Dlaczego mój smartfon zamula się po pewnym czasie?

134
Dlaczego mój smartfon zamula się po pewnym czasie?

Ach to uczucie, gdy z pudełka wyjmuje się nowy gadżet. Pierwsza konfiguracja, ochy, achy, i wszystko śmiga jak należy. A po kilku tygodniach... czar świeżości pryska. Niegdyś wymarzony i sprawnie działający sprzęt zaczyna działać coraz bardziej ociężale. Brzmi znajomo? Przez coś takiego przechodzi większość użytkowników. Niektórzy zrzucają to na „mułowatość” nielubianego przez siebie systemu, inni doradzają aby nie instalować miliona niepotrzebnych aplikacji, a jeszcze inni stwierdzają, że im wszystko działa i narzekająca osoba musi mieć jakieś zwidy. No więc gdzie tak naprawdę leży problem?

Jest on bardzo złożony i może zależeć od wielu czynników, ale bardzo często winowajcą jest główny nośnik danych urządzenia. Jest to element naszych kieszonkowych komputerów, który otrzymuje znacznie mniej uwagi, niż powinien. Zresztą to nic dziwnego, bo choć piksele, megaherce i rdzenie łatwo „sprzedać” specjalistom od marketingu, to mało kogo interesuje ile wbudowana pamięć flash danego smartfona wyciąga „ajopsów” przy losowym zapisie małych plików. Prawda, że brzmi to abstrakcyjnie?

A skąd przekonanie, że to właśnie o to chodzi?

Z obserwacji i z... logiki. Już od dłuższego czasu w testach tabletów i smartfonów publikowanych na PCLabie pojawiają się wykresy z Androbencha. Domyślam się, że większość z Was je całkowicie ignoruje, bo są one mało interesujące. No i nie czarując zbyt mocno, ja też przez długi czas miałem problem z właściwym zinterpretowaniem tych cyferek, więc w pewnym sensie Was rozumiem ;) Ale warto na nie patrzeć, bo w praktyce są one czasem nawet bardziej istotne, niż wynik Geekbencha, czy GLBenchmarka, bo mają one dużo większy związek z komfortem użytkowania, niż jakieś punkty i „efpeesy”. Po prostu patrząc na wynik testu szybkości zapisu losowego warto pamiętać o pewnej prostej zależności, którą wypatrzyłem w czasie przerzucania kilkudziesięciu smartfonów i tabletów z Androidem – jeśli jakieś urządzenie uzyskuje tam mniej niż 0,3 MB/sek., to znaczy, że na 100% w czasie gdy jest coś pobierane w tle, instalowane, czy po prostu w czasie przełączania się między aplikacjami będzie ono muliło i wydawało się działać dużo wolniej, niż sprzęt uzyskujący ponad 0,5 MB/sek., nawet jeśli ten drugi ma teoretycznie dużo wolniejszy procesor. W tym momencie wystarczy mi kilka minut z jakimś urządzeniem i sprawdzenie jak się ono zachowuje w czasie podpinania różnego rodzaju kont i instalowania aplikacji, aby znać mniej więcej wynik Androbencha, zanim go jeszcze zobaczę. Serio – nawet  coś co ma milion rdzeni taktowanych zegarem bilion gigaherców, to nie będzie w pełni płynne, jeśli ma pamięć flash uzyskującą 0,2-0,3 MB/sek w tym benchmarku. Z obserwacji wiem, że wszystko powyżej 0,5 MB/sek. można uznać za w miarę akceptowalne, ale naprawdę fajnie robi się dopiero w najnowszych urządzeniach, osiągających w tym teście ponad 1 MB/sek.

A jest to logiczne, bo pokrywa się chociażby z tym, co zauważają użytkownicy desktopów. Jeśli jesteś jednym ze szczęśliwców posiadających nośnik SSD, to zapewne dobrze pamiętasz ten moment, gdy pierwszy raz uruchomiłeś świeżo zainstalowany na nim system operacyjny i o ile szybciej wszystko zaczęło działać. Tak samo jest tutaj i jakość wbudowanego w smartfon/tablet nośnika danych ma spore przełożenie na komfort użytkowania go. Zresztą, dziwnym zbiegiem okoliczności, 0,2-0,3 MB/sek. losowego zapisu małych plików, to mniej więcej tyle samo, ile uzyskują klasyczne twardziele, co skutecznie działa na wyobraźnię ;) Co prawda praktyczne różnice między najnowszymi SSD-kami są niemal niezauważalne (chyba, że ktoś bardzo chce się pochwalić przed kumplami, że jego „dysk” ma 500 MB/sek. zapisu, a nie „tylko” 400), ale gadżetowe nośniki eMMC mają przed sobą jeszcze daleką drogę, zanim ich wydajność przestanie mieć znaczenie dla użytkownika.

Ale to dopiero połowa historii

Jednak powyższe słowa, choć mówią czemu niektóre urządzenia mulą, choć teoretycznie nie powinny, w żaden sposób nie odpowiadają na pytanie zadane w tytule. Przez długi czas główkowałem nad tym i miałem wrażenie, że brakuje mi jakiegoś elementu w tej układance, aż w końcu został mi on pokazany palcem w jednym z tekstów opublikowanym na Anandtech, który później (często z różnymi przekłamaniami) obiegł internet. To powinno być dla mnie oczywiste (a może po prosto było zbyt oczywiste), ale smartfonowa pamięć eMMC to przecież taki nośnik SSD w mniejszej skali, a więc kontroler i system plików muszą radzić sobie z wyzwaniami typowymi dla SSD-ków, które były rozwiązywane w różny sposób jakieś trzy, czy cztery lata temu. Po prostu myślałem, że od tamtej pory wszyscy się nauczyli jak właściwie opiekować się pamięcią flash, ale... myliłem się. Krótko mówiąc, każdy nośnik oparty na pamięciach flash zwolni po pewnym czasie, jeśli:

  • niemal całkowicie zapełnisz go danymi (dobrym zwyczajem jest pozostawianie przynajmniej 20% wolnego miejsca, bo poniżej tej granicy zawsze robi się trochę wolniej)
  • komórki pamięci nie są w nim trimowane, co niestety dotyczy większości urządzeń z Androidem

Nad tą pierwszą rzeczą nie będę się zbytnio rozpisywał, ale druga może wymagać dla niektórych z Was wyjaśnienia. W przypadku klasycznych dysków talerzowych, gdy się kasuje jakiś plik, to nie jest on fizycznie wymazywany z nośnika, ale po prostu system zaznacza sobie, że zajmowane przez niego wcześniej miejsce można ponownie wykorzystać i nowe dane są „nadpisywane” na pozostałości starych bez jakiejkolwiek straty wydajności. W nośnikach flash działa to inaczej i zanim jakiś sektor nośnika będzie mógł być ponownie wykorzystany, to najpierw musi zostać wyczyszczony z pozostałości po skasowanych danych. Niestety, domyślnie nie dzieje się to w momencie wciśnięcia guzika Delete na klawiaturze, a tuż przed zapisaniem nowych informacji w ich miejsce. Jak mocno spowalnia to zapis danych? To zależy od konkretnego nośnika i jego kontrolera, ale czasem różnica bywa bardzo duża (niektórzy z Was zapewne pamiętają niesławne JMicrony...).

Rozwiązaniem tego problemu jest TRIM, czyli komenda, która w momencie jej wywołania, nakazuje wyczyścić nośnik z pozostałości po skasowanych plikach, zanim zaistnieje potrzeba zapisania czegoś nowego w ich miejsce, dzięki czemu nośnik może pracować cały czas z pełną szybkością. Sposoby na zaimplementowanie i wywoływanie tego mechanizmu są różne i zależą od systemu operacyjnego, kontrolera i innych czynników, ale można je wrzucić do dwóch głównych worków: trimowanie całego napędu co jakiś czas, gdy urządzenie akurat nic nie robi, albo trimowanie plików od razu w momencie wciśnięcia guzika Delete.

Smartfonowo-tabletowa praktyka...

... jest taka, że w większości urządzeń nie korzysta z TRIM, choć jego obsługa jest w Androidzie od dawna. Ale jak to? To nie została ona wprowadzona dopiero w Androidzie 4.3? Nie. Najprostszym sposobem na wywołanie TRIM w Androidzie, jest skorzystanie z systemu plików ext4 i flagi discard. Jeśli producent sprzętu ustawi flagę discard, to TRIM jest uruchamiany od razu w momencie kasowania pliku, więc dane są usuwane nie tylko „z widoku” użytkownika, ale też fizycznie. Właściwie jedynym warunkiem, aby to zadziałało, jest posiadanie sprzętu z niezamierzchłą wersją Androida, który ma pamięć eMMC w wersji 4.4, lub nowszej. Z tym pierwszym warunkiem nie powinno być problemu, a z tym drugim... bywa różnie. Teoretycznie są one produkowane już od kilku lat i powinny występować we wszystkich nowych smartfonach i tabletach, ale niektóre nowości nadal mają swoje systemy zainstalowane na magazynowych leżakach, które nie dość, że w standardzie są dramatycznie wolne, to nie da się ich „ztrimować” w żaden sposób.

W jaki sposób sprawdzić, czy Twoje urządzenie „discarduje” dane i dzięki temu jest w 100% odporne na spowalnianie nośnika danych z biegiem czasu? Trzeba je podłączyć do komputera w trybie debugowania USB i skorzystać z dwóch komend adb: najpierw wpisać adb shell, a potem mount. To drugie polecenie wyświetla wszystkie systemy plików i ich parametry. Jeśli wśród podanych informacji znajduje się coś takiego:

discard

to jest dobrze. Do tej pory odnalazłem to w Samsungu Galaxy S4 (Android 4.3) i... Kiano Elegance 8 3G (Android 4.2). Także wiele ROM-ów z XDA ma domyślnie włączony discard dla partycji systemowej i z danymi, co przyczynia się do tego, że wielu użytkowników zauważa po ich zainstalowaniu sporą poprawę w szybkości działania systemu.

