Cała prawda o procesorach Bay Trail

41
Cała prawda o procesorach Bay Trail

Układy należące do rodziny Bay Trail stały się rzeczywistością i mają one szansę stać się jednym z najważniejszych intelowych projektów ostatnich lat. W czasie drugiego dnia IDF 2013 miałem okazję słuchać, zadawać pytania, benchmarkować i zastanawiać się nad tym, czy Intel odrobił pracę domową, która wisiała nad nim przez ostatnie pięć lat. Wnioski? O ile nie spodziewam się, że tabletowy Bay Trail zdominuje urządzenia z Androidem, to ma on bardzo duże szanse na rozruszanie skostniałego rynku sprzętu z Windowsem. Ale po kolei.

Bay Trail – o co to całe zamieszanie?

Na początek małe przypomnienie dla tych, którzy ostatnie tygodnie spędzili na antypodach. Bay Trail to wspólna nazwa kodowa nowej rodziny procesorów Intela, opartej na architekturze Silvermont. Najczęściej mówi się o niej w kontekście nowych układów Atom, które mają trafić do tabletów (tak zwany BayTrail-T), ale architekturę tę spotka się też w nowych notebookowych i desktopowych Celeronach i Pentiumach (Bay Trail-M i Bay Trail-D). Najważniejsze zmiany w stosunku do obecnych dwurdzeniowych Atomów Clover Trail+, to:

  • możliwość wykonywania operacji w innej kolejności, niż ta, w której one trafiają do procesora, co ma bardzo duży wpływ na wydajność
  • „prawdziwy” zintegrowany kontroler pamięci (w ostatnich Atomach, choć był on w tym samym kawałku krzemu, co reszta procesora, to komunikacja z nim przebiegała przez starą i wysłużoną szynę FSB)
  • układ graficzny Intel HD Graphics, będący pochodną tego, co można spotkać w procesorach Ivy Bridge (do tej pory Intel korzystał w Atomach z GPU PowerVR)
  • usprawnione zarządzanie energią, które pozwala na przyspieszanie i spowalnianie różnych elementów czipu, w zależności od jego obciążenia i temperatury (czyli na przykład, jeśli uruchomi się coś dającego wycisk jedynie procesorowi, to będzie on mógł osiągnąć wyższe zegary, niż w czasie grania, gdy jest używane zarówno CPU jak i GPU)
  • obsługa nowych instrukcji SSE i sprzętowego szyfrowania
  • brak technologii Hyper Threading, która okazała się w przypadku architektury OoOE (Out of Order Execution) dużo mniej efektywna i przydatna (szczególnie w tabletach i smartfonach, gdzie duża liczba wątków nie jest wykorzystywana), niż w poprzednich Atomach
  • Intel QuickSync, dzięki któremu da się na tym w miarę sensownie kompresować wideo
  • obsługa USB 3.0 – może w końcu zaczniemy widywać złącza mikro-USB 3.0 w smartfonach i tabletach....

baytrail-uarch

To z grubsza tyle. Rdzenie Silvermont są nadal rdzeniami dwupotokowymi, tak jak te ze starych Atomów (dla porównania, wszystkie jądra Intela od czasu pierwszych Core 2 Duo są czteropotokowe), ale dzięki usprawnieniom i zmianom są one dużo wydajniejsze, a przy tym udało się zachować podobne, lub nawet niższe, zużycie energii.

