Sony Xperia Z1 Compact po dwóch miesiącach użytkowania

45
Sony Xperia Z1 Compact po dwóch miesiącach użytkowania

Xperia Z1 Compact to w tym momencie jeden z moich ulubionych smartfonów. Niemal od pierwszego kontaktu z nią coś we mnie „zaskoczyło” i od tamtej pory korzystam z niej tak często, jak się tylko da, bo używanie jej po prostu sprawia mi sporo radochy. Zupełnie jakby ktoś zaprojektował ją specjalnie dla mnie, bo pasuje mi w nim niemal wszystko. Jednak nie ma telefonów doskonałych i również w przypadku Compacta nie obyło się bez pewnych potknięć, które wyszły na jaw w czasie dłuższego użytkowania.

Na rozgrzewkę: kilka błędów oprogramowania

Ogólnie bardzo podoba mi się to jak Sony modyfikuje Androida swoimi nakładkami. Fabryczne skórki wyglądają nieźle, jest kilka fajnych tapet, a system działa bardzo szybko, płynnie i nie zjada niepotrzebnie pamięci operacyjnej. Nie natknąłem się też na większe problemy ze stabilnością. Po prostu jest to kawał całkiem niezłej roboty. Ale kilka rzeczy jest do poprawy. Chyba najbardziej irytująca jest kiepska automatyczna regulacja jasności ekranu. W pomieszczeniach działa tak jak powinna, ale po wyjściu pod błękit nieba właściwie zawsze muszę ręcznie ustawiać siłę podświetlenia na maksa, bo to co proponuje automatyka jest właściwie nieużywalne. Bardzo przydałby się tutaj dodatkowy suwak znany z TouchWiza, pozwalający na lekką korektę ustawień automatycznych, bez przełączania się na tryb manualny (użytkownicy Samsungów zapewne wiedzą o czym mówię). A w międzyczasie można skorzystać z programu Lux. Pozostałe dziwne przypadłości są związane z rozmowami telefonicznymi. Choć połączenia głosowe mają świetną jakość, to system czasem sam z siebie odbiera je... w trybie głośnomówiącym, a czujnik zbliżeniowy działa z wyraźnym opóźnieniem i po odstawieniu telefonu od ucha czasem trzeba czekać 2-3 sekund na ponowne włączenie ekranu. Niby nie są to wielkie problemy, ale czasem potrafią zdenerwować i mam nadzieję, że zostaną one naprawione w najbliższej aktualizacji.

Czas pracy na akumulatorze: świetny, ale mógłby być jeszcze lepszy (?)

W swojej recenzji wychwalałem pod niebiosa to jak długo smartfon ten działa na jednym ładowaniu i nadal podtrzymuję tę opinię. Wyniki te były tak zaskakujące, że to właśnie one zmobilizowały mnie do zebrania materiałów potrzebnych do napisania tego tekstu. Compacta ładuję przeważnie raz na kilka dni (2-4, w zależności od tego co robię, ale połączenie z siecią jest aktywne bez przerwy) i nawet na MWC nie udało mi się go „wykończyć” w ciągu jednego dnia i po kilkunastu godzinach intensywnej pracy (kilka ciągle aktywnych komunikatorów, przeglądarka z otwartymi kilkoma kartami, zdjęcia, nawigacja itp.) wróciłem do pokoju z 20% akumulatora. Wątpię, że byłbym w stanie osiągnąć podobny wynik z jakimkolwiek innym telefonem tych rozmiarów. Ale mogłoby to wyglądać jeszcze lepiej, choć nie do końca jest to wina Sony.

Gdy się zostawi na dłuższą chwilę Compacta z wyłączonym ekranem i włączoną transmisją danych (ale wyłączonym Wi-Fi), to po jakimś czasie w statystykach zużycia akumulatora można znaleźć coś takiego:

wakeup

Skąd to się bierze? Sprawa jest skomplikowana i dotyczy techniki Fast Dormancy (nie mam pojęcia jak to się nazywa po naszemu). W dużym skrócie, jeśli smartfon i operator obsługują Fast Dormancy, to telefon może informować operatora kiedy skończył pobieranie danych, a więc też kiedy może się uśpić i zakończyć połączenie, albo przejść w jakiś bardzo niski stan energetyczny modemu. Problemy zaczynają się wtedy, gdy w smartfonie FD jest włączone, a w stacji, do której jest on podłączony – nie. Wtedy system i modem są co jakiś czas wybudzane, wysyłają do stacji powiadomienie, że nie przesyłają żadnych danych i czekają na odpowiedź, która nigdy nie nadchodzi. W ciągu jednego dnia mój Compact wybudza się niemal 2000 razy i chyba nie muszę tłumaczyć, że nie jest to zbyt efektywne z energetycznego punktu widzenia. Rozwiązanie tego nie jest proste, bo to nie wina Sony, że mój operator nie obsługuje w moim miejscu zamieszkania czegoś, co powinien. Fast Dormancy samo w sobie, gdy działa jak należy, ma na celu zmniejszenie zużycia energii i faktycznie to robi, więc powinno być aktywne, gdy to tylko możliwe. A że czasem przynosi odwrotny skutek i lepiej byłoby to wyłączyć... to już inna historia. „Grzebacze” mogą zrootować swój telefon i ręcznie dezaktywować tę funkcję, ale przydałby się jakiś prostszy sposób na zrobienie tego. Poza tym trudno mi uwierzyć w to, że jeśli telefon jest ciągle podłączony do tej samej stacji i przez jakiś czas nie dostaje od niej odpowiedzi na zapytania dotyczące FD, to nie da się jakoś zatrzymać tego ciągłego wybudzania, albo chociaż zmniejszyć jego częstotliwość. Tak jak mówiłem, nie jest to do końca problem Sony i nie dotyczy to tylko Xperii, ale dobrze by było mieć jakąś kontrolę nad tym jak się zachowuje modem w różnych sytuacjach, aby jakiś dziwny proces nie zjadał 1/4 akumulatora robiąc... w sumie nic.

Czemu to się tak rysuje!

Jednak moje największe zastrzeżenia dotyczą materiałów pokrywających przód i tył Compacta. Co prawda ergonomia tego gadżetu jest według mnie nienaganna i bardzo podoba mi się to jak on leży w dłoni i sprawia wrażenie porządnego, solidnego telefonu, który jest w stanie znieść bardzo wiele, ale niestety jego tył jest wykonany z szybko rysującego się przeźroczystego plastiku. Na białym Compakcie nie widać tego tak mocno, ale jednak po niecałych dwóch miesiącach jego „plecy” są już mocno porysowane.

z1c-1

z1c-2

W jakimkolwiek Samsungu po prostu kupiłbym nową klapkę, a tutaj jest już po sprawie. Podobnie jest z frontem. Sony od dawna chroni swoje ekrany warstwą folii. Z jednej strony jest to dobry pomysł, ale z drugiej strony, zdjęcie tej folii sprawia, że traci się logo producenta znajdujące się pod słuchawką. No i użytkownicy, którzy już to zrobili, donoszą że znajdujące się pod folią szkło nie jest tak gładkie i „śliskie” jak powinno i łatwo łapie odciski. Moim zdaniem Sony albo powinno zrezygnować z tych folii w przyszłych Xperiach, albo przynajmniej nie umieszczać na nich swojego znaczka i uruchomić sprzedaż oficjalnych „zapasówek”, gdy fabryczna osłona się zużyje (a dzieje się to w ciągu kilku miesięcy), bo obecna sytuacja jest dziwna i sam nie wiem do końca co zrobić ze swoim egzemplarzem.

Aparat do poprawki

A przynajmniej jego oprogramowanie i LED. Dużo na temat oprogramowania pisałem w recenzji oryginalnej Xperii Z1. Czas płynie, ja używam Xperii coraz częściej, a nadal nie mogę znaleźć logiki w tym, jak jest zbudowana automatyka i interfejs xperiowych aparatów i wciąż uważam, że musiał to projektować ktoś, kto wcześniej popełnił kontrolki pierwszych NEX-ów (niektórzy zapewne wiedzą o czym piszę...). Ale to i tak jest w sumie niewielki problem. Dużo więcej osób narzeka na to, jak działa tryb iAuto, a szczególnie wtedy, gdy światła jest mniej. Ta „inteligentna” automatyka ma tendencje do ustawiania bardzo wysokiej czułości matrycy i bardzo mocno odszumia zdjęcia, przez co zaczynają one wyglądać nienaturalnie i przypominają kolorową papkę (choć to zależy od wykrytego przez automatykę trybu fotografowania). Sytuacja wygląda trochę lepiej, gdy się samemu zacznie grzebać w ustawieniach manualnych, ale to kiepskie wyjaśnienie. Co z tego, że matryca Xperii Z1 jest uważana za jedną z najlepszych na rynku i uzyskuje ona bardzo wysokie oceny w testach DXO, jak automatyka wszystko psuje i użytkownicy są niezadowoleni z efektów jej pracy.