W nowych Nexusach z Androidem 4.3 i 4.4 skorzystano z innego rozwiązania. Gdy sprzęt jest przez jakiś czas nieużywany, to działające w tle procesy uruchamiają „odśmiecarkę” trimującą odpowiednie sektory nośnika danych. Najpewniejszym sposobem na wymuszenie „sprzątania” na Nexusie 7 jest zostawienie go podłączonego do ładowarki na noc, bo wywołanie funkcji fstrim jest obwarowane kilkoma wymaganiami dotyczącymi chociażby poziomu naładowania akumulatora, czasu nieaktywności itp. Krótko mówiąc, sposób ten działa, ale nie przepadam za implementacją tego typu. Bo co jeśli ktoś ładuje tablet gdy jest on wyłączony? Albo tylko doładowuje go w ciągu dnia od czasu do czasu? Albo ładuje w czasie grania, oglądania czegoś, albo surfowania po Internecie? Jeśli masz takie zwyczaje, to może się okazać, że nośnik Twojego Nexusa nie będzie trimowany nawet przez kilka tygodni. Zresztą okazało się, że mój nie był i z biegiem czasu zaczął wyraźnie zwalniać. Wystarczyło go tylko podłączyć na noc do ładowarki, sprawdzić logi systemowe:

logcat

... i wydajność wróciła do normy.

Jeśli nie masz Nexusa, ani twórca Twojego sprzętu nie pobłogosławił go discardem, to jest jeszcze jeden sposób na TRIM – manualny. Na Google Play Store znajduje się program LagFix, który ręcznie wysyła komendę TRIM do nośnika danych. W wersji płatnej można nawet ustawić, aby proces ten był uruchamiany codziennie, albo raz w tygodniu. Jest tylko jeden problem – wymaga on zrootowanego systemu. Jeśli nie wiesz co to znaczy, to niestety w tym wpisie tego nie będę tłumaczył.

Różnice, różnice

W ramach testów pomęczyłem trochę dwa urządzenia: LG G2, który domyślnie nie ma zaimplementowanego żadnego mechanizmu wywołującego TRIM i Nexusa 7, w którym łatwo „ominąć” sprzątanie nośnika danych. G2 używałem regularnie przez kilka miesięcy i zauważyłem, że ostatnio zaczyna się robić ślamazarny. W końcu go zrootowałem, przeczyściłem mu pamięć i poniżej można zobaczyć efekt.

androrw

androsw

Pamięć eMMC Nexusa lepiej znosi upływ czasu bez trimowania, ale i tak po przeczyszczeniu jej wszystko zaczęło działać po prostu szybciej. Natomiast LG G2... no właśnie. W przypadku niektórych urządzeń różnica bywa bardzo duża. A teraz wyobraźcie sobie, że czysta pamięć jakiegoś sprzętu „wyciąga” początkowo nie prawie 1 MB/sek (tak jak G2), ale około 0,5 MB/sek. i spowalnia o tyle samo procent, co w smartfonie LG. Właśnie coś takiego działo się na przykład ze starym Nexusem 7 i niektórzy użytkownicy przed aktualizacją do Androida 4.3 (szczególnie ci, którzy zainwestowali w wersję 8 GB) po pewnym czasie narzekali na to, że ich tablet staje się niemiłosiernie powolny, choć początkowo wszystko działało jak trzeba. I nic dziwnego, bo z tego co widziałem w sieci, niektóre Nexusy 7 2012 osiągały w Androbenchu w teście zapisu losowego wyniki na poziomie pojedynczych (czyli mniej niż 10!) operacji na sekundę.

samtrimPowyższy slajd Samsunga pochodzi z listopada 2011 roku, czyli problem i jego świadomość nie jest nowa, ale nadal mało kto korzysta z TRIM-u w smartfonach i tabletach. Warto też zauważyć, że wynik średniej szybkości zapisu danych nie opowiada całej historii.

A jak to jest z innymi systemami?

Powyższe akapity skupiają się na Androidze, ale jak wspomniałem na początku, nie jest to kwestia „mułowatości” jednego systemu, a ograniczeń pamięci flash montowanej w naszych gadżetach i tego, jak z nimi radzą sobie programiści. Czy problem ten dotyczy też Windows Phone i iOS? W pewnym stopniu tak, choć nie ma tego jak za bardzo sprawdzić. Pierwsze iPhony raczej na pewno nie były trimowane, ale nie mam pojęcia jak to jest z ich najnowszymi wydaniami, bo znalezienie bardziej szczegółowych informacji na temat systemu plików iOS i tego jakie funkcje w nim zaimplementowano jest bardzo trudne. Tak samo jest z Windows Phone. Podejrzewam, że Windows Phone 7, oparty jeszcze na starszym jądrze systemowym, również nie wiedział co to TRIM, bo powstawał w czasach, gdy jeszcze mało kto był świadomy tego problemu. A czy w Windows Phone 8 działa to jak powinno? Zapewne tak, bo jest oparty na kernelu Windows NT, więc byłbym bardzo zdziwiony, gdyby w tym systemie nie zaimplementowano „śmieciarki”, skoro w biurkowym Windowsie wywodzącym się z tego samego kernela jest ona aktywna od czasów Windowsa 7.

tl;dr

Na koniec skrót dla osób, którym nie chciało się przekopywać przez powyższą ścianę tekstu. Jeśli twój smartfon/tablet po pewnym czasie zaczyna wyraźnie zwalniać, to istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że ma on kiepską pamięć flash, która nie jest regularnie „sprzątana” przez system. Jak temu zapobiec i jak to rozwiązać?

  • Najlepiej zapobiegać. Urządzenia z małą ilością wbudowanej pamięci i bez slotu na kartę pamięci są dużo bardziej podatne na wspomniane tu spowalnianie, więc w pewnym stopniu można się ubezpieczyć na przyszłość już w czasie zakupów.
  • Po zakupie gadżetu, należy nie instalować na nim wszystkiego co się da, utrzymywać jak największą ilość wolnego miejsca (dobrze jest, gdy jest go przynajmniej 20%), a dane trzymać na karcie SD.
  • Jeśli masz jakiegoś Nexusa z Androidem 4.3, lub 4.4, to należy pamiętać o tym, że czasem trzeba go zostawić włączonego na noc z podpiętą ładowarką, bo dopiero wtedy jego pamięć zostanie „posprzątana” i jej szybkość wróci do normy.
  • Jeśli wiesz jak zrootować swój sprzęt, to zrób to i skorzystać z programu LagFix.
  • No i zawsze można się modlić o to, żeby dane urządzenia otrzymało aktualizację oprogramowania dodającą jakąkolwiek implementację TRIM (i wcale nie musi to być Android 4.3).
Oceny (59)
Średnia ocena
Twoja ocena
Komentarze (134)
grudzio (2013.12.30, 20:27)
Ocena: 9
A jak sprawa wygląda z Symbianem, da się coś zrobić? Mam nokię N8 i strasznie zaczyna mulić.
*Konto usunięte* (2013.12.30, 20:47)
Ocena: 0
Dla andka 4.2 takiego bajeru nie ma?
Tomele (2013.12.30, 20:57)
Ocena: 5
Mój Samsung Galaxy S z andkiem 2.3 też zamulał... co pomogło ? Wywalenie aplikacji Facebooka... Przyśpieszenie x3, już pół roku chodzi jak torpeda, nawet zawiasy się nie zdarzają.
*Konto usunięte* (2013.12.30, 21:01)
Ocena: 3
Tomele (2013.12.30, 20:57)
Mój Samsung Galaxy S z andkiem 2.3 też zamulał... co pomogło ? Wywalenie aplikacji Facebooka... Przyśpieszenie x3, już pół roku chodzi jak torpeda, nawet zawiasy się nie zdarzają.

Ja wgrałem na S1 CM-a i zapomniałem o samsungu. Tu po prostu wszystko działa, a nawet to co nie powinno (np. Radio FM oficjalnie Andek nie wspiera)...
To porażające jak tak kluczowy parametr producenci sami mogą zepsuć. Swoją drogą nigdy nie odczułem, by aplikacja FB coś takiego robiła, ale też zawsze wywalam bloatware


Ja na Andku nigdy nie odczuwałem mulenia, ale cóż taka dziwota moich telefonów
Edytowane przez autora (2013.12.30, 21:08)
KazH (2013.12.30, 21:06)
Ocena: -2
Zamulanie systemu występuje tylko pod Androidem. Mam telefon ze starym jak na dzisiejsze standardy Windows Phone 7.8 i nic nie zwolniło przez 2 lata.
Krzysztof Pikowy (2013.12.30, 21:12)
Ocena: 3
KazH (2013.12.30, 21:06)
Zamulanie systemu występuje tylko pod Androidem. Mam telefon ze starym jak na dzisiejsze standardy Windows Phone 7.8 i nic nie zwolniło przez 2 lata.

Ja też mam telefon z tym systemem i chociaż mulenie nie jest jakieś olbrzymie, to jednak występuje. Kupiłem go niecały rok temu, już dwa razy musiałem go do fabrycznych przywracać, bo spowolnienia zaczynały być (zwłaszcza, że to dość niski model, nie najszybszy sam z siebie) cokolwiek irytujące.
Aczkolwiek i tak działał dużo szybciej, niż tak samo zawalone appsami androidy po podobnym czasie :D
gotrunks (2013.12.30, 21:14)
Ocena: 2
Używam S1 i dwa razy padła mi pamięć flash, albo mam duże szczęście albo obecna 3 płytka jest lepsza od poprzednich :E Z ciekawości zobaczę co z tym lagfixem, S1 szybkością już nie grzeszy każdy 2 rdzieniowiec ze średniej półki działa sprawniej. (np Xpieria L), ale cudów się nie spodziewam ;)
Torwald (2013.12.30, 21:19)
Ocena: 7
Jiayu G2HS
przed uzyciem apki:
zapis losowy: 0,38MB/s (99 IOPS)
zapis ciągły: 5,76MB/s

po użyciu apki:
zapis losowy: 0,59MB/s (152 IOPS)
zapis ciągły: 5,73MB/s

Dzięki za dobre ogarniecie tematu i namiary na aplikację ;)
Paranormal (2013.12.30, 21:20)
Ocena: -1
Jak dobrze jest posiadać telefon z przeciętnej półki cenowej z system Windows Phone 8. Przy tym systemie nie ma się co obawiać o lagi. Wszystko działa sprawnie i płynnie w przeciwieństwie do androida (oczywiście po upływie konkretnego czasu).
smilehunter (2013.12.30, 21:33)
Ocena: 3
XperiaP = 0,49MB/s - działa spoko
XperiaS = 0,23MB/s
L5 II = 0,55MB/s - jak na swoje bebechy, działa bardzo fajnie
Tadzikko (2013.12.30, 21:34)
Ocena: -3
Jak mam zrootowany telefon i zainstaluje LagFixa to nic mi nie wymaże z telefonu?
miekrzy (2013.12.30, 21:40)
Ocena: 6
Tadzikko (2013.12.30, 21:34)
Jak mam zrootowany telefon i zainstaluje LagFixa to nic mi nie wymaże z telefonu?

