Czy Intel ma szansę powalczyć na rynku tabletów i smartfonów?

27
Czy Intel ma szansę powalczyć na rynku tabletów i smartfonów?

Od początku czerwca bardzo dużo mówi się o Haswellach, czyli najnowszych notebookowych i desktopowych procesorach Intela. Jednak w Computeksowych kuluarach, dzieje się coś, co może mieć tak naprawdę większy wpływ na przyszłość tej firmy, niż Haswelle, bo Intel mówi tam... o Atomach.

Smutna prawda jest taka, że Intel już nie musi walczyć o rynek notebooków i desktopów, bo go zdobył dawno temu. Co prawda AMD się stara i czasem udaje im się stworzyć trochę bardziej sensowny produkt, ale wszyscy wiemy jak wygląda ich udział w rynku i jak śmiesznie długo trzeba było czekać na sensowne laptopy z Trinity (czyli jednym z najbardziej udanych projektów AMD), które byłyby sprzedawane bez dodatkowego GPU. Sytuacja jest na tyle kiepska, że powoli porównywanie jej do pojedynku Dawida z Goliatem staje się obrazą dla tego pierwszego. Jednak przywódcy Intela wcale nie mogą spać spokojnie, bo w międzyczasie pojawiła się im zupełnie nowa grupa konkurentów, związana z tabletami i smartfonami, która coraz mocniej naciska na krzemowego giganta i przyczynia się do kurczenia się jego włości. Co prawda już od jakiegoś czasu istnieją smartfonowe i tabletowe wersje Atoma, ale wszyscy wiemy w jak wielu urządzeniach były one montowane. Sytuację ma poprawić BayTrail, który wygląda na bardzo szybki i przemyślany układ, ale żeby zawalczyć o ten ultramobilny tort, jest potrzebne coś więcej niż wydajność – trzeba mieć jeszcze odpowiedni ekosystem, modem i dobrze współpracować z dużymi twórcami sprzętu. I wygląda na to, że Intel również zdaje sobie z tego sprawę.

silvermont

Kwestia ekosystemu jest już w sumie rozwiązana, bo Windows 8, choć nie idealny, to jednak rozwija się we właściwym kierunku i w połączeniu z odpowiednio wydajnymi i energooszczędnymi procesorami x86 powinien umożliwiać tworzenie bardzo ciekawych i konkurencyjnych tabletów (obecne hybrydy i sprzęty pokroju VivoTaba są blisko, ale dopóki nie nauczą się działać w uśpieniu przez ponad tydzień, gdy w tle jest podtrzymywane połączenie z siecią, to nie są konkurencją dla tabletów (no i jest jeszcze kwestia ceny...)). Z drugiej strony jest Android, który przez ostatnie miesiące został świetnie zoptymalizowany pod procesory x86 i w praktyce prawie całkowicie znikły problemy z kompatybilnością aplikacji, dzięki czemu użytkownik Motoroli RAZR i nie zauważy różnicy między czymś z procesorem Intela, a ARM-owym odpowiednikiem.

Sporym problemem do tej pory był modem, a jest to bardzo ważny element układanki, który jest niezbędny do tego, żeby Intel mógł konkurować z Qualcommem. Sytuacja jest bardzo prosta: jeśli chcesz, aby ktoś stworzył smartfona albo tablet z twoim procesorem, to musi on być sparowany z modemem LTE. W tym momencie, jeśli telefon wyższej klasy nie ma LTE, to nie wprowadzi go do sprzedaży żaden operator w USA. A jeśli nie chcą go tam, to nie chce go Samsung, LG, czy Sony. A żeby naprawdę móc konkurować z Qualcommem, to najlepiej by było, gdyby ten modem był zintegrowany z procesorem, a razem z nim moduł Wi-Fi/BT i GPS/Glonass.

iinside

Żeby było możliwe coś teakiego, jest potrzebne coś więcej, niż tylko wydajność.