z1c-4

Okazało się też, że niektóre Compacty mają pewną nieprzyjemną przypadłość. Mianowicie gdy wykonuje się zdjęcia z błyskiem i dioda działa z maksymalną mocą, to niektórzy użytkownicy skarżą się na to, że światło LED-a dostaje się przez obudowę (!) do obiektywu i w dolnej części kadru pojawia się dziwna poświata (na dodatek, jej kolor jest uzależniony od barwy telefonu). W moim egzemplarzu efekt ten jest niemal niewidoczny i musiałem się nieźle nakombinować i naprzyglądać, żeby coś zobaczyć, ale w internecie można znaleźć o wiele gorsze przypadki. Sony uważa, że problemu nie ma, a raczej leży on w tym jak ktoś trzyma telefon w czasie fotkowania (co częściowo jest prawdą, bo jeśli jakiś palec leży zbyt blisko diody i nawet jeśli jej nie przysłania, to na zdjęciu pojawiają się spore flary), a klienci ten ponoć nieistniejący kłopot rozwiązują... niezmywalnym markerem, którym zamalowują kawałek obudowy wskazany na poniższym zdjęciu strzałką.

z1c

Jak wspominałem, wada ta dotyczy tylko jakiejś części urządzeń i wpływa ona na zdjęcia tylko w dość specyficznych sytuacjach, ale jeśli często fotkujesz z błyskiem, to powinieneś sprawdzić, czy Twój Compact jest w pełni sprawny, albo zaopatrzyć się we wspomniany mazak.

No to kupować, czy nie?

Oczywiście, że tak. Większość wspomnianych tutaj zastrzeżeń da się naprawić aktualizacją oprogramowania, a nawet jeśli to się nie stanie, to da się z nimi żyć. Problem rysującego się frontu i tyłu, oraz temat poświaty na zdjęciach są mniej przyjemne i powinny zostać zaadresowane w następcy Z1 Compact, ale – jak wspominałem na początku – nie ma telefonu idealnego, przez co i tak uważam, że zalety tej Xperii wielokrotnie przewyższają jej wady i nie są w stanie zepsuć mojego bardzo dobrego zdania o niej. Mimo tego, zastanawiam się jak będzie wyglądało wsparcie obecnych klientów Sony i czy nowa strategia „flagowiec co pół roku” nie sprawi, że podobnych wpadek nie będzie w przyszłości więcej, a jedynym sposobem na naprawienie błędów oprogramowania będzie... wgranie czegoś nieoficjalnego z forum XDA. No ale z tego tę japońską firmę rozliczę dopiero za kilka miesięcy ;)

z1c-5

Oceny (9)
Średnia ocena
Twoja ocena
mars83 (2014.03.15, 14:20)
Ocena: 1
Sony chyba planuje dogonić Samsunga i Apple. Ich telefony naprawdę ostatnio są jednymi z lepszych. Tylko jedynie jak to Sony: CENA jest przerażająca i trochę nieadekwatna :D
santro (2014.03.15, 15:05)
Ocena: -4
CENA?? Z2 będzie najtańszym z przyszłych flagowców.

A i dzięki za przypomnienie, że Sony montuje/montowało folie na ekran. Czekam na Z2 Compact...
mars83 (2014.03.15, 15:11)
Ocena: 4
santro (2014.03.15, 15:05)
CENA?? Z2 będzie najtańszym z przyszłych flagowców.

A i dzięki za przypomnienie, że Sony montuje/montowało folie na ekran. Czekam na Z2 Compact...