To tylko fizycznie kasuje rzeczy, które już wcześniej usunąłeś.
Tadzikko (2013.12.30, 21:42)
Ocena: -3
Czyli moje dane zostaną, spoko, już zabieram się za to i zobaczę jaka będzie różnica
Tadzikko (2013.12.30, 21:48)
Ocena: -1
W sklepie play przy LagFixie jest napisana obsługa od andka 2.2 w górę. Mam 2.3.7 i nie mogę pobrać, o co chodzi?

Edit: Udało się wrzucić apkę na kartę i działa, ale nie wiem tylko jeszcze co zaznaczyć spośród /system, /data i /cache. wszystko? Tak żeby mi nic nie wyczyściło ;)
Edytowane przez autora (2013.12.30, 21:55): dodanie informacji
barwniak (2013.12.30, 21:54)
Ocena: 6
Jak to nikt nie patrzy na testy Androbench-a, od tego zaczynam. Przecież aby cokolwiek szybko zadziałało musi się najpierw załadować z flash do dram. To samo na PC, chcesz aby komp działał płynniej, to nie wymieniaj core i3 na core i7, tylko HDD na SSD.
Mayek (2013.12.30, 22:01)
Ocena: 0
Zaraz zaraz, jaki to Androbench? Bo mi pokazuje Random Write 103,64MB/s, Seq. Write 136,81 MB/s, Nexus 5 stock 4.4.2
PS. Partycja /data, jak sie przelacze na SDCard to mi wywala przy testach...
Edytowane przez autora (2013.12.30, 22:02)
ashaegen (2013.12.30, 22:10)
Ocena: 2
Swietny wpis!

Xperia S - oficjalny, najnowszy rom 4.1.2
Zapis losowy: 0,26 MB/s
Zapis ciągły: 6,14 MB/s

I teraz wiem dlaczego te wszystkie oficjalne romy soniacza taką małą responsywność mają.

Galaxy Gio - CM 7.2(android 2.3.7)
Zapis losowy: 0,41 MB/s
Zapis ciągły: 2,34 MB/s

Działa ciągle tak samo - nawet po wyciągnieciu z szuflady po długim czasie. Wiadomo demon szybkośc to to nie jest :)

Testów Xperii S zrootwanej nie wrzucę, bo jest dużo zabawy na tym najnowszym romie z tego co czytałem(nie działa stary, sprawdzony sposób- trzeba podmieniać kernel)
Edytowane przez autora (2013.12.30, 22:36)
*Konto usunięte* (2013.12.30, 22:12)
Ocena: 0
gotrunks (2013.12.30, 21:14)
Używam S1 i dwa razy padła mi pamięć flash, albo mam duże szczęście albo obecna 3 płytka jest lepsza od poprzednich :E Z ciekawości zobaczę co z tym lagfixem, S1 szybkością już nie grzeszy każdy 2 rdzieniowiec ze średniej półki działa sprawniej. (np Xpieria L), ale cudów się nie spodziewam ;)

Chyba nie. Mi też padła pamięć wewnętrzna. Co do szybkości to CM+S1>>stock Samsung S3 4.1<x
miekrzy (2013.12.30, 22:21)
Ocena: 7
Mayek (2013.12.30, 22:01)
Zaraz zaraz, jaki to Androbench? Bo mi pokazuje Random Write 103,64MB/s, Seq. Write 136,81 MB/s, Nexus 5 stock 4.4.2
PS. Partycja /data, jak sie przelacze na SDCard to mi wywala przy testach...

Musisz przejść do settings i zmienić File Size na coś większego. W przypadku tego testu ustawiłem obie wartości na 100 MB. Jak się ustawi za mało, to wszystko leci z bufora i daje to 'ciut' zawyżone wyniki :)

Edit: Udało się wrzucić apkę na kartę i działa, ale nie wiem tylko jeszcze co zaznaczyć spośród /system, /data i /cache. wszystko? Tak żeby mi nic nie wyczyściło

Najważniejsze z tego wszystkiego jest data, ale można zaznaczyć wszystko :P
Edytowane przez autora (2013.12.30, 22:23)
adrpl (2013.12.30, 22:23)
Ocena: 0
Sprawdzilem zopo h810 uzywany 6 miesiecy i zadnej roznicy, chyba trim dziala.
Ten benchmark daje rozne wyniki, wiec nie wiem czy jest miarodajny.
Edytowane przez autora (2013.12.30, 22:25)
miekrzy (2013.12.30, 22:27)
Ocena: 2
adrpl (2013.12.30, 22:23)
Sprawdzilem zopo h810 uzywany 6 miesiecy i zadnej roznicy, chyba trim dziala.
Ten benchmark daje rozne wyniki, wiec nie wiem czy jest miarodajny.

Daje powtarzalne wyniki, jeśli zmienisz File Size na coś (dużo) większego, niż standard.
Edytowane przez autora (2013.12.30, 22:27)
Tadzikko (2013.12.30, 22:27)
Ocena: 0
miekrzy (2013.12.30, 22:21)

Najważniejsze z tego wszystkiego jest data, ale można zaznaczyć wszystko :P


Aplikacja sie uruchomiła, ale po kliknięciu Run wyskoczył jakiś komunikat o winie kernela lub czegoś innego i niestety nie poleciało, chyba jednak w moim przypadku nie zadziała.
Edytowane przez autora (2013.12.30, 22:27)
Mayek (2013.12.30, 22:27)
Ocena: 0
miekrzy (2013.12.30, 22:21)

Musisz przejść do settings i zmienić File Size na coś większego. W przypadku tego testu ustawiłem obie wartości na 100 MB. Jak się ustawi za mało, to wszystko leci z bufora i daje to 'ciut' zawyżone wyniki :)

Dzięki :) Przy 100 MB RW= 65,97 MB/s SW=67.67 MB/s
Przy 200 MB RW=60,36...
Coś tu chyba dalej nie gra.
pavvel42 (2013.12.30, 22:29)
Ocena: 18
'Perełka' wśród innych artykułów na pclab, gratulacje dla autora :)
Olafo (2013.12.30, 22:36)
Ocena: 3
Z ciekawości zapuściłem tego androbencha na moim budżetowym ZTE V970. Wyniki:

Ciągły odczyt: 30.93 MB/s
Ciągły zapis: 6.02 MB/s
Losowy odczyt: 9.04 MB/s
I najważniejsze, losowy zapis: 0.65 MB/s

ROM oczywiście z XDA, aktualizację robiłem jakieś 3 tygodnie temu. Chyba trim działa bo wyniki całkiem całkiem :)
miekrzy (2013.12.30, 22:39)
Ocena: 3
Mayek (2013.12.30, 22:27)
Coś tu chyba dalej nie gra.

No raczej tak, bo z tego co sprawdzałem to na Nexusie 5 powinno wyjść coś około 0,67 MB, a nie 67 MB, więc nie wiem o co chodzi Oo
pavvel42 (2013.12.30, 22:45)
Ocena: 4
losowy zapis: 0.17 MB/s, porażka ;) ACE II 4.1.2
Kreation (2013.12.30, 22:45)
Ocena: 0
Czy aplikacja cleaner master potrafi jednorazowo wyczyścić tą pamięć? Jestem posiadaczem tableta olofer c1041 na którego nie ma roota, a pamięć sama w sobie jest bardzo wolna i przy aktualizacji czegokolwiek z urządzenia nie da się korzystać.
miekrzy (2013.12.30, 23:03)
Ocena: 3
Niestety nie. Bez roota się nie obejdzie. Spróbuj której z tych metod. To powinno działać na wszystkich tabletach z RK3066. Niestety obawiam się, że ten sprzęt tak czy siak może być nietrimowalny, bo inne urządzenia tej klasy miały z tym problem :(
kekeke (2013.12.30, 23:11)
Ocena: 1
Obie próbki 100MB. Świeżo zaktualizowany ROM.

Odczyt: 37,6MB/s
Zapis: 65,36MB/s
Losowy odczyt: 6.83MB/s
Losowy Zapis: 74,7 MB/s ???

Na starszym o 2 tygodnie romie miui miałem odczyt w okolicach 60MBs, zapis 6MBs, losowy odczyt ok 10MBs i losowy zapis 0.43MBs.

Mi2s 32GB.###
Przy próbce 1GB losowy odczyt i zapis wynosi -2MB (minus) :E
Edytowane przez autora (2013.12.30, 23:28)
kaem84 (2013.12.30, 23:25)
Ocena: 0
Czy zastosowanie aplikacji wymazującej puste miejsce np SecureWipe da taki sam efekt jak LagFix wymagający roota?
zzajac (2013.12.30, 23:34)
Ocena: 3
Miałem problem z aplikacjami żądającymi dostępu do netu: np Facebook itp itd, zwalniały telefon strasznie. Posiadam Defy i Cm JB aktualnie(Cm10.2 chyba). Na CM7 rozwiązaniem okazał sie Seeder. Po przejsciu na własnie CM10 nie mam tego problemu(jeżeli dobrze pamiętam ma już ten program). Defy działa tak jak powinna. Aplikacji zainstalowanych mam multum. Gry i inne duperele. Aktualizacje ustawione na manual. Od tej pory telefon jest taki jak chcę tj.: responsywny, nie wywalająy sie przy byle programie bo pamięci zabrakło itp.
marcus1212 (2013.12.30, 23:45)
Ocena: 2
Nexus 4:
zapis sekwencyjny: 8,51 MB/s
zapis losowy: 0,8 MB/s

Aplikacja LagFix nic nie zmieniła. Tak dla informacji podaję.