A jak radził sobie z tym Intel? W ubiegłym roku do smartfonów był skierowany Atom Z2460, który współzawodniczył z dwurdzeniowym Snapdragonem S4. Pod względem wydajności i energooszczędności wyglądał nieźle, ale... był sparowany z oddzielnym modemem XMM6260, który obsługiwał jedynie HSPA+, a Qualcomm w jednym chipie zamykał procesor, modem LTE i moduł Wi-Fi. Wybór był bardzo łatwy. Sytuacja wyglądała podobnie w niższych częściach rynku, w których dominował dwurdzeniowy procesor ST-Ericsson. ZTE Grand X In pokazał, że Atom rozprawia się z nim pod każdym względem, ale znowu wybór dla OEM-ów był prosty, bo łatwiej zbudować i sprzedać sprzęt zbudowany na bazie jednego kawałka krzemu, niż trzech. Małe okienko okazji otworzyło się w czasie gdy Qualcomm sprzedawał Snapdragony S4 Pro i Snapdragony 600, bo nie mają one zintegrowanych modułów komunikacyjnych (HTC One i SGS4 składają się z procesora APQ8064, modemu MDM9125 i modułu Wi-Fi ac BCM4335), ale modem LTE Intela nadal walczył o przetrwanie i jedyne co udało się wywalczyć tej firmie, to... montowanie modemu DC-HSPA+ XMM6360 w Samsungach Galaxy S4 bez LTE. A za rogiem już czai się Snapdragon 800, który znowu wrzuci wszystko co najważniejsze do jednego kawałka krzemu...

I w tym miejscu pojawia się Computex i to co na nim powiedział Intel. Po pierwsze, wygląda na to, że Intel w końcu poradził sobie z problemami związanymi z XMM7160. Ta nazwa kodowa pierwszego modemu LTE tej firmy, jest nam znana od lutego 2012, bo wtedy został on zapowiedziany i ponoć miał trafić do smartfonów i tabletów pod koniec ubiegłego roku. Wszyscy wiemy jak się to skończyło, ale Intel powiedział, że praca nad nim dobiega do końca i jest on już testowany razem z amerykańskimi operatorami. Tym razem raczej nie są to jedynie obiecanki-cacanki, bo został nawet zapowiedziany pierwszy tablet z tym modemem LTE, którym będzie... nowy Samsung Galaxy Tab 3 10.1. A co ze smartfonami? Tutaj do gry wchodzi Merrifield, czyli procesor oparty na BayTrailowej architekturze Silvermont, który ma mieć... zintegrowany modem LTE i będzie dostępny w pierwszym kwartale przyszłego roku. A jeśli dorzuci się do tego niedawne ogłoszenie, że Intel wykupił od ST-Ericssona dział zajmujący się mobilnym GPS-em, to robi się poważnie.

merrifield

Pozostała jeszcze kwestia współpracy z producentami sprzętu. Do tej pory poważne projekty można było policzyć na palcach jednej ręki, a i tak takie smartfony jak ZTE Grand X In, czy Motorola RAZR i miały bardzo ograniczoną dostępność (nie wspominając o modelach Lenovo, czy indyjskim Lava Xolo). Dopiero niedawno do tego grona dołączył Asus ze swoim Fonepadem, ale Computex pokazał, że szykują się duże zmiany pod tym względem. Już wspominałem o tym, że dwurdzeniowego Atoma obecnej generacji dostanie nowy Galaxy Tab 3 10.1, co jest niewątpliwym sukcesem Intela. Do tego dochodzą dwa nowe Asusy, czyli Fonepad Note FHD 6 i Memo Pad FHD 10. Nadal brakuje poważniejszych projektów smartfonowych (ZTE Grand X In 2 i Lenovo K900 się nie liczą ;)), ale na to pewnie musimy poczekać do czasów Merrifielda.

merrifieldphone

Tak wygląda referencyjny, 4-calowy smartfon Intela z Merrifieldem, który będzie można pomacać na następnym MWC.