Sony lubi rzucać wysokimi cenami za swoje produkty na start via Xperia Tablet Z z LTE za +2500 zł co za tablet z Androidem to trochę przesada :D
adrpl (2014.03.15, 16:51)
Ocena: 2
Odbieranie połączeń na głośno mówiącym zdążą się też w mojej Z po aktualizacji na 4.3. A i aparat robi dziwne zdjęcia przy słabym świetle. Widać zaimplementowali te same błędy we wszystkich zetkach.
Brokuł (2014.03.15, 20:25)
Ocena: 0
Mieszko, pokusił byś się o jakieś słowo porównania compacta do G2?
Wiem, że zupełnie różne telefony, wiem też, że obu używałeś przez dłuższy czas :)
Od dłuższego czasu zastanawiam się, czy bardziej mi się przyda slot microsd czy irda...
Johnnyjonjc (2014.03.17, 10:38)
Ocena: 2
Sony oficjalnie usunęło tą powłokę foliową w modelu z2 , która schodzi razem ze znaczkiem sony. Co do tych błędów systemowych również się zgadzam, bo w mojej ztce tez takie występują po za tym, że czujnik światła działa ok. Ogólnie jest to mój najlepszy telefon jaki do tad miałem. Tak jak wspominał autor,nakładka jest świetna, prosta, lekka, a za razem funkcjonalna. Wole ją dużo bardziej niż. Samsungowego touchwiza.
matsi (2014.03.17, 10:38)
Ocena: 3
Odbieranie w trybie głośnomówiącym powoduje Chrome :) Polecam go zamrozić/wyłączyć i zainstalować np. Chrome Beta, problem znika.
miekrzy (2014.03.17, 11:17)
Ocena: 0
Brokuł (2014.03.15, 20:25)
Mieszko, pokusił byś się o jakieś słowo porównania compacta do G2?
Wiem, że zupełnie różne telefony, wiem też, że obu używałeś przez dłuższy czas :)
Od dłuższego czasu zastanawiam się, czy bardziej mi się przyda slot microsd czy irda...

To jest trudne pytanie. Oba telefony bardzo polubiłem, ale Compact jednak bardziej przypadł mi do gustu, choć nie z jakichś obiektywnych powodów. Telefony te wcale nie różnią się tak mocno rozmiarem i poręcznością, pomimo bardzo dużej różnicy w długości przekątnej. Na pewno na G2 pisze mi się dużo wygodniej na klawiaturze ekranowej i ciągle zastanawiam się jak kiedyś ludzie sobie radzili z pisaniem na smartfonach z ekranem <= 4,3 cala bez współczesnych inteligentnych klawiatur, takich jak Swiftkey. Od strony akumulatora Compact jest lepszy, ale w praktyce nie aż tak bardzo. Nakładka systemowa stanowczo na plus dla Sony. Aparat... tutaj nie wiem. Oba urządzenia mają swoją specyfikę i coś, co bym w nich poprawił. No i pozostaje kwestia portu podczerwieni i slotu SD, ale dla mnie to drugie stało się niemal zbędne od momentu odkrycia penów z mikro-USB. Czyli raczej bym ci radził pomacać oba telefony i samemu je obadać, bo trudno mi wskazać, który z nich jest lepszy. Problemem w tym podejściu jest tylko to, że na docenienie G2 potrzeba czasu, a Compact zachwyca od razu ;) Polecam też zastanowić się do czego głównie wykorzystujesz smartfon. Compact jest lepszy dla osób 'w ruchu', które chcą wygodnie obsługiwać telefon jedną ręką.
Edytowane przez autora (2014.03.17, 11:23)
hideo (2014.03.17, 12:06)
Ocena: 0
iPody czy iPhony to się dopiero rysują! odnośnie folii na ekranie swoją Xperię mam ponad 2 lata i rys praktycznie nie ma to problemu nie widzę ale paznokcie obcinam hehe
MaciekCi (2014.03.17, 13:47)
Ocena: 1
'ale niestety jego tył jest wykonany z szybko rysującego się przeźroczystego plastiku. ' Czyżby różnica względem Z1 ? W Z1 tył jest szklany i pokryty, tak samo jak przód, folią ochronną...
miekrzy (2014.03.17, 13:52)
Ocena: 1
Ano różnica. Tył w Z2 też jest plastikowy.
*Konto usunięte* (2014.03.17, 14:37)
Ocena: 0
U mnie dziwna sprawa. FB nie ma wpływu na pobór energii on/off nie ma znaczenia...


Może powinienem napisać art o IDLE w andku jakiś, ale może komentarz wystarczy.
Czy nie próbowałeś 'wyłączyć' synchronizacji danych (możesz użyć klienta Mail-a i synchro raz na 1h/30min przez 12h w ciagu dnia). Zostawić dane w tle, ale wyłączyć wszelkie usługi lokalizacji, lokalizacji po WiFi, odinstalować Mapy (google), Google Now...