Bay Trail szybki jest i lubi brawura*

No dobrze, nie aż tak szybki, jak „pełnoprawne” procesory Intela, ale w porównaniu z poprzednikiem i konkurencją ze strony ARM wygląda to bardzo dobrze. Miałem okazję pobawić się chwilę referencyjnymi tabletami Intela z Androidem i z Windows 8. Muszę przyznać, że podoba mi się to co zobaczyłem. Na przykład w teście fizyki 3DMarka Bay Trail uzyskuje ponad 18000 punktów – grubo ponad dwa razy więcej, niż poprzedni Atom i kilkadziesiąt procent szybciej, niż Snapdragon 600 (około 11000 punktów), czy Snapdragon 800 (około 14-15000 punktów). Do tego dochodzą już tradycyjnie bardzo wysokie wyniki uzyskiwane w testach przeglądarkowych (ach ta optymalizacja Intela), dzięki którym „atomowe” tablety radzą sobie z ładowaniem stron jak żadne inne gadżety tego typu. Udało mi się też uruchomić Cinebencha 11.5 i wynik testu wielowątkowego to 1,48, a jednowątkowego – 0.4. Można sobie porównać te wyniki z tym co się znajduje w PCLabowej bazie procesorów. Niby nie dużo, ale pamiętajmy, że...

baytrail-web-performanceSzybkość ładowania stron na urządzeniach z Atomem zawsze była ich mocną stroną. Teraz przewaga będzie jeszcze większa.

...Bay Trail energooszczędny jest

Mówimy tu o procesorze, który obciążony Cinebenchem pobiera mniej niż 3 W. Miałem okazję widzieć prezentację, na której postawiono obok siebie dwie platformy referencyjne różniące się procesorem (jedna z nowym, a druga ze starym Atomem), do których podłączono watomierze, sprawdzające pobór prądu samego procesora. Bay Trail okazał się trochę oszczędniejszy zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem, a przy tym zapewniał 2-3 razy większą wydajność. Duże różnice było też widać w czasie odtwarzania filmów, bo nowość „konsumuje” wtedy około 2,8 W, a poprzednik – 3,5 W. Co prawda nie mam żadnych dokładnych danych precyzyjnie pokazujących na ile dobre są te wyniki na tle konkurencji, ale mogę trochę pospekulować. Na przykład z testu dwóch Asusów MeMO Pad 10 FHD wynika, że już starsza generacja Atomów była energooszczędniejsza od tego co oferuje Qualcomm. A Bay Trail jest jeszcze sprawniejszy, więc łatwo się domyślić jak to będzie wyglądało w praktyce. Poza tym bardziej zaawansowani czytelnicy mogą zauważyć, że mniej więcej 1,48 w Cinebenchu 11.5 osiąga... czterordzeniowy Jaguar od AMD i z testów w sieci można wyczytać, że faktycznie jest to układ bardzo zbliżony wydajnością do nowego Atoma. Jednak ma on TDP wynoszące 15 W, a tabletowe Atomy to okolice 5W...

baytrail-powerNa górze: pobór prądu starego Atoma. Na dole: pobór prądu nowości. Obciążenie: Cinebench

Czyli, reasumując, Bay Trail to nie jest ten Atom, którego znaliśmy do tej pory. Co prawda jego wydajność nadal nie wystarczy nikomu do Photoshopa, czy obróbki wideo (chyba, że przez QuickSync), ale bez problemu radzi sobie z przeglądarkami z otwartymi wieloma kartami, multitaskingiem itp. Gołym okiem widać wzrost wydajności i komfortu w porównaniu do poprzedników. No i, jak wspominałem, wszystko to bez szkody na czasie pracy na akumulatorze.

baytrail-batteryCo prawda są to dane Intela, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki Atomów, jestem w stanie w to uwierzyć.

Ale, nie można mieć wszystkiego

Jednak Bay Trail kryje w sobie kilka haczyków, o których trzeba pamiętać. Jak wspominałem na początku, rodzina Bay Trail składa się z trzech członków – T, D i M. Poza nazwą, różnią się one pewnymi istotnymi szczegółami. Mianowicie tylko Bay Trail-T w obsługuje Connected Standby, który zostanie wprowadzony do Windows 8.1 pod nazwą InstantGo. Czyli tylko tabletowa odmiana Bay Traila jest w stanie pobierać w tle informacje o nowej poczcie, czy wydarzeniach, w Windowsie. Z drugiej strony, tylko wersje D i M mają kontroler SATA i PCI-E (ze względu na sporą energochłonność tych standardów), więc tylko one będą łączone z dyskami SSD. Czyli, jeśli chcesz mieć jakąś hybrydę z Windowsem, to albo będzie ona miała Connected Stand-by, albo sensowną ilość pamięci, na której będzie się dało zmieścić jakieś bardziej zaawansowane oprogramowanie (trzeba przy tym pamiętać ile miejsca potrafi zająć czysty Windows 8...).