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że pod koniec 2014 roku, albo na początku 2015, Intel będzie miał w dłoni wszystkie klocki niezbędne do zbudowania liczącego się działu smartfonowo-tabletowego. A jeśli dorzucimy do tego to, że firma ta od lat ma najlepsze faby i zawsze jest o krok przed konkurencją pod względem procesu technologicznego, to robi się wesoło. Pikanterii dodaje Broadwell-Y, czyli tabletowa wersja następcy Haswella, która ma mieć TDP ~10W i być pełnoprawnym SoC-em, co w połączeniu z nowymi stanami energetycznymi wprowadzonymi w Haswellu, powinno dać bardzo ciekawą mieszankę skierowaną do zaawansowanych hybryd i biznesowych tabletów. Czy więc Intel ma szansę powalczyć o rynek tabletów i smartfonów? Ostatnie ogłoszenia świadczą o tym, że tak. No i nie zapominajmy, że mimo wszystko Intel nadal ma większe dochody niż Qualcomm i ARM razem wzięte ;)

GALAXY Tab 3 10.1-inch (4)Galaxy Tab 3 10.1 będzie miał dwurdzeniowego Atoma i modem LTE Intela. Czyli Intelowi udało się u Samsunga wygrać z... Nvidią, która do tej pory miała prawie monopol na rynku tabletów z Androidem.

Oceny (6)
Średnia ocena
Twoja ocena
*Konto usunięte* (2013.06.05, 16:41)
Ocena: 2
O ile intel wezmie sie za to powaznie to konkurencja bedzie miala bardzo ciezko.
Pioy (2013.06.05, 17:16)
Ocena: 1
Mimo wszystko 2014/2015 to jeszcze sporo czasu, do tego momentu przecież ani ARM ani firmy produkujące procesory na jego licencji spały nie będą. Ale że może być ciekawie to nie przeczę.
miekrzy (2013.06.05, 17:19)
Ocena: 0
Właśnie dlatego tytuł wpisu mówi o powalczeniu, a nie zdominowaniu :)
Artistwolf (2013.06.05, 20:04)
Ocena: 3
Runni (2013.06.05, 16:41)
O ile intel wezmie sie za to powaznie to konkurencja bedzie miala bardzo ciezko.

Ja bym raczej powiedział, że Intel co nieco zaspał i teraz ma co nadrabiać. A nadrabiać jest o wiele ciężej niż zrobić coś od początku dobrze.
Życzę im dobrze, jeszcze lepiej życzę AMD.
Ale nie wydaje mi się, że Intel czy AMD zgarnie dużo rynku w najbliższym czasie...
bad-wolf (2013.06.05, 21:52)
Ocena: 1
Intel przespał boom na smartfony i tablety. Może być już za późno
kult5 (2013.06.06, 10:14)
Ocena: 7
Za późno nie będzie. Nawet dobrze że ma opóźnienia to konkurencja się trochę umocniła. Intel przy swoich możliwościach finansowych by ich na początku zdemolował. Bo szczerze mówiąc kupując smartfon/tablet wolę taki który bedzie płynnie działał i miał słabsze GPU od takiego który będzie dobry do zabawy a np na przeglądarce będzie się przywieszał.
anemus (2013.06.07, 01:06)
Ocena: 4
Tu nie ma miejsca na za późno - intel ma produkt wyprzedzający konkurencję - patrząc na kierunek i tępo rozwoju arm osiągnie poziom atoma 2 (właściwie celerona) najwcześniej rok po intelu, ma moce produkcyjne z którymi u konkurencji krucho, a do tego wyprzedza ją w samej technologii wytwarzania, ma pieniądze i dobra kontakty z producentami (od lat sprzedaje im układy), ma przygotowane wszystkie ekosystemy (właściwie tylko ios nie jest przeportowany... przynajmniej oficjalnie) itd. itp.
Mam wrażenie, że nie pomylę się jak stwierdzę, że złota era x86 się dopiero zaczyna... tym bardziej, że amd też zmierza ze swoimi produktami mobilnymi w dobrym kierunku.
*Konto usunięte* (2013.06.07, 12:54)
Ocena: 2
Ciekawe jak dziś by wyglądał rynek gdyby Intel nie zrezygnował z ARMa.
Edytowane przez autora (2013.06.07, 12:54)
o1838213 (2013.06.07, 13:22)
Ocena: 1
Jak dogadają się z Dellem, HP i Microsoftem to mają szansę.
CortexM3 (2013.06.07, 15:07)
Ocena: 5
To czy Intel zrobi dobry SOC mobilny czy Nie, nie ma chyba większego znaczenia. Ja odnoszę wrażenie że producenci tabletów i smartfonów, celowo zamulają te urządzenia, aby za pół roku czy rok, wprowadzać odświeżone wersje. Czym tak naprawdę różni Galxy S3 od S4 ? Wielkością, taktowaniem SOCa ? Co z tego ze dodadzą kolejne rdzenie, jak od razu dorżną, to kolejna wersja Androida, tuzinem bezużytecznych dodatków, i minimalistyczną ilością RAMu.
*Konto usunięte* (2013.06.07, 15:28)
Ocena: 1
Ja o intela się nie martwię. Gorzej jak sobie poradzi z konkurencją w segmencie mobile, wtedy będziemy monopol x86 i Intela. Ludzie mogą zrezygnować z ARM i wtedy wielkie firmy jak Qualcomm będą gryźć glebę. Tego się obawiam.
revcorey (2013.06.07, 17:03)
Ocena: 0
Ludzie mogą zrezygnować z ARM i wtedy wielkie firmy jak Qualcomm będą gryźć glebę. Tego się obawiam.