Artykuł bardzo dobry, dużo ludziom uświadamia. Powinien na głównej stronie Onetu wisieć przez tydzień.
Kreation (2013.12.30, 23:50)
Ocena: 0
miekrzy (2013.12.30, 23:03)
Niestety nie. Bez roota się nie obejdzie. Spróbuj której z tych metod. To powinno działać na wszystkich tabletach z RK3066. Niestety obawiam się, że ten sprzęt tak czy siak może być nietrimowalny, bo inne urządzenia tej klasy miały z tym problem :(

Na tym tablecie wolałbym jednak nie wygrywać roota bo pozniej mogę nie wygrać pełnej wersji systemu i stracę gwarancję.
Na ZTE grand x in tez jest lipa z tym zapisem bo tylko 0.2mb dobrze że android jest czysty to da się jakoś z tego telefonu korzystać ale i tak nie ma żadnych romów na ten telefon, jest tylko jeden ale mało znaczący praktycznie nie robi to różnicy.
smilehunter (2013.12.30, 23:58)
Ocena: 0
pavvel42 (2013.12.30, 22:45)
losowy zapis: 0.17 MB/s, porażka ;) ACE II 4.1.2

Ha, i w sumie wiadomo, czemu to tak muli. Dziwne, bo na 2.3.6 aceII działał znośnie.

@up
To prawda, użerałem się z GXI jakieś 4 miesiące i telefon zawsze działał bardzo sprawnie. Niestety ten zabugowany soft...
ketyow (2013.12.31, 00:42)
Ocena: 2
Motorola poszła nawet krok dalej i w Moto X oraz Moto G oprócz TRIM przy kasowaniu pliku jest zmieniony też filesystem dla folderu użytkownika.

http://www.anandtech.com/show/7235/moto-x-review/9
Matt7955 (2013.12.31, 01:01)
Ocena: -3
Problemy userów androida.
Szkoda, że mój iPhone 5 chodzi ciągle tak samo. :/
Ale i tak zostane 'zjechany' że przepłaciłem itp :E
Edytowane przez autora (2013.12.31, 01:02)
DisconnecT (2013.12.31, 01:08)
Ocena: -2
Mój telefon to chyba jakaś torpeda :P

Zapis Losowy 1.12 MB/s wyszło ;)
wuzetkowiec (2013.12.31, 01:13)
Ocena: 4
pavvel42 (2013.12.30, 22:45)
losowy zapis: 0.17 MB/s, porażka ;) ACE II 4.1.2

W ACE 2 są fatalne pamięci. Tłumaczę to pacanom z android.com.pl, a oni dalej uważają, że za zamulanie w tym modelu odpowiada soft.DisconnecT (2013.12.31, 01:46)
Ocena: -2
wuzetkowiec (2013.12.31, 01:13)
pavvel42 (2013.12.30, 22:45)
losowy zapis: 0.17 MB/s, porażka ;) ACE II 4.1.2

W ACE 2 są fatalne pamięci. Tłumaczę to pacanom z android.com.pl, a oni dalej uważają, że za zamulanie w tym modelu odpowiada soft.

[img]http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/miekrzy/q...ndrorw.png[/img
[img]http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/miekrzy/q...ndrosw.png[/img


Im niestety wiele rzeczy trzeba tłumaczyć, często brak odpowiedzi a jak są to przeważnie od chamskich moderatorów którzy tylko potrafią przysłowiowo opie^$%$% za to że ktoś napisał nie w tym dziale ale podbił temat w którym nie było odpowiedzi od kilku dni, dokładnie mam namyśli dział samsunga bo na dziale Sony jest bardzo przyjemnie ;)
Edytowane przez autora (2013.12.31, 01:47)
trolu (2013.12.31, 07:53)
Ocena: 2
ashaegen (2013.12.30, 22:10)
Swietny wpis!

Xperia S - oficjalny, najnowszy rom 4.1.2
Zapis losowy: 0,26 MB/s
Zapis ciągły: 6,14 MB/s

I teraz wiem dlaczego te wszystkie oficjalne romy soniacza taką małą responsywność mają.

Galaxy Gio - CM 7.2(android 2.3.7)
Zapis losowy: 0,41 MB/s
Zapis ciągły: 2,34 MB/s

Działa ciągle tak samo - nawet po wyciągnieciu z szuflady po długim czasie. Wiadomo demon szybkośc to to nie jest :)

Testów Xperii S zrootwanej nie wrzucę, bo jest dużo zabawy na tym najnowszym romie z tego co czytałem(nie działa stary, sprawdzony sposób- trzeba podmieniać kernel)


Ja ma SXS zrootowane i w tym przypadku Lagfix nie dał nic - i przed i po zapis losowy 0,22MB/s. ten typ tak ma (znaczy słabą pamięć).
miekrzy (2013.12.31, 08:26)
Ocena: 2
ketyow (2013.12.31, 00:42)
Motorola poszła nawet krok dalej i w Moto X oraz Moto G oprócz TRIM przy kasowaniu pliku jest zmieniony też filesystem dla folderu użytkownika.

http://www.anandtech.com/show/7235/moto-x-review/9
Wiem o Motorolach, ale ten wpis jest i tak już długi, więc uznałem, że daruję informacje na temat telefonów, których oficjalnie nie ma w Polsce ;) A i ten TRIM przy kasowaniu plików wynika właśnie z tego, że ma taki, a nie inny system plików, tak jak w ext4 z flagą discard.
Edytowane przez autora (2013.12.31, 08:30)
iwanme (2013.12.31, 08:29)
Ocena: 0
Na Note3 (N9005) przy 100 MB próbce jest:

SR - 74,27 MB/s
SW - 22,22 MB/s
RR - 13,64 MB/s (3493 IOPS)
RW - 2,09 MB/s (536 IOPS)

Jakiejś rewelacji nie ma, ale może fakt, że zostało mi jedynie 3 GB z 30 ma na to swój wpływ. Ciekawi mnie czy te wyniki podane wyżej rzędu 0,2 -0,3 MB/s to w miarę rzeczywiste są? Bo wydaje się to być okropnie mało, nie spodziewałbym się wyników jak w klasycznych SSD rzędu kilkudziesięciu MB/s, ale takie ułamki?
Edytowane przez autora (2013.12.31, 08:31)
miekrzy (2013.12.31, 08:32)
Ocena: 0
Zerknij sobie na ten slajd Samsunga na koniec. Są możliwe nawet spadki do poziomu setnych części MB/sek. i jeśli masz pamięć flash, która coś takiego robi... to już wiesz czemu ci telefon muli, bo to oznacza, że nośnik jest w stanie obsłużyć w danej sekundzie 5-10 operacji w ciągu sekundy, co generuje opóźnienia widoczne gołym okiem :D
Subvoice2 (2013.12.31, 08:55)
Ocena: 0
ale 'zresztą' to piszemy razem ;)
Magnez (2013.12.31, 11:26)
Ocena: 0
Nie spodziewałem się ale chiński ZTE V967s za 130$ ma zapis losowy 0,6MB/s bez żadnego czyszczenia.
ZIB2000 (2013.12.31, 11:36)
Ocena: -2
kolego problem z windowsem na talerzowych dyskach to zupełnie co innego - po pierwsze dyski talerzowe sa bardzo czułe na defragmentacje co wynika z ich sposobu działania
po drugie nie toleruja małych plików co dodatkowo wydłuza czas dostepu
no i sam czas dostępu który jest bardzo długi w przypadku hdd
kasowac danych na bierzaco nie trzeba - naprawdę to kompletnie nic nie zmienia w przypadku hdd


xperia u - zapchana (50mb wolnego) na oficjalnym 2.3.7 i muł jak cholera

na ustawieniach def:

SR - 26,38 MB/s / 27.21 MB/s / 26.3 MB/s
SW - 2.66 MB/s / 5.7 MB/s / 8.45 MB/s
RR - 8.26 MB/s; 2114 IOPS / 9.0 MB/s; 2305 IOPS / 9.24 MB/s; 2365 IOPS
RW - 0.21 MB/s; 54 IOPS / 0.22 MB/s; 58 IOPS / 0.23 MB/s; 60 IOPS

tak to wyglada po 3 testach w odstępie 5 minut miedzy testami

dla próbki 100MB (zapis i odczyt)

SR - 26.04 MB/s
SW - 3.27 MB/s
RR - 8.7 MB/s; 2227 IOPS
RW - 0.26 MB/s; 67 IOPS

wyglada na to ze puszczę jeszcze z 5 razy i żaden trim mi potrzebny nie będzie ! :)

(chociaz tej padlinie i tak nic nie pomoże - muli jak mulił i mulic będzie i własnie tu jest olbrzymia wina androida który ma zwyczajnie źle ponadawane priorytety)
Edytowane przez autora (2013.12.31, 12:05)
Nariuszyn (2013.12.31, 11:49)
Ocena: 0
Na Xperii Z1 przy ustawieniach 100mb losowy zapis 1,2 mb/s
kekeke (2013.12.31, 11:50)
Ocena: 0
Preston2009 (2013.12.31, 11:05)
Na domyślnych ustawieniach tej aplikacji Xiaomi Mi2S z MiCore na 4.1 ma:
SR - 41,17 MB/s
SW - 92,44 MB/s
RR - 6,95 MB/s 1779,98 IOPS (4K)
RW - 87,1 MB/s 22298,92 IOPS (4K)
Jednak chińszczyzna jest czasami lepsza od szajsunga :-/


Dynamiczny FSync z micore pokazuje bzdury, to nie są prawdziwe wyniki. Jeśli komuś zapis losowy wychodzi w takich liczbach to właśne przez fsync i test w ramie.
*Konto usunięte* (2013.12.31, 11:59)
Ocena: 5
te610 (2013.12.31, 11:13)
Wszyscy łącznie z autorem skupili się przede wszystkim na smartfonach. Ten sam problem występuje przecież z Windowsem na zwykłych talerzowych dyskach,od zawsze miałem z tym problem i zastanawiałem się skąd to się bierze. Ucieszyłem się na widok tego artykułu,który chyba rozwiąże mój problem z telefonem,ale nie mogę się zgodzić co do zwykłego PC. Paradoksalnie np. sprzęt od Apple czyli Mac,nie ma problemu z zamulaniem,i dlatego (przynajmniej w moim otoczeniu)ludzie kupują taki sprzęt.Tak jak Androida porównać z ios'em. Dlatego nie mogę się zgodzić z stwierdzeniem:

'W przypadku klasycznych dysków talerzowych, gdy się kasuje jakiś plik, to nie jest on fizycznie wymazywany z nośnika, ale po prostu system zaznacza sobie, że zajmowane przez niego wcześniej miejsce można ponownie wykorzystać i nowe dane są „nadpisywane” na pozostałości starych bez jakiejkolwiek straty wydajności.'