Kolejny haczyk dotyczy obsługi 64-bitowych systemów. Bay Trail oczywiście jest procesorem 64-bitowym, ale na rynku zadebiutuje wyłącznie z 32-bitowymi Windowsami. Dlaczego? Nikt nie powiedział niczego oficjalnie, ale mówi się o tym, że po prostu „Wintelowe” duo nie wyrobiło się ze sterownikami do InstantGo, przez co połączenie Atoma z Windowsem x64 zobaczymy dopiero w przyszłym roku. Nie jest to jakaś wielka strata, bo Bay Trail-T i tak może współpracować tylko z 4 GB pamięci RAM, ale warto o tym pamiętać.

Mimo wszystko, Bay Trail raczej nie zdominuje rynku tabletów z Androidem

Bay Trail wygląda na krok w bardzo dobrym kierunku, ale brakuje mu kilku rzeczy, które powodują, że Snapdragon 800 Qualcomma jest tak pożądanym czipem. Przede wszystkim brakuje tu integrowanego modemu LTE i modułu Wi-Fi. Wiele razy wspominałem na blogu jak ważne są to rzeczy. W tym momencie, producent tabletu który chce go wyposażyć w łączność z szybką siecią komórkową, musi i tak zwrócić się do... Qualcomma po odpowiedni modem, bo modem LTE Intela będzie dostępny dopiero w przyszłym roku, a i tak nawet wtedy nie będzie on obsługiwał LTE-A... Do tego trzeba dorzucić moduł Wi-Fi Broadcoma albo Qualcomma. Dlatego też łatwiejsze i bardziej efektywne (przynajmniej w sprzęcie z wyższych kategorii cenowych) wydaje się być skorzystanie ze zintegrowanego rozwiązania konkurencji, które może nie ma aż tak wydajnych rdzeni procesora, ale nadrabia to wspomnianymi przed chwilą dodatkami i wydajniejszym układem graficznym. Z drugiej strony, łakomym kąskiem mogą się okazać tańsze dwurdzeniowe odmiany Bay Traila, którymi ponoć zainteresowały się nasze ulubione chińskie fabryki (w czasie jednej z prezentacji nawet został pokazany jeden świeży „chińczyk”) i ponoć na ich bazie ma być możliwe budowanie tabletów z Androidem kosztujących około 100 dol. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

baytrail-tablet

Ale tablety z Windowsem to już zupełnie inna historia

Z pojawieniem się Bay Traila „całkiem przypadkiem” zbiega się wprowadzeniem Windowsa 8.1, który oprócz guzika Start, wprowadza kilka bardzo istotnych zmian stworzonych głównie z myślą o tabletach. Wśród nich warto wspomnieć lepszą obsługę ekranów z gęstym upakowaniem pikseli, poprawiony tryb portretowy, czy wspominany już kilka razy InstantGo. Do tego wygląda na to, że Microsoft jest bardzo zdeterminowany aby spopularyzować swój system na tabletach i będzie chętnie rozdawał do nich pakiet Office. Te poprawki, w połączeniu z wydajnością i energooszczędnością Bay Traila, pobudzają wyobraźnię i widać, że spodobały się one producentom sprzętu, którzy mają w planach szereg urządzeń o różnych przekątnych ekranu (między innymi można się spodziewać wysypu cienkich i lekkich 7- i 8-calowców) i charakterach (hybrydowy raj nadchodzi!). Jeśli tylko Microsoft spuści z tonu i obniży ceny licencji na swoje „okienka”, to może być bardzo ciekawie.

baytrail-dell

Nowy 8-calowiec Della z Windowsem 8.1 zapowiada się bardzo ciekawie i wygląda na to, że pod koniec roku powinno się pojawić w sprzedaży sporo podobnych konstrukcji.