Dwa programy sprawę też poprawiają, a raczej załatawiają z automatu.
Deep Sleep Battery Saver, Greenfinity.

Generalnie mój S3 trzyma w IDLE krócej niż S1... S1 działa bodaj miech parę tygodni, S3 natomiast 4-7dni.
Edytowane przez autora (2014.03.17, 14:39)
kero8 (2014.03.17, 16:10)
Ocena: 0

ile trzyma S1?

SunTzu (2014.03.17, 14:37)
U mnie dziwna sprawa. FB nie ma wpływu na pobór energii on/off nie ma znaczenia...


Może powinienem napisać art o IDLE w andku jakiś, ale może komentarz wystarczy.
Czy nie próbowałeś 'wyłączyć' synchronizacji danych (możesz użyć klienta Mail-a i synchro raz na 1h/30min przez 12h w ciagu dnia). Zostawić dane w tle, ale wyłączyć wszelkie usługi lokalizacji, lokalizacji po WiFi, odinstalować Mapy (google), Google Now...

Dwa programy sprawę też poprawiają, a raczej załatawiają z automatu.
Deep Sleep Battery Saver, Greenfinity.

Generalnie mój S3 trzyma w IDLE krócej niż S1... S1 działa bodaj miech parę tygodni, S3 natomiast 4-7dni.

adrpl (2014.03.17, 16:23)
Ocena: 0
Chrome odbiera połączenia na głośno mówiącym? Google podsłuchuje?
Adiksa (2014.03.17, 17:10)
Ocena: 0
A propos odbierania w głośnomówiący - zdarza się i w sp, wszystkie chyba 4.3 mają ten problem od sony.
Ciamciar (2014.03.17, 17:14)
Ocena: 0
Mam pytanie odnośnie interfejsu telefonu. Czy wraz z nową wersją androida 4.4.2 na Sony Xperia Z1 Compact zmieni się także interfejs jaki możemy spotkać w Sony Xperia Z2?
Edytowane przez autora (2014.03.17, 17:15)
ext (2014.03.17, 17:19)
Ocena: 0
Co do rysowania - trzeci rok mam HTC Titan, tel służbowy więc sami rozumiecie... chodzi w kieszeni często w towarzystwie kluczy i monet, żadnych folii nigdy nie miał - na szybie ani jednej rysy, metalowe części obudowy tylko zdarty lakier na rogach i żadnej rysy, plastiki - żadnej rysy. Telefon nie raz upadł. Kiedyś producenci przykładali większą wagę do trwałości.
vibovit (2014.03.17, 17:48)
Ocena: 1
Te folie w xperiach to jakaś kpina, szczególnie że mogę potwierdzić, gołe szkło jest beznadziejne, nie ma chyba żadnych powłok.
miekrzy (2014.03.17, 18:29)
Ocena: 0
Ciamciar (2014.03.17, 17:14)
Mam pytanie odnośnie interfejsu telefonu. Czy wraz z nową wersją androida 4.4.2 na Sony Xperia Z1 Compact zmieni się także interfejs jaki możemy spotkać w Sony Xperia Z2?

Tego nie wiadomo. Sony przeważnie wraz z aktualizacją wersji Androida aktualizuje też wersje nakładki do tej, z najwyższych modeli, ale czasem bywają różnice i niektóre efekty, funkcje i ikonki zostają na 'wyłączność'. Inaczej mówiąc, pożyjemy, zobaczymy.
*Konto usunięte* (2014.03.17, 19:01)
Ocena: 0
kero8 (2014.03.17, 16:10)

ile trzyma S1?

SunTzu (2014.03.17, 14:37)
U mnie dziwna sprawa. FB nie ma wpływu na pobór energii on/off nie ma znaczenia...


Może powinienem napisać art o IDLE w andku jakiś, ale może komentarz wystarczy.
Czy nie próbowałeś 'wyłączyć' synchronizacji danych (możesz użyć klienta Mail-a i synchro raz na 1h/30min przez 12h w ciagu dnia). Zostawić dane w tle, ale wyłączyć wszelkie usługi lokalizacji, lokalizacji po WiFi, odinstalować Mapy (google), Google Now...