Chyba każdy zauważył jak świeżo zainstalowany Windows,czy to 7 czy xp uruchamia się błyskawicznie,a po pewnym czasie ten czas się drastycznie wydłuża. Nie wspominając także o działaniu także samego systemu już po załadowaniu. Przecież chyba nie każdy Mac miał zawsze dysk ssd? Wydaje mi się że to nadpisywanie danych na zwykłym talerzowym dysku jest sporo wolniejsze niż 'pisanie' na czysto,i podobnie jak w ssd powinno dać się coś z tym zrobić,fizycznie wymazać. Proszę o jakieś wyjaśnienie :)

Nie występuje w windows-ach, bo tam TRIM jest od dawna...
Występuje w Mac-ach, czy iOS-ach, zwłaszcza iOS7, który muli..., OSX to system bardzo, bardzo zardzewiały, ratują go sterowniki pod 'ten' konkretny sprzęt, które są dopracowane vs energooszczędność.

HDD tego problemu nie ma. Nadpisywanie danych jest równie szybkie co pisanie na czysto.

Windows dłużej się wczytuje, zwalnia responsywność systemu bo...
W przypadku HDD masz inną prędkość odczytu na zew/wewnątznej częsci talerza, wraz z z zapełnianiem dysku transfery będą maleć.
W przypadku SSD i HDD dłużej, bo system się z czasem uszkadza i działają mechanizmy naprawy/sprawdzania, bądź gorzej gdy nie działają i są błędy.
W przypadku SSD/HDD dłużej, bo użytkownicy wgrywają masę syfu, który zostawia nawet po odinstalowaniu syf...
Aktualizacje, które czasem psują stabilność i szybkość działania.
Edytowane przez autora (2013.12.31, 11:59)
ZIB2000 (2013.12.31, 12:07)
Ocena: 0
no i jeszcze jeden mały szczegół SunTzu w przypadku nowego sprzetu - bardzo często partycja systemowa znajduje się w połowie dysku bo wcześniej siedza jakieś poukrywane smieci pokroju recovery
akurat tam gdzie i transfer i czas dostępu jest najszybszy
motiff (2013.12.31, 12:09)
Ocena: -1
Raczej zasyfienie OS ma tu główną rolę i pomaga świeże stawianie, mimo całego tego megastabilnego łindołsa, lepiej mu dać fabryczne ustawienia i wygląd raz na jakiś czas, a potem niech syf, zwany łatkami sobie ściąga z sieci.
*Konto usunięte* (2013.12.31, 12:13)
Ocena: -1
@up
Ja mam trochę paranoiczne podejście i 100% stabilności ma być- komp ma działać miesiącami 100% stabilnie... jak system działa to go nie ruszam, nie pozwalam go ruszać aktualizacjom. Wgrywam pakiety SP w ostateczności, bo po prostu wolę wgrać na nowo system niż mieć bluscreen-a, który być nie powinin.

MS jest firmą, której nie ufam. Ileż to razy wyszła łatka, łatki, która naprawiała to co poprzednia łatka zrobiła.
Edytowane przez autora (2013.12.31, 12:16)
Termez (2013.12.31, 12:38)
Ocena: 0
trolu (2013.12.31, 07:53)
ashaegen (2013.12.30, 22:10)
Swietny wpis!

Xperia S - oficjalny, najnowszy rom 4.1.2
Zapis losowy: 0,26 MB/s
Zapis ciągły: 6,14 MB/s

I teraz wiem dlaczego te wszystkie oficjalne romy soniacza taką małą responsywność mają.

Galaxy Gio - CM 7.2(android 2.3.7)
Zapis losowy: 0,41 MB/s
Zapis ciągły: 2,34 MB/s

Działa ciągle tak samo - nawet po wyciągnieciu z szuflady po długim czasie. Wiadomo demon szybkośc to to nie jest :)

Testów Xperii S zrootwanej nie wrzucę, bo jest dużo zabawy na tym najnowszym romie z tego co czytałem(nie działa stary, sprawdzony sposób- trzeba podmieniać kernel)


Ja ma SXS zrootowane i w tym przypadku Lagfix nie dał nic - i przed i po zapis losowy 0,22MB/s. ten typ tak ma (znaczy słabą pamięć).


Teraz to panie mówisz, jak ja go pół nocy rootowałem :E. No nic, ale potwierdzam, nic to nie dało :(
Edytowane przez autora (2013.12.31, 12:39)
iwanme (2013.12.31, 13:00)
Ocena: 2
SunTzu (2013.12.31, 12:13)
@up
Ja mam trochę paranoiczne podejście i 100% stabilności ma być- komp ma działać miesiącami 100% stabilnie... jak system działa to go nie ruszam, nie pozwalam go ruszać aktualizacjom. Wgrywam pakiety SP w ostateczności, bo po prostu wolę wgrać na nowo system niż mieć bluscreen-a, który być nie powinin.

MS jest firmą, której nie ufam. Ileż to razy wyszła łatka, łatki, która naprawiała to co poprzednia łatka zrobiła.

Biorąc pod uwagę, że spora część aktualizacji to łatanie różnych dziur bezpieczeństwa to nie wiem czy to najmądrzejsze rozwiązanie.
slawex1983 (2013.12.31, 13:05)
Ocena: 0
SunTzu (2013.12.31, 12:13)
@up
Ja mam trochę paranoiczne podejście i 100% stabilności ma być- komp ma działać miesiącami 100% stabilnie... jak system działa to go nie ruszam, nie pozwalam go ruszać aktualizacjom. Wgrywam pakiety SP w ostateczności, bo po prostu wolę wgrać na nowo system niż mieć bluscreen-a, który być nie powinin.

MS jest firmą, której nie ufam. Ileż to razy wyszła łatka, łatki, która naprawiała to co poprzednia łatka zrobiła.

Popieram. Ja wgrywam tylko service packi ale na 'czysto'. Integruje SP+najważniejsze aktualizacje z obrazem instalacyjnym i robię nową instalację, po czym od razu wyłączam wszelkie automatyczne aktualizacje. Robię tak zawsze przed Świętami Bożego Narodzenia. Efekt to zero śmieci i żwawy system.
Edytowane przez autora (2013.12.31, 13:07)
iwanme (2013.12.31, 13:08)
Ocena: 1
@UP
Ja mam włączone automatyczne aktualizacje. Efekt ten sam. ;)
Mloodszy (2013.12.31, 13:10)
Ocena: 0
Bardzo ciekawy wpis. Już jakiś czas temu czytałem o tym całym zamieszaniu z TRIM i wywnioskowałem, że jest to największy ból dzisiejszych smartfonów - większy od problemu z bateriami. Zastanawiało mnie jednak czy przywrócenie ustawień fabrycznych ma jakikolwiek sens (nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa w Androidzie). Można w ten sposób uzyskać efekt podobny do TRIM'a?
slawex1983 (2013.12.31, 13:14)
Ocena: -1
wuzetkowiec (2013.12.31, 01:13)
pavvel42 (2013.12.30, 22:45)
losowy zapis: 0.17 MB/s, porażka ;) ACE II 4.1.2

W ACE 2 są fatalne pamięci. Tłumaczę to pacanom z android.com.pl, a oni dalej uważają, że za zamulanie w tym modelu odpowiada soft.

Kolego co to za wyniki? Mam SGS2, właśnie zrobiłem testy i otrzymałem 2x lepsze wyniki:
Sequential Read: 45,4 MB/s
Sequential Write: 14,5 MB/s
Random Read: 11,4 MB/s
Random Write: 0,6 MB/s

Dodam, że program LagFix na moim telefonie nie działa.
Edytowane przez autora (2013.12.31, 13:15)
smilehunter (2013.12.31, 13:16)
Ocena: 0
Wtedy będziesz mógł zacytować sobie pierwszy akapit. Na początku będzie dobrze, a im dalej, tym co raz wolniej.

@up
Różne ROM'y, różne ustawienia programu testującego itd.
Edytowane przez autora (2013.12.31, 13:17)
miekrzy (2013.12.31, 13:20)
Ocena: 0
smilehunter (2013.12.31, 13:16)
@up
Różne ROM'y, różne ustawienia programu testującego itd.

A oprócz tego różne serie popularnych smartfonów korzystały z różnych pamięci flash i czasem się dostawało niezłą, a czasem trupa.
Olafo (2013.12.31, 13:22)
Ocena: 3
ZIB2000 (2013.12.31, 12:07)
no i jeszcze jeden mały szczegół SunTzu w przypadku nowego sprzetu - bardzo często partycja systemowa znajduje się w połowie dysku bo wcześniej siedza jakieś poukrywane smieci pokroju recovery
akurat tam gdzie i transfer i czas dostępu jest najszybszy


Bez przesady. Ukryta partycja zajmuje kilkanaście GB. Przy dyskach wielkości minimum 500GB to nie tak dużo znowu. Ale ja i tak usuwam tę partycję i instaluję czystego windowsa bez tych różnych śmieci dołączonych przez producenta.
ZIB2000 (2013.12.31, 13:32)
Ocena: -3
Olafo (2013.12.31, 13:22)


Bez przesady. Ukryta partycja zajmuje kilkanaście GB. Przy dyskach wielkości minimum 500GB to nie tak dużo znowu. Ale ja i tak usuwam tę partycję i instaluję czystego windowsa bez tych różnych śmieci dołączonych przez producenta.