A to wszystko dopiero początek

Na nową architekturę Atomów musieliśmy czekać pięć lat. No dobrze, po drodze niby coś tam się zmieniało, ale były to takie drobiazgi, że nie ma o czym zbytnio mówić. Teraz wszystko ma się zmienić i Atomy mają „tykać”, tak jak ich notebookowi i desktopowi koledzy (choć ostatnio to tykanie zrobiło się trochę nieregularne, ale to już temat na inny czas ;)), więc możemy się spodziewać większych, czy mniejszych zmian każdego roku. Bay Trail może nie zdekapituje swojej konkurencji, ale wygląda na przemyślany i dopracowany układ, który pozwoli Intelowi na poważne powalczenie o rynek tabletów i smartfonów. Teraz potrzebne są „tylko” jakieś fajne i sensownie wycenione gadżety z tym procesorem, bo raczej nikt nie kupuje gadżetów kierując się jedynie znajdującym się w nim CPU i znaczkiem Intela na obudowie...

 atom-roadmap

*kto wie do czego to jest nawiązanie? :)

Oceny (9)
Średnia ocena
Twoja ocena
Matias197 (2013.09.14, 14:14)
Ocena: 3
Czyli to coś ma większą wydajność niż mój E4400? Dajcie to do jakiegoś nettopa, a potem SHUT UP AND TAKE MY MONEY!
_ivanov_ (2013.09.14, 14:50)
Ocena: 8
*kto wie do czego to jest nawiązanie? :)
Gwiazdy w Czerni? ;)
daerragh (2013.09.14, 14:51)
Ocena: 7
Tanie tablety x86 z Windows to, to na co czekam. Do internetu i starszych gier 2D. ;)
KvM (2013.09.14, 15:42)
Ocena: 7
Wreszcie. Zarówno Microsoft jak i Intel zaspali straszliwie. Gdyby Windows 8,1 wraz z tymi atomami wyszedł na rynek trzy lata temu mieliby szansę na rynku drogich tabletów. Obecnie rządzi tu iOS oraz android, które są słabymi systemami, ale były pierwsze i ludzie się do nich przyzwyczaili. No i mają wypracowane ogromne atuty jak np. Ilość aplikacji czy całość ekosystemu w przypadku Apple.
A propos w tym ostatnim przypadku sytuacja jest o tyle kuriozalną, że do współpracy z iphonem czy ipodem o wiele lepiej nadaje się tablet z Windows 8. Da się do niego podłączyć i podładować iurządzenie, oraz zsynchronizować z iTunes, czego na ipadzie się zrobić nie da.
motiff (2013.09.14, 19:02)
Ocena: 3
Z tabletami nie ma szans, bo z taniuśkimi chińskimi podróbkami tabletowymi nikt nie wygra. Może zadomowić się w drogich modelach galaxy tabów i podobnych, albo obciętymi wersjami do 250-350$ i tanie nettopy, na takie poluje do multimediów.
wuzetkowiec (2013.09.14, 19:19)
Ocena: 8
daerragh (2013.09.14, 14:51)
Tanie tablety x86 z Windows to, to na co czekam.

Ja też ze względu na pełne wsparcie dla flash playera i mam nadzieję, że również silverlight.
KvM (2013.09.14, 19:26)
Ocena: 3
wuzetkowiec (2013.09.14, 19:19)
daerragh (2013.09.14, 14:51)
Tanie tablety x86 z Windows to, to na co czekam.

Ja też ze względu na pełne wsparcie dla flash playera i mam nadzieję, że również silverlight.

Silverlight tylko w trybie desktop. Ms mógłby coś z tym zrobić.
Edytowane przez autora (2013.09.14, 19:27)
EntuzjastaKpiny (2013.09.15, 08:15)
Ocena: -4
KvM (2013.09.14, 19:26)
wuzetkowiec (2013.09.14, 19:19)
(...)

Ja też ze względu na pełne wsparcie dla flash playera i mam nadzieję, że również silverlight.

Silverlight tylko w trybie desktop. Ms mógłby coś z tym zrobić.