Uwielbiam wybornych ekspertów z pclab. Panie a gdzie się stosuje ARM i jakie mamy rdzenie i po co ich aż tyle.
LeeLoo_T (2013.06.07, 17:31)
Ocena: 0
Artistwolf (2013.06.05, 20:04)
Runni (2013.06.05, 16:41)
O ile intel wezmie sie za to powaznie to konkurencja bedzie miala bardzo ciezko.

Ja bym raczej powiedział, że Intel co nieco zaspał i teraz ma co nadrabiać. A nadrabiać jest o wiele ciężej niż zrobić coś od początku dobrze.
Życzę im dobrze, jeszcze lepiej życzę AMD.
Ale nie wydaje mi się, że Intel czy AMD zgarnie dużo rynku w najbliższym czasie...

Intel nie nadrabial, tylko go nie bylo z uwagi na cechy rynku, a wiec SoC, ktore Intel produkuje od niedawna.
Jesli Atomy beda znaczaco wydajniejsze od ARMv8, a na to sie zanosi przy zblizonych parametrach energetycznych to bedzie duzy powrot, a raczej odwrot na rynku mobilnym.

Slajdy z COMPUTEXA, wydajnosc estymowana BayTrail jest niesamowita w zestawieniu z obecna generacja Atomow.
http://www.4gamer.net/games/047/G004743/20...ot.html?num=015
Edytowane przez autora (2013.06.07, 17:39)
Stanley (2013.06.08, 00:06)
Ocena: 0
mikerzy - świetny wpis
jacob1 (2013.06.08, 11:08)
Ocena: 0
Szkoda tylko że AMD ciężko przenieść Temasha do smartfonów, ze względu na GPU to oni by dopiero mogli
*Konto usunięte* (2013.06.08, 11:13)
Ocena: 1
revcorey (2013.06.07, 17:03)
Ludzie mogą zrezygnować z ARM i wtedy wielkie firmy jak Qualcomm będą gryźć glebę. Tego się obawiam.

Uwielbiam wybornych ekspertów z pclab. Panie a gdzie się stosuje ARM i jakie mamy rdzenie i po co ich aż tyle.

ARM to z założenia oszczędniejsza architektura ale co za tym idzie spada wydajność. Liczbą rdzeni nadrabia się stosunkowo niskie taktowanie i słabą wydajnościowo architekturę. Teraz x86 wdarł się na ten elektrooszczędny rynek za pomocą nowych atomów. Tak więc chyba ty mnie nie rozumiesz. Intel ma prawie nieograniczone zasoby i zdobycie rynku mobilnego to chyba tylko kwestia czasu..
Grave (2013.06.08, 12:10)
Ocena: 4
maslascher (2013.06.08, 11:13)
revcorey (2013.06.07, 17:03)
(...)

Uwielbiam wybornych ekspertów z pclab. Panie a gdzie się stosuje ARM i jakie mamy rdzenie i po co ich aż tyle.