Wiesz różne dziwne rzeczy widziałem - szczególnie na sprzęcie z win8 - tam już niezła sieczka na dysku
generalnie tez wolę sam ogarnąć ale nie zawsze jest taka mozliwość

zawsze mozna zweryfikowac wplyw takich podziałów choćby za pomoca hd tune
Preston2009 (2013.12.31, 13:38)
Ocena: 0
kekeke (2013.12.31, 11:50)
Preston2009 (2013.12.31, 11:05)
Na domyślnych ustawieniach tej aplikacji Xiaomi Mi2S z MiCore na 4.1 ma:
SR - 41,17 MB/s
SW - 92,44 MB/s
RR - 6,95 MB/s 1779,98 IOPS (4K)
RW - 87,1 MB/s 22298,92 IOPS (4K)
Jednak chińszczyzna jest czasami lepsza od szajsunga :-/


Dynamiczny FSync z micore pokazuje bzdury, to nie są prawdziwe wyniki. Jeśli komuś zapis losowy wychodzi w takich liczbach to właśne przez fsync i test w ramie.

Testowałem kilkukrotnie i to jest jeden z mniejszych wyników. Najczęściej i najwięcej zmienia się wartość RW. Ale to prawda micore jest zmienny i w fazie testów. Podobno płynniejszy :-P
Franiuu (2013.12.31, 13:58)
Ocena: 2
U mnie na chinskim Jiayu g4 za 200$
SR: 44.3 MB/s
SW: 7,1 MB/s
RR: 12,4 MB/s
RW: 0,71 MB/s

Uruchomienie programu LagFix nie poprawilo wynikow, wiec pewnie discardowanie dziala w porzadku.
seba84_2005 (2013.12.31, 14:04)
Ocena: 0
Mój 'brudny' s4 ma zapis losowy na poziomie 1.14MB/s bez żadnych lagfixów jeszcze daje rade ustawienia domyślne. Andek 4.3
próbka 100MB
SR: 77.1 MB/s
SW: 13.42 MB/s
RR: 13,8 MB/s
RW: 1,15 MB/s

Wolne 3,5gb z 9,27
RW 1.47MB/s
Edytowane przez autora (2013.12.31, 14:18)
miekrzy (2013.12.31, 14:08)
Ocena: 3
Bo, jak jest napisane w tekście, S4 trimuje na bieżąco.
qestss (2013.12.31, 14:15)
Ocena: 2
PORADA: JAK PRZYSPIESZYĆ ANDROIDA 4.4 i nowsze (BEZ ROOT)


Chciałbym przypomnieć posiadaczom smartfonów z Androidem 4.4 oraz 4.4.2 (cyanogenmod 11), że mają możliwość zmienienia środowiska otwierania aplikacji. Jak na razie nie jest to jeszcze wspierane oficjalnie przez Androida, lecz z tego co mi wiadomo powinno się to stać za niedługo. A więc. O co chodzi. Aby uruchomić aplikacje na androidzie musiał on ją uruchomić w witrualnej maszynie 'Dalvik', lecz po zmienieniu jednej prostej rzeczy nasze aplikacje są uruchamiane 'na bieżąco' (jak w iOs'ie). Drastycznie zwiększa to prędkość całego telefonu, ale coś za coś, jeszcze nie wszystkie aplikacje wspierają to środowisko pracy (nazywa sie ono 'ART";). Nie zdarzyło mi się jeszcze aby jakaś aplikacja pobrana z google play nie zadziałała mi na moim telefonie.

Jak uruchomić?
Robicie na własną odpowiedzialność(lecz nie znam osoby której by coś nie działało). Pierwsze uruchomienie może troszkę potrwać ale efekt jest świetny! :D

Wchodzimy w ustawienia-> Opcje Programistyczne( jeżeli nie mamy takiej ikonki lub jet niedostępna to wchodzimy w informacje o telefonie i klikamy parenaście razy 'numer kompilacji' ) ->Wybierz czas wykonania -> Użyj ART

Pozdrawiam! I życzę wesołego Nowego Roku :)
wuzetkowiec (2013.12.31, 14:26)
Ocena: 3
slawex1983 (2013.12.31, 13:14)
wuzetkowiec (2013.12.31, 01:13)
(...)

W ACE 2 są fatalne pamięci. Tłumaczę to pacanom z android.com.pl, a oni dalej uważają, że za zamulanie w tym modelu odpowiada soft.

Kolego co to za wyniki? Mam SGS2, właśnie zrobiłem testy i otrzymałem 2x lepsze wyniki:
Sequential Read: 45,4 MB/s
Sequential Write: 14,5 MB/s
Random Read: 11,4 MB/s
Random Write: 0,6 MB/s

Dodam, że program LagFix na moim telefonie nie działa.

Kolego, wszystko zależy od egzemplarza, mimo że ten sam model. Mam w domu dwie sztuki ACE 2. Pierwszy z kwietnia, drugi z grudnia tego roku. W przypadku pierwszego, losowy zapis na poziomie 0,15, a drugiego 0,40. Przypuszczam, że w późniejszym czasie zaczęli montować lepsze pamięci, bo zwyczajnie skończyły im się leżaki magazynowe.
Między innymi dlatego, jednym ''zamula'' 4.1.2, a drugim chodzi w miarę płynnie na tym telefonie.

miekrzy (2013.12.31, 13:20)
smilehunter (2013.12.31, 13:16)
@up
Różne ROM'y, różne ustawienia programu testującego itd.

A oprócz tego różne serie popularnych smartfonów korzystały z różnych pamięci flash i czasem się dostawało niezłą, a czasem trupa.

Dokładnie.
Edytowane przez autora (2013.12.31, 15:13)
kekeke (2013.12.31, 14:29)
Ocena: 0
Preston2009 (2013.12.31, 13:38)
kekeke (2013.12.31, 11:50)
(...)


Dynamiczny FSync z micore pokazuje bzdury, to nie są prawdziwe wyniki. Jeśli komuś zapis losowy wychodzi w takich liczbach to właśne przez fsync i test w ramie.

Testowałem kilkukrotnie i to jest jeden z mniejszych wyników. Najczęściej i najwięcej zmienia się wartość RW. Ale to prawda micore jest zmienny i w fazie testów. Podobno płynniejszy :-P


Z micore robi się z tego test RAMu.
*Konto usunięte* (2013.12.31, 14:55)
Ocena: 0
qestss (2013.12.31, 14:15)
( jeżeli nie mamy takiej ikonki lub jet niedostępna to wchodzimy w informacje o telefonie i klikamy parenaście razy 'numer kompilacji'

I tobie też... nie miałe mczasu w google a tu porada sama przyszła.
Postrach (2013.12.31, 18:47)
Ocena: 0


Htc One, zapiernicza wszystko jak złe.

Edytowane przez autora (2013.12.31, 18:49)
*Konto usunięte* (2013.12.31, 20:44)
Ocena: 3
dobra walic te sprzety i softy, szczsliwego nowego jorku! roku! znaczy sie!
szalony kefir (2013.12.31, 23:10)
Ocena: 0
Świetny tekst. Więcej takich.
Spełnieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeenia wszystkich noworocznych marzeń !!!!!!!!!!!!!!!
Pet_BB (2014.01.01, 00:38)
Ocena: 0
Autor pominął jedną ważną kwestię. Otóż wiele telefonów zostanie zbrickowanych na zawsze po zastosowaniu opisanych tutaj metod. Stanie się to z powodu uszkodzonych pamięci emmc stosowanych bardzo długo przez Samsunga, które psują się, między innymi, właśnie po użyciu funkcji TRIM. Dotyczy to np. modeli Galaxy Note, Galaxy S2, Galaxy Nexus(!!!). To czy telefon się zepsuje zależy od nr serii użytych kostek pamięci oraz firmware. Sprawdzają to programy takie jak np eMMC Brickbug Check. To dlatego oryginalne romy oraz te przerabiane mają dla tych telefonów powyłączane TRIM. W tej chwili programiści po prostu wyrzucają z kerneli tą funkcję więc użytkownik nie zepsuje telefonu stosując rady tutaj podane ale jeśli ktoś ma stary rom lub jego producent o tym nie pomyślał to ma problem. Więcej informacji o błędach w mmc tutaj:
http://wiki.cyanogenmod.org/w/EMMC_Bugs
Pamięci z 'Samsung eMMC secure erase bug' również są wrażliwe na TRIM.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1644364
Edytowane przez autora (2014.01.01, 03:58)
Mardrom (2014.01.01, 05:00)
Ocena: 0
Sola MT27i Android 4.0.4 build 6.1.1.b.1.54:
SEQ RD 29.42MB/s
SEQ Wrt 5.94MB/s
RD RD 7.99 MB/s 2046IOPS
RD WRT 0.27MB/s 77IOPS

