adb sideload Twoim przyjacielem, czyli...

16
adb sideload Twoim przyjacielem, czyli...

... aktualizowanie Androida bez zbędnego czekania. Najważniejszą zaletą Nexusów są szybkie i częste aktualizacje oprogramowania. Jednak, nawet jeśli w internecie można znaleźć informację o nowej wersji Androida dostępnej dla któregoś urządzenia z tej serii, to nie oznacza to, że wszyscy użytkownicy dostaną ją w tym samym momencie i niektórzy muszą poczekać jeszcze kilka dni na pojawienie się odpowiedniego powiadomienia na ekranie urządzenia. Na szczęście da się tę kolejkę ominąć dzięki wspomnianej w tytule tego tekstu komendzie adb sideload.

Najczęściej wykorzystywanym i najprostszym sposobem na aktualizację oprogramowania, jest instalowanie pakietów OTA (Over-the-Air), czyli tych, o których automatycznie informuje system. Ich zaletą jest prostota, a wadą to, że użytkownicy są przy nich dzieleni na grupy i są one wypuszczane fazami. W tym wpisie chciałem krótko opisać to jak można pominąć czekanie, gdy ma się Nexusa. Dla wielu z Was zapewne nie napiszę tutaj niczego odkrywczego, ale w komentarzach pod tekstem o Androidzie 4.4 zauważyłem, że sporo osób nie wie co to jest adb sideload, co to daje i jak z tego skorzystać. Przy okazji zaznaczam, że nie będzie to opis krok po kroku z przesadnym prowadzeniem za rączkę, bo zakładam, że wiecie co to jest linia komend, JRE i inne takie ;)

Etap 1., czyli przygotowania systemu

Zanim się przejdzie do aktualizowania systemu, najpierw trzeba przygotować odpowiednio... swój komputer. Wszystko należy rozpocząć od zainstalowania Android SDK, które to można pobrać stąd (paczka ADT Bundle zawiera też skonfigurowane środowisko programistyczne Eclipse, które nie jest nam tutaj potrzebne, więc można pobrać samo SDK po kliknięciu Use an existing IDE). Paczka ta potrzebuje do pełnego działania środowiska JDK, które można pobrać stąd. Poza tym, czasem pomaga dodanie nowej zmiennej środowiskowej w ustawieniach systemu, wskazująca na katalog bin w miejscu, w którym jest zainstalowane JRE (instaluje się ono automatycznie razem z JDK). Trzeba wejść do właściwości komputera (w Windowsie 7 trzeba kliknąć prawym przyciskiem na Mój komputer i wybrać Właściwości), tam wybrać Zaawansowane ustawienia systemu, zakładkę Zaawansowane, guzik Zmienne środowiskowe, w Zmiennych systemowych znaleźć pozycję Path, kliknąć na nią dwukrotnie i wskazać ścieżkę do wspomnianego przed chwilą folderu. U mnie wygląda to tak:

path

Jeśli wszystko poszło jak trzeba, to po przejściu do katalogu, w którym zainstalowałeś Android SDK i uruchomieniu aplikacji SDK Manager pojawi się coś takiego:

sdkmanager

W tym miejscu należy się upewnić, że ma się zainstalowaną paczkę Google USB Driver znajdującą się w katalogu Extras. Jeśli tak, to pierwszy etap za tobą! Ważne jest to, że jak się to zrobi raz, to później nie trzeba tego powtarzać.

Etap 2., czyli przygotowanie Nexusa

Kolejnym krokiem jest włączenie w ustawieniach systemowych funkcji debugowania USB. Małym problemem jest pomysł Google, że należy ukryć menu Opcji programistycznych przed osobami nie wiedzącymi po co one są. Żeby wróciło ono na swoje miejsce trzeba wejść do Informacji o tablecie(lub telefonie) i szybko kilka razy stuknąć w wiersz Numer kompilacji.

