Zamawiamy dziwne rzeczy w dziwnych miejscach, czyli filtry powietrza do obudów z... RPA

2
Zamawiamy dziwne rzeczy w dziwnych miejscach, czyli filtry powietrza do obudów z... RPA

Filtry powietrza w obudowach już dawno przestały być luksusem i śmiało można powiedzieć, że w trochę droższych konstrukcjach powinny one szczelnie zasłaniać wszelkie otwory, przez które do ich wnętrza może się dostawać kurz. Ale czasem (czy to z powodów finansowych, czy też estetycznych) kupuje się obudowę, w której takich „uszczelnień” brakuje. Pół biedy, jeśli wszelkiego rodzaju wloty powietrza mają regularne kształty i rozmiary, bo wtedy można po prostu skorzystać z oferty różnych producentów filtrów. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Ja znalazłem się właśnie w takiej sytuacji. Zdecydowałem się na zakup dość specyficznej obudowy, czyli Lian Li PC-Q12. Od razu przypadła mi ona do gustu i miałem nawet wrażenie, że jakiś projektant stworzył je na podstawie moich snów (no może troszkę koloryzuję ;)), ale też od pierwszego dnia irytowała mnie jej boczna, wysoka kolumna niefiltrowanych otworów. Nie dość, że nikt tu nie pomyślał o jakiejś fabrycznej blokadzie kurzu, to na dodatek nie mogłem nigdzie znaleźć jakiegokolwiek zastępnika o odpowiednich wymiarach.

dfx-5

Moją uwagę zwróciła oferta firmy DEMCiflex, w której można znaleźć zestawy filtrów do różnych popularnych obudów, ale żaden z nich nie pasował do moich potrzeb. Jednak doczytałem się, że można u nich zamówić jedną sztukę filtru o niemal dowolnym kształcie i rozmiarach, którą bez problemu mogą wysłać w każdy zakątek świata.

Jak to działa?

Cały proces nie jest trudny. Na odpowiedni adres mejlowy należy wysłać wiadomość z parametrami potrzebnego filtra. Nie musi on być prostokątny, nie musi mieć regularnych kształtów (można nawet do nich wysłać kartonową „formę”, jeśli ma on być bardzo specyficzny), siatka może być czarna albo biała, a ramka w jednym z 14 kolorów (jak by ktoś chciał, to na liście dostępnych barw jest nawet róż). Przede wszystkim trzeba jednak napisać, czy ma być montowany na obudowę, do której da się przyczepić magnes, czy nie. W tym drugim przypadku do magnetycznego filtra jest dołączana samoprzylepna ramka. Nie będę się zbyt długo rozpisywał na ten temat, bo więcej szczegółów można znaleźć tutaj i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Praktyka

Wymierzyłem otwory w mojej obudowie i wyszło na to, że potrzebuję prostokątny filtr o rozmiarach 315 × 65 mm. Po dwój mejlach (oczywiście kontakt jest w języku angielskim) już wiedziałem, że będzie mnie on kosztował 8,5 dol., a wysyłka – 12,38 dol. Ta pierwsza kwota wydała mi się bardzo niewielka, a ta druga... no cóż, wysyłka pocztą lotniczą z RPA musi kosztować, ale w tej samej cenie mógłbym zamówić dwa takie same filtry, więc gdybym znał kogoś z taką samą obudową i problemem, to koszty transportu spadłyby o połowę. Po potwierdzeniu zakupu dostaje się na skrzynkę odnośnik do PayPalowej faktury (jest to jedyna dostępna forma zapłaty!), a później trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo od momentu złożenia zamówienia do usłyszenia pukania do drzwi minęły około dwa tygodnie.

bok

Jak to wygląda?

Filtr na szczęście nie ucierpiał w trakcie lotu (był schowany w usztywnionej kopercie) i jego wymiary zgadzały się co do milimetra. Ponieważ moja obudowa jest aluminiowa, musiałem zamówić wersję z dodatkową magnetyczną „naklejką”. Magnes okazał się wystarczająco silny, aby wszystko do siebie dobrze przylegało, ale nie trzeba było używać zbyt dużej ilości siły, aby go zdemontować. 

dfx-3

Filtr... działa, co widać na poniższym zdjęciu. Można go myć pod bieżącą wodą i ogólnie spełnił moje oczekiwania. A więc potem żyli długo i szczęśliwie, czy jakoś tak. Oczywiście zapewne dałoby się to zrobić jakoś taniej, łatwiej, czy bardziej... „chałupniczo”, ale sam wolałem zainwestować w coś pewniejszego i wygodniejszego. No i przy okazji zaspokoiłem swoją ciekawość, a także mam nadzieję, że tym wpisem pomogę kilku osobom rozwiązać kurzowy problem :)

dfx-2

Oceny (8)
Średnia ocena
Twoja ocena
Johny_B (2014.03.14, 08:54)
Ocena: 1
Nie miałem pojęcia o tej usłudze, dzięki Tobie Lian Li Pc777 wreszcie będzie miała komplet filtrów :) Miałem z tym wielką zagwozdkę, bowiem żadne z dostępnych na rynku filtrów do niej nie pasują, prawdziwym wyzwaniem są tutaj panele boczne ze względu na ich niezwykłą formę. Ps. czarna siateczka wygląda o wiele lepiej niż biała:)
gambiting (2014.03.14, 10:25)
Ocena: 1
Super sprawa,nawet nie wiedziałem że coś takiego istnieje
Zaloguj się, by móc komentować