Ale po co? Do czego ci potrzebny ten Silverlight w trybie modern
KvM (2013.09.15, 11:18)
Ocena: 3
Żeby pooglądać filmy na vod.onet.pl
santro (2013.09.15, 12:19)
Ocena: 6
KvM (2013.09.15, 11:18)
Żeby pooglądać filmy na vod.onet.pl


Onet ma swoja aplikacje od tego.
Kiciuk (2013.09.15, 12:21)
Ocena: 1
No i po co tablety z Androidem na X86 ?
Raczej lepiej by było gdyby były tanie tabki z W8/Ubuntu/inne distro+kde plasma
Sory ale android nie ma co skakać do już tak rozwiniętych systemów desktopowych które mają wielkieeee możliwości.
KvM (2013.09.15, 12:37)
Ocena: 4
santro (2013.09.15, 12:19)
KvM (2013.09.15, 11:18)
Żeby pooglądać filmy na vod.onet.pl


Onet ma swoja aplikacje od tego.

Tak, i jest na niej może kilka procent filmów. Poza tym nie mam ochoty instalować gownianych aplikacji
Drut12 (2013.09.15, 13:39)
Ocena: 3
x86, jakieś konkretne sterowniki pod powervr.
No i można odpalić w końcu jakiegoś quake, half-life lub nawet half-life 2.
Na to czekałem :D.
Tylko czekać aż takie układy będą napędzać desktopowego windowsa na smartfonie.
Edytowane przez autora (2013.09.15, 13:40)
kwahoo (2013.09.15, 14:09)
Ocena: 6
Firekage (2013.09.15, 13:54)
Szczerze mówiąc...rozważałbym takie rozwiązanie, gdybym mógł na tym zainstalować dowolnego linuxa. Tak, tak, marzenie ściętej głowy.


A nie możesz? Prócz jakiś cudów typu poblokowane bootladery, nie powinno być przeszkód. Szczególnie, ze teraz GPU ma otwarte sterowniki pisane przez Intela, takie same jak na desktopie AFAIK.

Edit: już nawet takie cudaki na tym Atomie powstają http://www.indiegogo.com/projects/soul-the...-compute-device
Edytowane przez autora (2013.09.15, 14:14)
gregory003 (2013.09.15, 14:27)
Ocena: 2
Firekage (2013.09.15, 13:54)
Szczerze mówiąc...rozważałbym takie rozwiązanie, gdybym mógł na tym zainstalować dowolnego linuxa. Tak, tak, marzenie ściętej głowy.

@kwahoo juz wyjaśnil. Ja tylko dodam, ze możesz sobie kupić nawet tablet z windows 8 i bez problemu zainstalować na nim jakiegoś linuksa - ze sterownikami nie powinno być problemów. Więc nie chrzań głupot.
ROBERTNIK (2013.09.15, 14:49)
Ocena: -3
gregory003 (2013.09.15, 14:27)
Firekage (2013.09.15, 13:54)
Szczerze mówiąc...rozważałbym takie rozwiązanie, gdybym mógł na tym zainstalować dowolnego linuxa. Tak, tak, marzenie ściętej głowy.

@kwahoo juz wyjaśnil. Ja tylko dodam, ze możesz sobie kupić nawet tablet z windows 8 i bez problemu zainstalować na nim jakiegoś linuksa - ze sterownikami nie powinno być problemów. Więc nie chrzań głupot.

Na Atomach Z2760 nie. Nie ma sterowników do grafiki. Wiem bo właśnie pisze z Asus VivoTab Smart.
kwahoo (2013.09.15, 15:58)
Ocena: 5
ROBERTNIK (2013.09.15, 14:49)

Na Atomach Z2760 nie. Nie ma sterowników do grafiki. Wiem bo właśnie pisze z Asus VivoTab Smart.