Po włączeniu debugowania USB w opcjach programistycznych, należy podłączyć tablet/smartfon do komputera. Wtedy w Menadżerze urządzeń pojawi się nieznany sprzęt, do którego trzeba ręcznie zainstalować sterownik.

wykrzyknik

Czyli klikamy prawym na pole z wykrzyknikiem, wybieramy Aktualizuj oprogramowanie sterownika, Przeglądaj mój komputer, Pozwól mi wybrać z listy, Pokaż wszystkie, Z dysku, po czym trzeba wskazać plik android_winusb.inf znajdujący się pod ścieżką (ścieżka_instalacyjna_android_sdk)\sdk\extras\google\usb_driver i wybrać sterownik Android ADB Interface. Jeśli wszystko poszło jak trzeba, to w Menadżerze urządzeń sytuacja powinna wyglądać jakoś tak:

adbint

zz

Teraz można uruchomić linię komend i wpisać pierwsze polecenie ADB, na przykład adb devices, wyświetlające listę urządzeń z Androidem podłączonych do komputera.

Etap 3., czyli instalacja aktualizacji

Termin napisania tego poradnika nie jest przypadkowy, bo dzisiaj Google wypuściło pakiet poprawek aktualizujący Nexusy z Androidem 4.4.1 (mającym zaledwie cztery dni) do Androida 4.4.2. Drobny haczyk jest taki, że Google początkowo nie udostępnia linków do plików umożliwiających ręczne odświeżenie robocika i trzeba je znaleźć... samemu. Na szczęście strony takie jak XDA Developers szybko je odnajdują i upubliczniają, na przykład tutaj. Trzeba więc pobrać archiwum .zip na swój komputer, umieścić w jakimś łatwym do zapamiętania katalogu (można też zmienić jej nazwę na coś prostszego) i znowu przejść do linii komend.

Najpierw wpisujemy adb reboot recovery. Polecenie to restartuje Nexusa w tak zwany tryb recovery. Po tym jak na ekranie pojawi się leżący robocik z otwartym „wnętrzem”, trzeba wcisnąć jednocześnie guzik włączania i zwiększania głośności. Pojawi się wtedy małe menu z czterema opcjami. Klawiszami głośności należy przejechać na apply update from ADB i potwierdzić „włącznikiem”. Na komputerze zainstaluje się nowy sterownik, po czym należy wpisać adb sideload (nazwa_pliku_z_aktualizacją).zip. Paczka zostanie wtedy wysłana do Nexusa i on zacznie się aktualizować. Po zakończeniu procesu należy zrestartować urządzenie i po kilku minutach będzie można się cieszyć najnowszą wersją Androida.

adbsideload

Ale po co tyle zachodu?

Dla zabawy i po to, żeby zacząć wykorzystywać chociaż część możliwości Nexusów, które przecież powstały z myślą o deweloperach, a nie zwykłych użytkownikach. Poza tym jest to pierwszy krok ku temu, żeby zacząć się interesować rootowaniem, zmianą ROM-ów itp., co choć pochłania sporo czasu, to jednak daje dużo radochy. No i to uczycie, gdy ma się najnowszą wersję Androida przed kumplami, oni się pytają skąd, odpowiada się poważnym głosem: „adb sideload”, a oni myślą, że jesteś hakjerem ;)

Oceny (6)
Średnia ocena
Twoja ocena
wuzetkowiec (2013.12.10, 17:10)
Ocena: 9
Szkoda, że tak nie można z każdym urządzeniem na Andku, tylko trza czekać na aktualizacje od producenta lub 'chałupników'.
daerragh (2013.12.10, 20:48)
Ocena: 0
Tylko tak na marginesie: nie trzeba instalowac Android SDK i Java Development Kit (JDK). Wystarczy pobrac samą aplikacje ADB: http://ul.to/34siyfyw (w paczce jest też Fastboot). Tylko teraz trzeba samemu zainstalować sterowniki USB do Nexusa. Do Nexusa 4 są np. tutaj: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2015469 .
Edytowane przez autora (2013.12.10, 20:50)
*Konto usunięte* (2013.12.10, 21:54)
Ocena: 2
Do nexusów polecam Nexus Root Toolkit. Naprawdę dużo potrafi.
Szkoda że mój Galaxy Nexus nie ma kitkata. Bo funkcjonalność 4.3 mi wystarcza, lecz telefon na tym update ma sporo problemów: braki zasięgu, zrywanie 3G, problemy z Wifi, podczas nagrywania kamerką są szumy w dźwięku i się przegrzewa. Liczyłem że w Kitkacie będą naprawione te błędy. Niestety muszę siedzieć na 4.2.2 z powiadomieniem o update do 4.3. :-(
Edytowane przez autora (2013.12.10, 21:55)
*Konto usunięte* (2013.12.11, 06:38)
Ocena: 0
daerragh (2013.12.10, 20:48)
Tylko tak na marginesie: nie trzeba instalowac Android SDK i Java Development Kit (JDK). Wystarczy pobrac samą aplikacje ADB: http://ul.to/34siyfyw (w paczce jest też Fastboot). Tylko teraz trzeba samemu zainstalować sterowniki USB do Nexusa. Do Nexusa 4 są np. tutaj: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2015469 .