Dwa programy sprawę też poprawiają, a raczej załatawiają z automatu.
Deep Sleep Battery Saver, Greenfinity.

Generalnie mój S3 trzyma w IDLE krócej niż S1... S1 działa bodaj miech parę tygodni, S3 natomiast 4-7dni.

Masz napisane miech/parę tygodni (3<x)
Edytowane przez autora (2014.03.17, 19:04)
msasti (2014.03.17, 22:26)
Ocena: 0
Jak się trzymają zaślepki portów po takim czasie? Poluzowały się/wyglądają jakby miały się poluzować?
ppieta (2014.03.17, 23:54)
Ocena: 0
Podbijam pytanie o zaślepki portów. Czytałem dużo negatywnych komentarzy na temat zaślepek w modelach Z/ZR i jestem ciekaw, czy ten model nie ma już z tym problemu. Podobno Sony traktuje uszkodzenie zaślepek jako usterkę kosmetyczną, nie mającą większego wpływu na użytkowanie telefonu (wiele osób słyszało takie słowa w serwisie Sony, a za naprawę zaślepek musieli zapłacić z własnej kieszeni). Jednakże oczywista jest sprawa, że bez sprawnych zaślepek telefon zostaje pozbawiony bardzo ważnej cechy, czyli wodoodporności, która to prawdopodobnie często przesądza o zakupie takiego, a nie innego telefonu.
Edytowane przez autora (2014.03.18, 00:02)
szparagb (2014.03.18, 07:49)
Ocena: 0
Jak wygląda sprawa stabilności telefonu podczas nagrywania filmów. Czytałem, że Z1C potrafi się mocno grzać podczas nagrywania, wychodzić z aplikacji, nie zapisać filmu.
miekrzy (2014.03.18, 11:10)
Ocena: 0
Z moimi klapkami na razie jest wszystko OK. Chyba jest jeszcze trochę zbyt wcześnie, aby to ocenić, ale z drugiej strony zakup ładowarki magnetycznej, tak na wszelki wypadek, nie wydaje mi się być złym pomysłem.
krystyna44 (2014.03.21, 12:31)
Ocena: 0
z tego co piszesz telefon jest godny zakupu, jednak zniechęca mnie myśl o tym jak łatwo się rysuje...
santro (2014.03.21, 12:53)
Ocena: 0
Podobno jest już aktualka do 4.4.2, poprawiła coś?
miekrzy (2014.03.21, 13:00)
Ocena: 0
Jest już, ale mnie jeszcze się nie pojawiło OTA, a ponieważ mam Windowsa 8.1, to nie chce mi się kombinować ze zmuszeniem do działania FlashToola i wgraniem FTF. Jak tylko będę coś wiedział, to dam znać.
wasza_pancia (2014.03.27, 12:53)
Ocena: -1
Witam! Możecie mi pomóc? Nie wiem na który smartfon się zdecydować. Mam do wyboru własnie powższy Sony Z1 compact albo SG S4. Błagam dordźcie mi co wybrać! Powiem szczerze, że jestem fanką SG ale ten 'osobnik' bardzo mnie zaintrygowal :) Pozdrawiam i całuje :*

P.S.
Mieszko, świetny artykuł :)
Edytowane przez autora (2014.03.27, 12:56)
wasza_pancia (2014.03.27, 12:57)
Ocena: -1
wasza_pancia (2014.03.27, 12:53)
Witam! Możecie mi pomóc? Nie wiem na który smartfon się zdecydować. Mam do wyboru własnie powższy Sony Z1 compact albo SG S4. Błagam dordźcie mi co wybrać! Powiem szczerze, że jestem fanką SG ale ten 'osobnik' bardzo mnie zaintrygowal :) Pozdrawiam i całuje :*

P.S.
Mieszko, świetny post :)

patrykxes (2014.04.07, 21:50)
Ocena: 0
Hej Mieszko, czy mógłbyś przeprowadzić test tego telefonu po aktualizacji z nowym Androidem ? Chciałbym wiedzieć, czy te problemy o których pisałeś nadal występują :)
miekrzy (2014.04.08, 14:03)
Ocena: 0
Z takich szybkich obserwacji:
- wakelocki zniknęły, więc coś z tym zrobiono
- telefon już raz mi wystartował połączenie na głośnomówiącym, więc ten błąd pozostał
- aparat w trybie Superior Auto dostał możliwość ustawienia trybu 4:3 (jeee), a w trybie manualnym można robić fotki 16:9 w pełnej rozdzielczości (jeee). W końcu.
- nowe UI jest trochę ładniejsze
- kalendarz został zintegrowany z prognozą pogody na kolejne 5 dni
- jeszcze nie wiem czy coś zrobiono z automatyczną regulacją jasności