No cóz.... =D
Edytowane przez autora (2014.01.01, 16:48)
miekrzy (2014.01.01, 10:42)
Ocena: 2
Pet_BB (2014.01.01, 00:38)
Autor pominął jedną ważną kwestię. Otóż wiele telefonów zostanie zbrickowanych na zawsze po zastosowaniu opisanych tutaj metod. Stanie się to z powodu uszkodzonych pamięci emmc stosowanych bardzo długo przez Samsunga, które psują się, między innymi, właśnie po użyciu funkcji TRIM. Dotyczy to np. modeli Galaxy Note, Galaxy S2, Galaxy Nexus(!!!). To czy telefon się zepsuje zależy od nr serii użytych kostek pamięci oraz firmware. Sprawdzają to programy takie jak np eMMC Brickbug Check. To dlatego oryginalne romy oraz te przerabiane mają dla tych telefonów powyłączane TRIM. W tej chwili programiści po prostu wyrzucają z kerneli tą funkcję więc użytkownik nie zepsuje telefonu stosując rady tutaj podane ale jeśli ktoś ma stary rom lub jego producent o tym nie pomyślał to ma problem. Więcej informacji o błędach w mmc tutaj:
http://wiki.cyanogenmod.org/w/EMMC_Bugs
Pamięci z 'Samsung eMMC secure erase bug' również są wrażliwe na TRIM.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1644364
Ryzyko uszkodzenia czegokolwiek jest tylko u osób, które nie aktualizowały swojego oprogramowania od ponad roku...
luk1999 (2014.01.01, 11:20)
Ocena: 2
Na 2-miesięcznym Lenovo A820 (Lambda 2.3.4) losowy zapis podskoczył z 0,48 MB/s do 0,57 MB/s po użyciu LagFixa. Nie jest źle. ;)
Edytowane przez autora (2014.01.01, 11:21)
xtynekk (2014.01.01, 11:41)
Ocena: 0
Jak dla mnie ten program to trochę pic... Na moim G2 przed użyciem lagfixa - 0,36MB/s
a po użyciu - 1 - test - 0,76MB/s , 2 - test - 0,36MB/s. Więc coś jest nie tak.
*Konto usunięte* (2014.01.01, 14:41)
Ocena: 2
fakafon (2014.01.01, 00:24)
Android jest jak Windows; sprzęt po zakupie działa sprawnie, po jakimś czasie jest tylko gorzej i gorzej. Dzieje się tak dlatego, że każda nowo zainstalowana aplikacja - nawet jeśli później skasowana - zostawia po sobie mnóstwo śmieci. Na szczęście nie musi tak być bo podobnie jak w świecie komputerów Apple ma rozwiązanie. Nie jest to czcze gadanie; możesz używać ajFona lub ajMacka kilka lat i wszystko będzie działać sprawnie. Zanim zaczniesz wykrzykiwać, że tak nie jest - SPRÓBUJ.

Bzdura, kasując aplikację z Android-a kasujesz też wszelkie dane aplikacji. Dokładnie tak samo działa iOS. Nawet obie platformy używają tej samej metody kompresji aplikacji jeśli dobrze pamiętam.
Oczywiście iOS też mulił gdy masz zajętą całą pamięć i setki apek...
Rozwiązanie Apple ma natomiast sporo wad. iOS7 muli, pobiera sporo energii stresie. Jest mniej płynny aplikacje działają z prędkością 30FPSów (domyślny limit Apple), gdy Android ma 60.
Edytowane przez autora (2014.01.01, 14:54)
tosiek8867h (2014.01.01, 14:49)
Ocena: 0
Odnośnie tych dysków ssd to powiem wam że tak jak autor artykułu wspomniał różnica jest ogromna, co prawda dysk ssd mam dużo mniejszy w porównaniu z z normalnym dyskiem bo jednak cena dużo wyższa ale szybkość jest naprawdę zauważalna gołym okiem a nie tylko na benchmarkach
Edytowane przez moderatora (2014.01.01, 14:56): reklama
seb84 (2014.01.01, 17:06)
Ocena: 0
A czy ktoś wie jak to jest z HTC One? Czy on również posiada możliwości samoczyszczące TRIM? Stoję przed wyborem LG G2, HTC One lub SgS4 i nie wiem który z nich będzie najlepszym wyborem zwłaszcza po aktualizacji do androida 4.4. Chociaż z różnych przeczytanych przeze mnie recenzji wynika, że najgorzej jest z LG
Veacue (2014.01.01, 17:33)
Ocena: 0
Ja się napaliłem, specjalnie zrootowałem 4X'a mojego, żeby użyć LagFix'a, a tu skok z 0.16 na 0.21MB/s.
Pamięć w tym telefonie to padaka z natury widocznie :E
Jest o tyle lepiej w porównaniu z innymi, że wyniki są powtarzalne. 5 testów prawie pod rząd dało różnice rzędu 0.02 MB/s.
Edytowane przez autora (2014.01.01, 17:36)
Postrach (2014.01.01, 17:53)
Ocena: 0
seb84 (2014.01.01, 17:06)
A czy ktoś wie jak to jest z HTC One? Czy on również posiada możliwości samoczyszczące TRIM? Stoję przed wyborem LG G2, HTC One lub SgS4 i nie wiem który z nich będzie najlepszym wyborem zwłaszcza po aktualizacji do androida 4.4. Chociaż z różnych przeczytanych przeze mnie recenzji wynika, że najgorzej jest z LG

Nie wiem jak jest, ale telefon od pół roku nie zwolnił a wyżej wrzuciłem ss z benchmarku.
borizm (2014.01.01, 18:47)
Ocena: 0
To już wiem czemu tak lubię mój nowy, ale w sumie bardzo przeciętny telefon (dual-SIM) za 380 zł, czyli...
LG Swift L3 II Dual, E435 (Android 4.1.2, jądro 3.4.0, wersja opr. E43510a-EUR-XX):
SR: 36.31 MB/s
SW: 14.98 MB/s
RR: 8.86 MB/s, 2270 IOPS(4K)
RW: 0.7 MB/s, 181.16 IOPS(4K)
bo po prostu dobrze w nim działa podsystem Flash!
Edytowane przez autora (2014.01.01, 19:21)
*Konto usunięte* (2014.01.01, 18:50)
Ocena: 0
seb84 (2014.01.01, 17:06)
A czy ktoś wie jak to jest z HTC One? Czy on również posiada możliwości samoczyszczące TRIM? Stoję przed wyborem LG G2, HTC One lub SgS4 i nie wiem który z nich będzie najlepszym wyborem zwłaszcza po aktualizacji do androida 4.4. Chociaż z różnych przeczytanych przeze mnie recenzji wynika, że najgorzej jest z LG

Wybierz taki, który ma najlepsze wsparcie CM-a. Samsungi nie mają blokady bootloader-a, LG chyba też.
borizm (2014.01.01, 18:58)
Ocena: 0
Niby lepszy i prawie goły/czysty nowy model(!!!) już znacznie gorzej...
HTC Desire 300 (Android 4.1.2, HTC Sense 5.0, HTC SDK 5.26, wersja opr. 1.10.401.4):
SR 29.4 MB/s
SW: 5.5 MB/s
RR: 7.32 MB/s, 1875.5 IOPS(4K)
RW: 0.22 MB/s, 58.1 IOPS(4K)
ale mimo to nie muli... jeszcze.
Edytowane przez autora (2014.01.01, 19:22)
RavageHD (2014.01.01, 19:24)
Ocena: 0
u mnie RW 2.12 MB/s
iwanme (2013.12.31, 08:29)
Na Note3 (N9005) przy 100 MB próbce jest:

SR - 74,27 MB/s
SW - 22,22 MB/s
RR - 13,64 MB/s (3493 IOPS)
RW - 2,09 MB/s (536 IOPS)

Jakiejś rewelacji nie ma, ale może fakt, że zostało mi jedynie 3 GB z 30 ma na to swój wpływ. Ciekawi mnie czy te wyniki podane wyżej rzędu 0,2 -0,3 MB/s to w miarę rzeczywiste są? Bo wydaje się to być okropnie mało, nie spodziewałbym się wyników jak w klasycznych SSD rzędu kilkudziesięciu MB/s, ale takie ułamki?

Sfinks (2014.01.01, 21:52)
Ocena: 0
Zobaczymy czy bedzie jakas odczuwala roznica bo cyferki mnie juz od daaaaawna nie bawia na moim Transformerze Prime . Od czasu update'u do JB nie wiem ile juz minelo ale sporo , a nadal naprawde niezle chociaz czasasmi potrafi sie przyciac .

Jednakze ja nim nie trzymam filmow ani zdjec , jak i nie mam tony apek .
Pet_BB (2014.01.01, 21:53)
Ocena: -2
miekrzy (2014.01.01, 10:42)
Ryzyko uszkodzenia czegokolwiek jest tylko u osób, które nie aktualizowały swojego oprogramowania od ponad roku...

Czyli u większości użytkowników i nie sądzę aby telefon od każdego operatora dostał ostatnią aktualizację z tym związaną. Powinieneś ostrzegać przed takimi konsekwencjami stosowania Twoich rad bo koszty wymian telefonów użytkowników jakie poniesie PCLab mogą być spore.
miekrzy (2014.01.01, 23:28)
Ocena: 2
Po pierwsze, twierdzenie, że użytkownicy zrootowanych smartfonów mogą nie mieć zaktualizowanego oprogramowania jest trochę dziwne. „Zwykły” użytkownik tak, ale nie ktoś kto grzebie w swoim systemie.
Po drugie, ta apka już od dłuższego czasu ma wbudowaną listę kompatybilności i nie da się jej pobrać z PS na „psujących” się urządzeniach.
nietopyrz (2014.01.02, 00:07)
Ocena: 2
Brakuje przycisku 'Zgłoś autorowi...' lub innej bardziej prywatnej formy kontaktu. Napiszę więc tutaj.

Z resztą poszedłem do pubu. Zresztą poszedłem po rozum do głowy...
Nadużywasz tego pierwszego 'z resztą' w złym kontekście.

PS
Dzięki za ciekawy tekst.
Jeszcze pozostało rozwiązać zagadkę strasznie wysokich wyników w zapisie losowym w niektórych przypadkach.

Pozdro
miekrzy (2014.01.02, 00:18)
Ocena: 4
Zawyżone wyniki dotyczą osób, które mają ROM-y z jakąś implementacją Ram-disków i/lub wyłączonym dynamic fsync.
arturjakis (2014.01.02, 14:08)
Ocena: 3
Faktycznie to działa
LG F5 Androif 4.1.3
Zapis losowy przed 0,48MB po LagFix-ie 1,18MB
imiennick (2014.01.02, 14:30)
Ocena: 0
miekrzy (2014.01.01, 23:28)
Po pierwsze, twierdzenie, że użytkownicy zrootowanych smartfonów mogą nie mieć zaktualizowanego oprogramowania jest trochę dziwne. „Zwykły” użytkownik tak, ale nie ktoś kto grzebie w swoim systemie.
Po drugie, ta apka już od dłuższego czasu ma wbudowaną listę kompatybilności i nie da się jej pobrać z PS na „psujących” się urządzeniach.Dobrze byłoby zdefiniować pojęcie: 'Zwykły' użytkownik.
Bo np. ja mam roota, czasem grzebię w systemie, jednak mam najświeższą wersję oryginalnego romu, czyli 2.3.6 w moim Galaxy S Plus. A wersja ta ma, delikatnie rzecz ujmując, więcej niż rok.