To samo sobie pomyśląłem, wygrawanie całego SDK dla ADB to jakiś masochizm. Trwa to wieki. Ehhh jeszcze 'chwilę' temu to była jedyna możliwość
Edytowane przez autora (2013.12.11, 06:39)
Mayek (2013.12.11, 10:57)
Ocena: -2
Do sideloadingu przez ADB trzeba jeszcze spełniać jeden, ale bardzo ważny warunek: system nie może być zmodyfikowany. Musi być czysty stock, stock kernel, w zasadzie dopuszczalny jest tylko custom recovery i root (którego i tak trzeba będzie odświeżyć). Inaczej będą błędy i nici z update'u.
Można temu troszkę zaradzić flashując z fastboota stockowe boot.img i system.img ale to nie ten temat :)
miekrzy (2013.12.11, 11:03)
Ocena: 0
SunTzu (2013.12.11, 06:38)
To samo sobie pomyśląłem, wygrawanie całego SDK dla ADB to jakiś masochizm. Trwa to wieki. Ehhh jeszcze 'chwilę' temu to była jedyna możliwość

Chyba na twoim HDD, którego się tak mocno trzymasz ;) SDK zajmuje 80 MB, więc nie przesadzajmy, że to aż taki problem. a przy okazji ma się narzędzie do aktualizacji (SDK Manager), monitor.exe do zabawy itp. Więc jak dla mnie nie ma co się rozdrabniać i kombinować ze ściąganiem jakichś paczek. Ale co kto lubi ;)

Mayek
...

Zakładam, że osoby czytające poradnik tego typu nie korzystają z customowych recovery i już wiedzą co i gdzie szukać w takich sytuacjach ;)
Kaliphast (2013.12.11, 11:07)
Ocena: 0
Ja mam taki problem, że w moim SGS2 nie działa guzik VolumeUp i nijak nie mogę wgrać niczego, poza oficjalnymi aktualizacjami przez Kies. Słyszałem, że da się to obejść, podobno istnieje specjalny kabelek USB do tego celu. Orientujecie się może w temacie?
FAlᴄioЛЖ (2013.12.11, 12:38)
Ocena: 0
Kaliphast (2013.12.11, 11:07)
Ja mam taki problem, że w moim SGS2 nie działa guzik VolumeUp i nijak nie mogę wgrać niczego, poza oficjalnymi aktualizacjami przez Kies. Słyszałem, że da się to obejść, podobno istnieje specjalny kabelek USB do tego celu. Orientujecie się może w temacie?


adb reboot recovery = VolUp + Home + Power
adb reboot download = VolDown + Home + Power

p.s tryb debugowania musi być włączony i najlepiej tak jak w artykule wgraj sobie sdk i ten sterownik do ADB

2 Ultra łatwy sposób to aplikacja :) (ale musisz mieć roota)

https://play.google.com/store/apps/details...ooter&hl=pl
­
Z listy wybierasz 'Recovery' i telefonik automatycznie restartowany jest do recovery czyli masz to samo jakbyś dusił VolUp + Home + Power
Edytowane przez autora (2013.12.11, 12:47)
Kaliphast (2013.12.11, 13:22)
Ocena: 0
Wielkie dzięki, spróbuję przez ADB :)
*Konto usunięte* (2013.12.11, 15:34)
Ocena: 0
miekrzy (2013.12.11, 11:03)
SunTzu (2013.12.11, 06:38)
To samo sobie pomyśląłem, wygrawanie całego SDK dla ADB to jakiś masochizm. Trwa to wieki. Ehhh jeszcze 'chwilę' temu to była jedyna możliwość