Z nowych błędów:
- czasem dzieją się dziwne rzeczy z dźwiękiem powiadomień, szczególnie tych o nowych wiadomościach. Czasem odtwarza się taki dziwnie przerywany, a raz nawet mi się zapętlił na kilka sekund (?)
- jeśli się intensywnie korzysta z aparatu i/lub kamery (na przykład nagrywa dłuższy filmik), to moduł potrafi się przegrzać i wyłączyć aplikację aparatu/zamulić ją/zamknąć i nie pozwolić na ponowne jej włączenie przez kilka sekund..

Na więcej na razie nie miałem czasu, bo chwilowo trochę nowościami mnie przywaliło ;) Poza tym Sony już planuje wypuścić bugfixów do softu KitKatowego, więc jeszcze może się kilka rzeczy zmienić.
Edytowane przez autora (2014.04.08, 14:03)
lieft (2014.04.14, 20:59)
Ocena: -4
telefon nie nadaje się do niczego, artykuł zalatuje sponsoringiem. Tu znajduje się obiektywna video recenzja po okresie użytkowania

https://www.youtube.com/watch?v=c_mdhEwHCu8
Należy odradzić ten model i w ogóle xperie jak leci. Już lepiej wziąć byle jaka motorolę.
miekrzy (2014.04.15, 09:40)
Ocena: 2
Oczywiście, że artykuł jest sponsorowany. Dzięki niemu odwiedziłem sobie Teneryfę. Co ciekawe, spotkałem tam autora tego filmiku, którego wysłał tam Samsung i Nokia. Tru story!
Pan Lucas (2014.07.09, 18:48)
Ocena: 0
Witam, jak się teraz sprawy mają ? Jakieś aktualizacje coś ? Może naprawili jakieś błędy ? Bo kurcze kusi mnie ten telefon kusi.

P.S. Świetna robota ten artykuł
miekrzy (2014.07.10, 12:13)
Ocena: 0
Czas pracy na aku się poprawił i po ostatniej łatce (teraz jest tu Android 4.4.4) chyba przestało odbierać na głośnomówiącym i powiadomienia brzmią jak powinny.
Kwestia przegrzewania aparatu niestety jest sprzętowa (choć teraz chyba robi to rzadziej i niektórzy tego pewnie nigdy nie zauważą).
Natomiast jedno wiem na pewno - od razu należy zainwestować w szklaną 'folię' z dobrymi warstwami oleofobowymi (coś takiego kosztuje około 100 złotych) i wymienić na nią to coś, co Sony montuje tutaj fabrycznie. Fabryczna folia szybko się rysuje, a ekran po zdjęciu jej jest nieużywalny - strasznie się brudzi i robi to do tego stopnia, że czasem zaczyna świrować digitizer.
Ogólnie polecam ten telefon bo jest bardzo fajny, ale z tym zastrzeżeniem, że od razu trzeba wymienić folię i może dokupić dodatkową (ale już może trochę tańszą) na tył no i z tym, że aparat najlepiej jednak działa w trybie manualnym i trzeba poznać jego ograniczenia, bo automatykę to ma on mocno średnią.
Edytowane przez autora (2014.07.10, 12:17)
~JakMi~ (2014.08.04, 06:34)
Ocena: 0
Dzień dobry wszystkim! Od miesiąca jestem posiadaczem compactowej z1. Z telefonu jestem jak najbardziej zadowolony jednak może kilka pytań na które udzielicie mi odpowiedzi. Jak tam u was z temperaturami osiąganymi przez ten model? Jak to było w przypadku autora tekstu jeśli mogę wiedzieć? Uważam że telefon się dość szybko nagrzewa wystarczy dłuższe przeglądanie internetu czy pogranie w grę dodajmy że grę niezbyt wymagającą, a tył obudowy jest naprawdę ciepły. Być może to szukanie przeze mnie dziury w całym ale jednak chciałbym wiedzieć czy to normalna rzecz w przypadku tego telefonu. Może właśnie zmniejszona wielkość a jednak te same 'wnętrzności' co w większej wersji powodują takie nagrzewanie i nie ma się czego obawiać.
Pan Lucas (2014.10.01, 14:53)
Ocena: 0
ja natomiast ciekaw jestem, czy w Z3 Compact też są takie problemy z aparatem
Pan Lucas (2014.10.06, 00:58)
Ocena: 0
miekrzy (2014.07.10, 12:13)
Czas pracy na aku się poprawił i po ostatniej łatce (teraz jest tu Android 4.4.4) chyba przestało odbierać na głośnomówiącym i powiadomienia brzmią jak powinny.
Kwestia przegrzewania aparatu niestety jest sprzętowa (choć teraz chyba robi to rzadziej i niektórzy tego pewnie nigdy nie zauważą).
Natomiast jedno wiem na pewno - od razu należy zainwestować w szklaną 'folię' z dobrymi warstwami oleofobowymi (coś takiego kosztuje około 100 złotych) i wymienić na nią to coś, co Sony montuje tutaj fabrycznie. Fabryczna folia szybko się rysuje, a ekran po zdjęciu jej jest nieużywalny - strasznie się brudzi i robi to do tego stopnia, że czasem zaczyna świrować digitizer.
Ogólnie polecam ten telefon bo jest bardzo fajny, ale z tym zastrzeżeniem, że od razu trzeba wymienić folię i może dokupić dodatkową (ale już może trochę tańszą) na tył no i z tym, że aparat najlepiej jednak działa w trybie manualnym i trzeba poznać jego ograniczenia, bo automatykę to ma on mocno średnią.