ARM to z założenia oszczędniejsza architektura ale co za tym idzie spada wydajność. Liczbą rdzeni nadrabia się stosunkowo niskie taktowanie i słabą wydajnościowo architekturę. Teraz x86 wdarł się na ten elektrooszczędny rynek za pomocą nowych atomów. Tak więc chyba ty mnie nie rozumiesz. Intel ma prawie nieograniczone zasoby i zdobycie rynku mobilnego to chyba tylko kwestia czasu..


Na pewno łatwo nie będzie, bo rynek smartfonów i tabletów jest opanowany przez ARM, ale widać, że Intel zaczyna ten rynek traktować bardzo poważnie i te starania w najbliższych latach powinny przynieść efekty. Na wygryzienie ARM raczej nie ma szans, ale na zdobycie sporego kawałka rynku telefonów i tabletów - tak.

Tylko moim zdaniem Intel powinien w przypadku Silvermonta zrezygnować z marki Atom, która źle się kojarzy, tym bardziej, że nowe Atomy ze starymi nie będą miały wiele wspólnego.
revcorey (2013.06.08, 16:06)
Ocena: 1
maslascher (2013.06.08, 11:13)
revcorey (2013.06.07, 17:03)
(...)

Uwielbiam wybornych ekspertów z pclab. Panie a gdzie się stosuje ARM i jakie mamy rdzenie i po co ich aż tyle.

ARM to z założenia oszczędniejsza architektura ale co za tym idzie spada wydajność. Liczbą rdzeni nadrabia się stosunkowo niskie taktowanie i słabą wydajnościowo architekturę. Teraz x86 wdarł się na ten elektrooszczędny rynek za pomocą nowych atomów. Tak więc chyba ty mnie nie rozumiesz. Intel ma prawie nieograniczone zasoby i zdobycie rynku mobilnego to chyba tylko kwestia czasu..

ARM to nie tylko smartfony. Rdzenie serii M0 mają za zamiar wypierać 8-bitowce atmela i PIC. Co z tego będzie zobaczymy.Układy przemysłowe, elektronika(routery) itd. To między różnego rodzaju rdzenie ARM. ARM to potężny rynek i potężne zasoby finansowe samsunga,apple,texasa i innych którzy kupują rdzenie/rozwijają je wspólnie z ARM.
Po drugie będzie dużo zależeć od portu androida. O tym co leci do urządzenia deyduje producent. To nie rynek PC gdzie ludzie widzą inetla i lecą na niego bo marka i w sumie najlepsze rozwiązania, tylko że 99% kupujących ipady itd. nie interesuje czy jest tam atom czy A15. Jak andoird x86 będzie gorzej działał to będzie gorzej dla inte.

Po trzecie na większości portali jak się robi testy arm vs x86 to ci co to robią przeważnie nie wiedzą co mierzą. Bo uruchamiają jakiś benchmark przeglądarki itd. To nie testują wydajności tylko implementację bo tu sprawa jest złożona.

Po przeczytaniu dyskusji widzę że ARM to programowało oprócz mnie tu może z 1-2 osoby a reszta to dyskutuje o slajdach intela :E x86 też będzie przy niskim poborze mocy cierpiał na brak wydajności. Nie przeskoczy tego. A sam ARM też nie śpi.
Edytowane przez autora (2013.06.08, 16:07)
*Konto usunięte* (2013.06.09, 19:09)
Ocena: 0
@up
Testy przeglądarkowe są bardzo absurdalne, bo najwięcej zależy od samej przeglądarki. Te testy są tak niemiarodajne, że nie mają sensu. Np. porównywali kiedyś funboy-e WP7 szybkość działania z przeglądarką stockową
Oczywiście IE było szybsze, ale np. nie działały klawisze, przyciski, nawigacja strony itp...

Masz testy właśnie robione pod ubuntu, które całkiem nieźle oddają ARM vs Atom. Widać ARM dogoniło/przegoniło Atom-a. Ale mamy haswell-a, już w bliskiej przyszłości. Wątpię by ARM mógł rywalizować.
BusteR (2013.06.10, 15:17)
Ocena: 1
Hmm a jak wygląda kwestia uruchamiania gier wykorzystujących NDK?
Istnieje czy aplikacja od Chainfire, która w tej chwili potrafi tłumaczyć polecenia charakterystyczne dla Nvidia Tegra do Opengl zadziała na tym atomie.