Przecież cały tekst jest o serii Z3000, która:
układ graficzny Intel HD Graphics, będący pochodną tego, co można spotkać w procesorach Ivy Bridge (do tej pory Intel korzystał w Atomach z GPU PowerVR)

Assassin (2013.09.15, 15:59)
Ocena: 2
No i dlatego m.in. Intel porzucił niezłe sprzętowo chipy PowerVR na rzecz swoich własnych układów. Licencjonowane od PowerVR sterowniki były kiepskie, miały zamknięty kod i Intel nawet jakby chciał, nie mógł ich modyfikować (początkowo próbował od podstaw napisać własny sterownik, ale efekty były jeszcze gorsze).
gregory003 (2013.09.15, 16:35)
Ocena: 0
Assassin (2013.09.15, 15:59)
No i dlatego m.in. Intel porzucił niezłe sprzętowo chipy PowerVR na rzecz swoich własnych układów. Licencjonowane od PowerVR sterowniki były kiepskie, miały zamknięty kod i Intel nawet jakby chciał, nie mógł ich modyfikować (początkowo próbował od podstaw napisać własny sterownik, ale efekty były jeszcze gorsze).

Eeee, co? PowerVR siedzą w iPhone'ach, iPadach i wielu urządzeniach z Androidem i jakoś problemow nie ma. A z tego co słyszałem, to oryginalne sterowniki PowerVR do Atomów są o wiele lepsze niż te dostarczane przez Intela.
Assassin (2013.09.15, 17:08)
Ocena: 3
No bo i sterowniki pod iOS, Androida czy MeeGo są lepsze, ale z tego co wiem PowerVR nie wypuściło takich sterowników pod dowolnego Linuksa (choć Android i MeeGo są przecież Linuksami).
gregory003 (2013.09.15, 17:11)
Ocena: -1
Assassin (2013.09.15, 17:08)
No bo i sterowniki pod iOS, Androida czy MeeGo są lepsze, ale z tego co wiem PowerVR nie wypuściło takich sterowników pod dowolnego Linuksa (choć Android i MeeGo są przecież Linuksami).

Ale jakim cudem? Przecież sterowniki PowerVR pod Androida czy MeeGo to takie same moduły jadra, jak pod zwykłe, desktopowe linuksy?
kwahoo (2013.09.15, 17:51)
Ocena: 1
gregory003 (2013.09.15, 17:11)
Assassin (2013.09.15, 17:08)
No bo i sterowniki pod iOS, Androida czy MeeGo są lepsze, ale z tego co wiem PowerVR nie wypuściło takich sterowników pod dowolnego Linuksa (choć Android i MeeGo są przecież Linuksami).

Ale jakim cudem? Przecież sterowniki PowerVR pod Androida czy MeeGo to takie same moduły jadra, jak pod zwykłe, desktopowe linuksy?


O X-ach zapomniałeś. Android nie ma Xorg a SurfaceFlinger (bazujący na EGL i OpenGL ES), który jest całkiem innym tworem. Dopiero przy okazji Waylanda i Mira powinno być łatwo sklecić wspólne sterowniki z Androidem.

Wayland używający sterowników Androida z wykorzystaniem biblioteki Hybris
Edytowane przez autora (2013.09.15, 17:54)
gregory003 (2013.09.15, 18:03)
Ocena: 1
kwahoo (2013.09.15, 17:51)
gregory003 (2013.09.15, 17:11)
(...)

Ale jakim cudem? Przecież sterowniki PowerVR pod Androida czy MeeGo to takie same moduły jadra, jak pod zwykłe, desktopowe linuksy?


O X-ach zapomniałeś. Android nie ma Xorg a SurfaceFlinger (bazujący na EGL i OpenGL ES), który jest całkiem innym tworem. Dopiero przy okazji Waylanda i Mira powinno być łatwo sklecić wspólne sterowniki z Androidem.