Chyba na twoim HDD, którego się tak mocno trzymasz ;) SDK zajmuje 80 MB, więc nie przesadzajmy, że to aż taki problem. a przy okazji ma się narzędzie do aktualizacji (SDK Manager), monitor.exe do zabawy itp. Więc jak dla mnie nie ma co się rozdrabniać i kombinować ze ściąganiem jakichś paczek. Ale co kto lubi ;)

To nie wiem co tam poinstalowałem bo mi ciągnie 600MB
Dyziorek (2013.12.11, 22:30)
Ocena: 0
SunTzu (2013.12.11, 15:34)

To nie wiem co tam poinstalowałem bo mi ciągnie 600MB


Pewnie niezbyt dokładnie przeglądałeś opcje co instalować na dysku i oprócz narzędzi do SDK instalujesz też pełnym SDK (biblioteki, eclipse itp) i pewnie to wszystko razem może bez problemu zająć tyle.

Do autora 'Miekrzy':

Przydałoby się ostrzec, że SDK Manager domyślnie instaluje najnowszy zestaw do programowanie (toolchain, chyba teraz v19) i trzeba te opcje odznaczyć.
Edytowane przez autora (2013.12.11, 22:31)
Filip454 (2013.12.12, 08:02)
Ocena: 0
A to co on ma za HDD, że mu się 600 mega instaluje wieki?
crossik (2013.12.31, 00:00)
Ocena: 0
Zrobiłem wszystko jak w poradniku. Zmienne środowiskowe w PATH musiałem dodać takie: C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin ; nie wiem skąd ścieżka z JRE, ponieważ z linku jaki podał autor tu pobiera się JDK i instaluje. JRE nie jest w tej paczce. Mam ją w osobnym folderze zupełnie.

Zainstalowałem Google USB Driver, i ADB Interface dodałem. Pytanie, czy to działa na nexusach, konsola przez ADB czy na Samsungach też? Niby mam Samsung Android ADB Device ale w PowerShell wpisując adb nie znajduje polecenia.
Edytowane przez autora (2013.12.31, 00:05)
miekrzy (2013.12.31, 09:25)
Ocena: 0
Jeśli ściągasz i instalujesz JDK bez wcześniejszego instalowania JRE, to ta paczka instaluje też JRE po zakończeniu instalowania JDK.
Jeśli nie wykrywa polecenia, to znaczy, że coś jest nie tak ze ścieżkami. Sprawdź czy w zmiennej środowiskowej Path, oprócz odwołania do JRE, masz jeszcze ścieżkę do \sdk\platform-tools (u mnie to jest C:\Android SDK\sdk\platform-tools;). adb działa na wszystkich urządzeniach z Androidem.
NorDez (2014.11.13, 20:07)
Ocena: 0
Czy do LG G3 S też można zastosować ten sposób ?
Gatts19 (2017.03.30, 18:20)
Ocena: 0
Jak macie problem z LG G2 lub podobnymi to oglądnijcie sobie ten filmik - https://www.youtube.com/watch?v=_d5b_osUTug i ściągnijcie plik UNBRICK jak dla Mnie to używałem dla D802.Mam już telefon sprawny.Na dwa tygodnie dałem do naprawy i nie udało im się zrobić więc jakbym więcej poszperał po internecie to bym już dwa tygodnie miał używalny telefon.30 minut dosłownie mi zajęło.Objawy - telefon się nie uruchamiał , tylko wyświetlało logo LG i nic więcej , Download Mod nie działał i tylko Hard Reset ,który nic nie robił.Telefon był przez system widziany jako Qualcom USB i po podłączeniu do komputera z wciśniętym VOL+ od razu otwierało mi automatycznie kilkadziesiąt dysków z czego kilka miało tylko 60mega bajtów pojemności.Wszystko czego trzeba to ściągnięcie stokowego oprogramowania.Bo tą metodą odblokowujecie pojawienie się funkcji DOWNLOAD MOD czyli już jest 80% sukcesu.Reszta to wgranie oprogramowania ja użyłem LGFlashTool_1.8.1.1023 do wgrania oprogramowania 4.2.2.
Zaloguj się, by móc komentować