Interesujące... zwłaszcza kwestia ndk.
revcorey (2013.06.10, 16:51)
Ocena: 0
Wątpię by ARM mógł rywalizować.

Ten intel pojawi się gdzieś pod koniec roku. W 2014 mamy ARMV8 i automatyczne zejście z procesem technologicznym. Jedyne co wiadomo o Atomie to tyle co z slajdów intela czyli tak naprawdę kupa PR-bełkotu. Co do ARMv8. Coś tam się raz na jakiś czas o rdzeniu pojawia itd. Ale idzie odnieść wrażenie że ARM chce tu raczej walczyć wydajnością na wat.
miekrzy (2013.06.10, 17:02)
Ocena: 0
BusteR (2013.06.10, 15:17)
Hmm a jak wygląda kwestia uruchamiania gier wykorzystujących NDK?
Istnieje czy aplikacja od Chainfire, która w tej chwili potrafi tłumaczyć polecenia charakterystyczne dla Nvidia Tegra do Opengl zadziała na tym atomie.

Interesujące... zwłaszcza kwestia ndk.

W najnowszych grach i tych, które są często aktualizowane wszystko działa jak trzeba, bo żeby apka z NDK działała na ARM i x86 wystarczy skompilować kod z dodatkową flagą. I już. Gdy ostatni raz bawiłem się sprzętem z atomem, to wszystkie najnowsze gry, które przyszły mi do głowy, działały bez problemów. Ogólnie tanie tablety z Androidem i z dziwnymi GPU, pokroju Vivante GC cośtam, mają większe problemy z kompatybilnością, niż sprzęt z Atomami.
BusteR (2013.06.11, 08:32)
Ocena: 0
miekrzy (2013.06.10, 17:02)
BusteR (2013.06.10, 15:17)
Hmm a jak wygląda kwestia uruchamiania gier wykorzystujących NDK?
Istnieje czy aplikacja od Chainfire, która w tej chwili potrafi tłumaczyć polecenia charakterystyczne dla Nvidia Tegra do Opengl zadziała na tym atomie.

Interesujące... zwłaszcza kwestia ndk.

W najnowszych grach i tych, które są często aktualizowane wszystko działa jak trzeba, bo żeby apka z NDK działała na ARM i x86 wystarczy skompilować kod z dodatkową flagą. I już. Gdy ostatni raz bawiłem się sprzętem z atomem, to wszystkie najnowsze gry, które przyszły mi do głowy, działały bez problemów. Ogólnie tanie tablety z Androidem i z dziwnymi GPU, pokroju Vivante GC cośtam, mają większe problemy z kompatybilnością, niż sprzęt z Atomami.


A masz jeszcze coś z Atomem?
Jestem bardzo ciekawy czy coś takiego: https://play.google.com/store/apps/details...oapps.plasmapig lub takiego: https://play.google.com/store/apps/details...reeze&hl=en działa na atomach?
miekrzy (2013.06.12, 08:48)
Ocena: 0
Niestety nie mam niczego z Atomem pod ręką, ale Google Play Sotre pokazuje, że mogę te apki zainstalować na nich, więc nie powinno być problemu (w przeciwnym przypadku pokazywałoby, że dany soft jest niekompatybilny, bo nie ma odpowiednich flag pod x86).
rcicho (2013.06.16, 12:13)
Ocena: 0
Na Motce xt890 (Atom z2460)i Plasma Pig i Freeze działają.
Stanley (2013.06.17, 23:10)
Ocena: 0
na dobrych programach jest news o testach durdzeniowego Atoma vs czterordzeniowe ARM, w testach wydajności lepszy Atom co nie dziwi, a jedynie odtwarzanie video nieco gorsze ,ale najbardziej zaskakuje że średni pobór pradu dla Atoma Z2580 0,85 A, w Samsungu Exynos Octa 1,38 A a w Qualcomm APQ8064T 1,79 A, pozycja ARM jest mocno zagrożona.
Intel nie ma szans, on już pokonuje ARM, pozostaje kwestia ceny
Edytowane przez autora (2013.06.17, 23:11)
Zaloguj się, by móc komentować