Wayland używający sterowników Androida z wykorzystaniem biblioteki Hybris

A no tak. Tylko że ani Intel, ani NV i AMD póki co nie mają zamiaru wspierać Waylanda.
:/
Edytowane przez autora (2013.09.15, 18:05)
kwahoo (2013.09.15, 18:27)
Ocena: 0
gregory003 (2013.09.15, 18:03)

A no tak. Tylko że ani Intel, ani NV i AMD póki co nie mają zamiaru wspierać Waylanda.
:/

Jak masz otwarte stery to wsparcie Waylanda jest zagwarantowane. Szczególnie, że to standardowy EGL + jedno rozszerzenie. I mało kto włożył w Waylanda tyle roboczogodzin co Intel. Na Radkach też Wayland AFAIK śmiga.
Bieda jest tylko z Nvidią, bo Nouveau jest bardzo niekompletne i pewnie nigdy nie będzie. Za to zarówno Intel jak i AMD udostępniają dokumentację, jak i zatrudniają ludzi (około 20 Intel, około 5 AMD) do pisania otwartych sterów.

Trochę info
Edytowane przez autora (2013.09.15, 18:32)
wuzetkowiec (2013.09.15, 18:41)
Ocena: -2
santro (2013.09.15, 12:19)
KvM (2013.09.15, 11:18)
Żeby pooglądać filmy na vod.onet.pl


Onet ma swoja aplikacje od tego.

TVP Sport też ma? Nie ma, a przez SL na ich stronie, możesz oglądać na żywca np mecze reprezentacji piłki kopanej, Olimpiadę i mnóstwo innych imprez.
Firekage (2013.09.16, 02:50)
Ocena: 3
gregory003 (2013.09.15, 16:35)
Assassin (2013.09.15, 15:59)
No i dlatego m.in. Intel porzucił niezłe sprzętowo chipy PowerVR na rzecz swoich własnych układów. Licencjonowane od PowerVR sterowniki były kiepskie, miały zamknięty kod i Intel nawet jakby chciał, nie mógł ich modyfikować (początkowo próbował od podstaw napisać własny sterownik, ale efekty były jeszcze gorsze).

Eeee, co? PowerVR siedzą w iPhone'ach, iPadach i wielu urządzeniach z Androidem i jakoś problemow nie ma. A z tego co słyszałem, to oryginalne sterowniki PowerVR do Atomów są o wiele lepsze niż te dostarczane przez Intela.


Widocznie tak jest to używane. Spróbuj sobie dowolnego Atoma uśpić (suspend to ram, suspend to disk) na dowolnym linuxie, a później wybudzić tego powerVR szmelca. Po pierwsze: nie działą, po drugie: od razu stracisz obraz, polecą artefakty graficzne i system po chwil będzie wymagał wciśnięcia przycisku reset bo...sterownik powerVr ma z tym problem.
Firekage (2013.09.16, 02:54)
Ocena: 3
kwahoo (2013.09.15, 18:27)
gregory003 (2013.09.15, 18:03)

A no tak. Tylko że ani Intel, ani NV i AMD póki co nie mają zamiaru wspierać Waylanda.
:/

Jak masz otwarte stery to wsparcie Waylanda jest zagwarantowane. Szczególnie, że to standardowy EGL + jedno rozszerzenie. I mało kto włożył w Waylanda tyle roboczogodzin co Intel. Na Radkach też Wayland AFAIK śmiga.
Bieda jest tylko z Nvidią, bo Nouveau jest bardzo niekompletne i pewnie nigdy nie będzie. Za to zarówno Intel jak i AMD udostępniają dokumentację, jak i zatrudniają ludzi (około 20 Intel, około 5 AMD) do pisania otwartych sterów.

Trochę info


Z tym działaniem linuxów na ADM podchodziłbym ostrożnie - co chwilę na forum jest z tym mniejszy lub większy problem.
kwahoo (2013.09.16, 07:41)
Ocena: -1
Firekage (2013.09.16, 02:54)


Z tym działaniem linuxów na ADM podchodziłbym ostrożnie - co chwilę na forum jest z tym mniejszy lub większy problem.