Kolego slawex1983

Proszę nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Na wykresach chodzi o Samsung Galaxy Ace 2 a nie o SGS2
miekrzy (2014.01.02, 14:40)
Ocena: 0
Ale Galaxy S Plus nie ma problemu z brickbugiem. Wszystkie urządzenia Samsunga i Nexusy z tym błędem (a dokładniej mówiąc, którąkolwiek jego odmianą) dostały aktualizację softu od producenta już długi czas temu i to o tym mówię.
rcicho (2014.01.02, 16:53)
Ocena: 0
Na moim Nexusie 4 przy Dalviku mam 0.82 MB/s a po przejściu na ARTa 0,58 MB/s.
selol (2014.01.02, 19:06)
Ocena: 0
Co jeśli przy użyciu FixLag-a wyskakuje mi, że moje urządzenie nie jest obsługiwane ponieważ cytuje : 'TRIM is not supported on the following partitions : $list$ This is either hardware or kernel issue and can not be worked around' Oczywiście root jest i dałem pozwolenie programowi. Mam którąś wersje CM z 4.1 od XDA na moim p990. Ktoś wie, co i jak ?
miekrzy (2014.01.02, 19:44)
Ocena: 0
Jeśli masz CM, to prawdopodobnie nie potrzebujesz LagFixa, bo on często ustawia discard.
selol (2014.01.02, 19:55)
Ocena: 0
sprawdziłem komendą w ADB shell , nie mam zaznaczonej przez ciebie pozycji w swoim okienku. Nie mam czegoś takiego nigdzie jak : 'discard'.

ps. oczywiście skorzystałem z komendy mount
Edytowane przez autora (2014.01.02, 19:55)
slawex1983 (2014.01.03, 11:26)
Ocena: 0
imiennick (2014.01.02, 14:30)
miekrzy (2014.01.01, 23:28)
Po pierwsze, twierdzenie, że użytkownicy zrootowanych smartfonów mogą nie mieć zaktualizowanego oprogramowania jest trochę dziwne. „Zwykły” użytkownik tak, ale nie ktoś kto grzebie w swoim systemie.
Po drugie, ta apka już od dłuższego czasu ma wbudowaną listę kompatybilności i nie da się jej pobrać z PS na „psujących” się urządzeniach.Dobrze byłoby zdefiniować pojęcie: 'Zwykły' użytkownik.
Bo np. ja mam roota, czasem grzebię w systemie, jednak mam najświeższą wersję oryginalnego romu, czyli 2.3.6 w moim Galaxy S Plus. A wersja ta ma, delikatnie rzecz ujmując, więcej niż rok.


Kolego slawex1983

Proszę nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Na wykresach chodzi o Samsung Galaxy Ace 2 a nie o SGS2

Na czwartej pozycji od góry jak byk stoi SGS2. Pytałem skąd tak duża rozbieżność wyników i otrzymałem sensowną odpowiedź. Pozdrawiam
Wojtekm33 (2014.01.03, 16:20)
Ocena: 0
problem nie wystepuje na obecnie sprzedawanych markowych systemach- windows phone 8 oraz ios- teorie teoriami ale praktyka jest taka ze zeby wogole dalo rade z androida na najlepszym telefonie korzystac nalezy wgrc pierdylion aplikacji i dlatego telefon z czasem jest tak zamulony ze korzystanie z niego przypomina pokaz slajdow, do tego nieweryfikowane przez nikogo tysiace programow szpiegujacych oraz wirusow dostepnych na ten 'otwarty' system- mozna parametry wykresiki itd pokazywac do znudzenia ale problem lezy w tym co wyzej napisane a reszta przyczyn ma w sumie marginalne znaczenie- dlaczego ten problem nie dotyczy windowsa phone??? co on jest zbudowany na innych podzespolach? inne procesory, inne pamieci itd??? jesli isc tropem teorii spiskowych to on rowniez powinien miec znacznie pogorszone parametry po jakims czasie :) jednak jest zupelnie inaczej
*Konto usunięte* (2014.01.03, 23:10)
Ocena: 0
To bardzo ciekawe, że Android, który ma więcej możliwości od WP czy iOS-a, a z nakładką razem wziętych ma nagle ogromną potrzebę wgrywania pierdyliona aplikacji...
Nie widzę ciągu logicznego.
Edytowane przez autora (2014.01.03, 23:11)
emgieb (2014.01.05, 15:52)
Ocena: 0
Noo taaa, oczywiście mam GT-N7000 z brickbugiem :( A ja głupi myślałem, że skoro Android wspiera TRIM-a, to ten TRIM z automatu działa. Sprawdzę na żony GT-i9000 jak to jest. Oczywiście siedzi tam CM 10.2 Stable :)
Redux (2014.01.06, 01:03)
Ocena: 0
Ciekawa sprawa z HTC Desire Z. Posiadam Androida 4.2.2 (CM 10.1), aplikacja LagFix pokazuje, że funkcja jest nieobsługiwana. Co ciekawe, komenda 'fstrim' uruchomiona z programu Terminal Emulator zadziałała, a po restarcie telefon dostał wyraźnego kopa ;) Może to jakiś bug z BusyBoxem?
GKruger (2014.01.07, 19:25)
Ocena: 0
Te komendy na sprawdzenie wpisuje się w telefonie w konsoli ?
Mnie po wpisaniu: adb shell wyskakuje: 'device not found'
Wpisuje: adb shell mount to wyskakują informacje jak wykorzystać komendę adb.
Chyba robię coś nie tak. Debugowanie włączone oczywiście. Trzeba mieć roota do tego ?
miekrzy (2014.01.07, 19:30)
Ocena: 0
Do korzystania z adb nie trzeba mieć roota. device not found wyświetla się przeważnie wtedy, gdy brakuje jakiegoś sterownika. Zobacz w menadżerze urządzeń czy gdy podłączasz telefon z włączonym debugowaniem to pojawia się nowy sprzęt z 'wykrzyknikiem'.
GKruger (2014.01.07, 20:04)
Ocena: 0
Wszystko jest cacy, żadnego wykrzyknika. Pojawią się 'Android ADB Interface' , 'Samsung Mobile USB Modem' i 'SAMSUNG Mobile USB Composite Device'. Mimo to device not found. Nie chcę zawracać głowy, może jakoś sam to wygoogluje. Dzięki.
Aule (2014.01.10, 13:51)
Ocena: 0
Można prosić o linka do tego LagFixa o którym mowa w tekście?

Edit: Doczytałem że jak nie jest widoczna ta aplikacja w sklepie google to Trim w nic nie da.
Edytowane przez autora (2014.01.10, 14:04)
bubek123 (2014.03.19, 17:41)
Ocena: 0
Witam. Sprawdziłem mojego S3 programem eMMC Check Brick i pokazuje mi 'Yes. Insane chip.' - niestety mam ten felerny chip i lepiej nie używać opisanego w artykule sposobu?
miekrzy (2014.03.19, 18:02)
Ocena: 0
Ano, lepiej nie używać. Zresztą jeśli masz zaktualizowany soft, to zainstalowanie i odpalenie go nawet nie powinno być możliwe.
bubek123 (2014.03.19, 19:19)
Ocena: 0
Dzięki za odpowiedź.
Mam zaktualizowany do 4.3 czyli najnowszego ale ostatnio mocno zwolnił mi telefon (tzn czasami jakby przycina). Szukałem informacji, trafiłem tutaj i wydaje mi się, że problemem jest to co opisałeś w artykule. Szkoda, że nie mogę zrobić roota i użyć tego programu :(
Czy znasz jakieś inne bezpieczne metody?
Edytowane przez autora (2014.03.19, 20:08)
miekrzy (2014.03.21, 10:31)
Ocena: 0
Hmm, skoro root to dla Ciebie nie problem, to może warto się przyjżeć jakimś ROM-om z XDA, albo Cyanowi ?
wuzetkowiec (2015.04.27, 14:03)
Ocena: 0
Czy zbyt często korzystanie z LagFix'a może uwalić pamięci?
miekrzy (2015.04.27, 14:29)
Ocena: 0
Czy korzystanie z TRIM może uwalić dysk SSD?
wuzetkowiec (2015.05.05, 21:31)
Ocena: 0
Tu i ówdzie można wyczytać, że skraca żywotność dysków.
ketyow (2016.05.18, 11:35)
Ocena: 0
Którzy z obecnych producentów używają TRIM w swoich telefonach? A może stało się to wreszcie normą? Chcę wymienić swoją Moto G na coś lepszego, ma 2,5 roku a chodzi płynnie jak po zakupie. Zastanawiam się czy najlepszym wyborem nie będzie... Nexus 5.
miekrzy (2016.05.20, 09:12)
Ocena: 0
To już jest norma i od bardzo dawna nie widziałem nietrimowanego telefonu. W 99% przypadków jest to załatwiane flagą discard.
bl00keRs (2016.07.01, 17:28)
Ocena: 0
U mnie na LG G2 ale na Lolku 5.0.2, AndroBench pokazuje:

SEQ Read: ~148MB/s
SEQ Write: ~38MB/s
RDM Read: 12.88MB/s
RDM Write: 3.72MB/s

Wersja telefonu 32GB, zajęte 6.5GB, stock. Soft przywracany do ustawień fabrycznych 2 miesiące temu. Zmiana z 64MB na 100MB nie przyniosła zbyt dużej rozbieżności wyników, raptem kilka MB w tył w SEQ Read i Write.
Zaloguj się, by móc komentować