PLUSY:

 • wbudowany uniwersalny odtwarzacz plików multimedialnych
 • dwa gniazda USB - z przodu i z tyłu
 • intuicyjna obsługa
 • płynne menu
 • dostęp do wielu serwisów internetowych i VOD
 • ciekawe programy TV
 • aplikacja umożliwiające sterowanie urządzeniem poprzez smartfona

MINUSY:

 • dostępny tylko w ofercie Netii
 • mocno nagrzewa się w trybie spoczynku
 • brak możliwości nagrywania na pendrive
 • nagrania można odtworzyć tylko na tym samym NetiaPlayerze
Oceny (0)
Średnia ocena
Twoja ocena
OldSkull (2013.06.21, 14:32)
Ocena: 0
Ja bym jeszcze parę minusów dodał:
- nie znalazłem możliwości zmiany kolejności i numeracji kanałów - porażka! 20-letnie tunery TV-Sat miały taką możliwość, ba, w 50-letnich telewizorach można było sobie ustawić, który kanał ma być 1., który 2. itd. (chociaż wtedy drwal inwalida mógł na palcach jednej ręki policzyć kanały).
- dość długo się uruchamia
- sama telewizja niestety bardzo zrywa połączenia - najczęściej jak są jakieś święta, długie weekendy i ogólnie dużo ludzi korzysta

Z nagrzewaniem w stanie spoczynku to taka trochę chamówa - policzcie sobie 15W*25h*31dni = 10kWh/miesiąc = 120kWh/rok. Nawet jeśli bierze 'tylko' 10W to mamy prawie 100zł/rok. Można trochę oszczędzić wyłączając na noc (mało kto tak robi) i włączając dopiero po powrocie z pracy - ale to nam oszczędzi może połowę - no i jeszcze ten nieszczęsny czas potrzebny na załączenie, kiedyś urządzenie jak brało 1W w czuwaniu skanując czy ktoś je włącza pilotem to było dużo, teraz 10-20x tyle i nikt o tym nie krzyczy. Do tego uruchamiało się <5s, a teraz może minuta nie starczyć zanim się uruchomi i połączy.
*Konto usunięte* (2013.06.21, 19:41)
Ocena: 0
Czy jest jakiś sposób by przez netia player oglądać TV na tablecie/laptopie?
Czy samo urządzenie może zostać jakoś zastąpione?

Jak źle jest gdy ktoś w sieci robi coś większego? jak jest gdy np. samo przeglądanie WWW.
Edytowane przez autora (2013.06.21, 19:43)
bv6t7 (2013.06.21, 20:57)
Ocena: -2
Egzotyki ? Nie oglądasz ? Ale epitet wtrącasz, profesjonalne zachowanie.
Brakuje ci TV Trybuna/Nie/ ?

Za tą egzotykę wiele w PRL ludzi zabito !
majkel84 (2013.06.21, 21:47)
Ocena: 0
@bv6t7
Telewizja Trwam otrzymała koncesję 13 marca 2003 roku. PRL skończył się 29 grudnia 1989. Co ma piernik do wiatraka?

Nowy firmware (z 29 maja) umożliwia przełączanie kanałów podczas nagrywania i tworzenie list ulubionych kanałów. W związku z tym liczba minusów, które wypisałem zmniejszyła się o dwa :-)
Edytowane przez autora (2013.06.21, 21:50)
bv6t7 (2013.06.21, 22:31)
Ocena: 0
Piernik, wdg ciebie Egzotyka a to jeszcze wolność słowa podobno... się nazywa. Geograficzno - owocowe sformułowanie jest nie odpowiednie i kpiące.

PRL skończył się teoretycznie. Kiszczak chory psychicznie ale zdrowy na Mazurach. A publiczna TV przypadkowo... i dość często nadaje relacji z Rosji jak to Putin troszczy się o kraj... . Policja zajęła protestami w sieci odzieżowej sprzedającej komunistyczne ubrania... .
*Konto usunięte* (2013.06.22, 07:01)
Ocena: 0
majkel84 (2013.06.21, 21:47)

Nowy firmware (z 29 maja) umożliwia przełączanie kanałów podczas nagrywania i tworzenie list ulubionych kanałów. W związku z tym liczba minusów, które wypisałem zmniejszyła się o dwa :-)

Czy da się oglądać coś na pc/laptopie z tego? Bo by w dobie TV cyfrowej takie urządzenie nie mogło streamować jest bynajmniej dziwne.
Od lat istnieje mediaportal i inne projekty opensource.


brak możliwości nagrywania na pendrive

Czy nie ma czegoś takiego jak netbox? (pendrvie podpięty po router-a i tam można nagrywać.
Edytowane przez autora (2013.06.22, 07:08)
majkel84 (2013.06.24, 08:27)
Ocena: 0
@ SunTzu - tylko HBO Go :-)
@ bv6t7 - pokaż mi Trwam dostępną na innej platformie telewizyjnej, wówczas stwierdzę, że to nie egzotyka.
Edytowane przez autora (2013.06.24, 08:30)
bv6t7 (2013.06.25, 19:53)
Ocena: 0
http://sjp.pl/egzotyka nie przypisuj cech liczebnika X=]

Tak w ogólnopolskich znanych sieciach nie występuje poza Netią, ale jest na żywo nadawana w internecie nawet Aero2 wystarczy do odbioru i w lokalnych kablówkach nie ma dużego problemu z dostępnością. Jest jeszcze zwykła satelita gdy brak innych możliwości... .
Zaloguj się, by móc komentować