Przejrzałem dwie strony forum w kategorii Linux, są tam problemy (z tego co widać na pierwszy rzut oka):
2 x Geforce
1 x Intelem
3 x Radeonem na Catalystach
1 x z Radeonem na otwartych sterach (stary X800)

I mówisz, że otwarte sterownika do Radeonów sprawiają problemy? No cóż. Szczególnie, że u mnie śmiga ze wszystkimi ficzerami typu UVD, VDPAU, power gating itd. Działają wszystkie gry ze mojego Steama (koło 40) na Linuksa za wyjątkiem Natural Selection 2 (wymagana wyższa wersja OpenGL).
rcicho (2013.09.16, 09:04)
Ocena: 1
Ciekawie wyglądają te nowe Atomy wiec czekamy na duży test i benchmarki.
Firekage (2013.09.16, 18:27)
Ocena: 0
kwahoo (2013.09.16, 07:41)
Firekage (2013.09.16, 02:54)


Z tym działaniem linuxów na ADM podchodziłbym ostrożnie - co chwilę na forum jest z tym mniejszy lub większy problem.


Przejrzałem dwie strony forum w kategorii Linux, są tam problemy (z tego co widać na pierwszy rzut oka):
2 x Geforce
1 x Intelem
3 x Radeonem na Catalystach
1 x z Radeonem na otwartych sterach (stary X800)

I mówisz, że otwarte sterownika do Radeonów sprawiają problemy? No cóż. Szczególnie, że u mnie śmiga ze wszystkimi ficzerami typu UVD, VDPAU, power gating itd. Działają wszystkie gry ze mojego Steama (koło 40) na Linuksa za wyjątkiem Natural Selection 2 (wymagana wyższa wersja OpenGL).


Nie pisałem o otwartych - MESA - a o sterownikach, na mysli miałem te od AMD.
vampyr (2013.09.16, 20:08)
Ocena: -4
Ile sie czlowiek nameczy zeby emulowac to wszystko na androidzie, ostanio uruchomilem ubuntu i to w jakims gotowcu typu virtualna maszyna, ludzie uruchomili win 95 w paru klatkach i sie cieszyli hehe. Microsoft troche podupadl i moze w koncu sie odnajda jakos na rynku dajac ludziom to czego potrzebuja a nie wciskajac na sile jakies pierdoly typu win 8 z przymusowym sklepem ne pulpicie. Ciekawe czy ten windows bedzie uruchamialny tylko na konkretnych procesorach czy bedzie troche bardziej luzny co do hardwaru.Ale znajac zycie pewnie tylko na niektorych prockach i tabletach to sie bedzie dalo zainstalowac....
lukas108 (2013.09.22, 22:58)
Ocena: 2
Windows 8 - pierdoły??? Co za kpina. To jest kapitalne i pionierskie rozwiązanie. Jest to koncepcja która spowodowała żę kupię hybrydę (na co mi jakiś tandetny tablet lub bezużyteczny ipad, do zabawy w internecie? wywalony pieniądz w moim przypadku) . Inaczej byłoby to nie możliwe, bo sprzęt musi robić za 'kanapowe okno na świat' oraz mini sprzęt do prac poważniejszych. MS ma szanse stać się liderem na tym polu pod warunkiem że zrobi to teraz kiedy wychodzi nowy sprzęt i można zacząć z Windowsem 8 od początku z nowymi cenami. Czekam do konca roku na propozycje producentów hybryd. Kupię na 100%.
Edytowane przez autora (2013.09.22, 22:59)
lukazone (2015.01.13, 13:40)
Ocena: -1
*kto wie do czego to jest nawiązanie?
*Staszek Szybki Jest ;)

The only one Jedi on Earth is ..
S.O.S (2018.02.09, 12:15)
Ocena: 0
Najgorsze jest, że w urządzeniach takich jak: acer switch 10, asus transformer, lenovo miix 2/3/300 itp-tam gdzie montowane są atomy Bay Trail. Nie można zainstalować systemów x64bit bo jest 32 bitowe uefi:( Nawet na stronach producentów nie ma sterowników do x64:) dziwne, a cpu obsługuje x64 Jak cos trzeba brać nowsze atomy x5.....Chyba że coś się zmieniło to proszę o info:)
Edytowane przez autora (2018.02.09, 12:16)
Zaloguj się, by móc komentować