jak tam wygląda sytuacja ?
xil (2014.10.07, 11:39)
Ocena: 0
miekrzy (2014.07.10, 12:13)
Czas pracy na aku się poprawił i po ostatniej łatce (teraz jest tu Android 4.4.4) chyba przestało odbierać na głośnomówiącym i powiadomienia brzmią jak powinny.
Kwestia przegrzewania aparatu niestety jest sprzętowa (choć teraz chyba robi to rzadziej i niektórzy tego pewnie nigdy nie zauważą).
Natomiast jedno wiem na pewno - od razu należy zainwestować w szklaną 'folię' z dobrymi warstwami oleofobowymi (coś takiego kosztuje około 100 złotych) i wymienić na nią to coś, co Sony montuje tutaj fabrycznie. Fabryczna folia szybko się rysuje, a ekran po zdjęciu jej jest nieużywalny - strasznie się brudzi i robi to do tego stopnia, że czasem zaczyna świrować digitizer.
Ogólnie polecam ten telefon bo jest bardzo fajny, ale z tym zastrzeżeniem, że od razu trzeba wymienić folię i może dokupić dodatkową (ale już może trochę tańszą) na tył no i z tym, że aparat najlepiej jednak działa w trybie manualnym i trzeba poznać jego ograniczenia, bo automatykę to ma on mocno średnią.

Możesz coś więcej powiedzieć na temat tej folii? Jakiej Ty używasz? I czy naklejałeś ją na tą co była czy ją zdejmowałeś i nakleiłeś tylko nową?
miekrzy (2014.10.07, 17:55)
Ocena: 0
Trzeba zdjąć fabryczną folię (wystarczy 'wjechać' czymś cienkim między folię a ekran w rogu i łatwo schodzi) i poszukać czegoś innego. Ja niedawno zamówiłem zestaw Nillkin Amazing H+ (hartowane szkło + warstwa oleofobowa z przodu i jakaś zwyklejsza folia na tył), ale muszę poczekać na dostawę i kilka chwil na jakieś testy.
Pan Lucas (2014.10.18, 00:14)
Ocena: 0
No no, jest zapowiedź, że sony wprowadzi we wszystkich Z nowego androida, ale po nowym roki i najpierw Z3,Z2 więc zanim dojdzie do Z1 to trochę minie.
Pan Lucas (2014.11.21, 21:01)
Ocena: 0
czy ktoś może wie, jakie aplikacje dodaje orange do tych telefonów ?
Pan Lucas (2015.05.27, 22:15)
Ocena: 0
stało się, Lollipop na Z1, czas się do niego przyzwyczajać i liczyć iż ma on same plusy
Zaloguj się, by móc komentować