Trzy obudowy za mniej więcej 150 zł - TEST

7
Krzysztof „Opson” Opacki
Trzy obudowy za mniej więcej 150 zł - TEST

Typowe zestawy komputerowe zarówno te składane samodzielnie jak i "gotowce" oferowane przez sklepy zwykle są zamykane w obudowach wartych około 150 zł. Taka cena wydaje się być "barierą psychologiczną" którą przekraczają już tylko entuzjaści sprzętu komputerowego którym zależy na nietuzinkowym wyglądzie komputera, bezkompromisowej kulturze pracy i olbrzymimi możliwościami rozbudowy peceta (na przykład własna pętla chłodzenia wodnego).

Czego można oczekiwać od obudowy za około 150 zł?

Wydawać by się mogło że niewiele, w końcu to niewiele więcej niż dekadę temu kosztowały najprostsze obudowy ATX firm takich jak Tracer czy Codegen. Z resztą nawet w teście który stworzyłem około 5 lat temu nie było w takim segmencie (około 150 zł) zbyt wielu ciekawych propozycji. Rynek jest jednak zmienny, i obecnie wybór jest nieco lepszy - i to nawet mimo tego, że 150 zł w 2016 roku ma mniejszą siłę nabywczą niż jeszcze pięć lat temu.

Czego dziś można oczekiwać po obudowach z tego segmentu? Moim zdaniem przynajmniej dwóch fabrycznych wentylatorów (front + tył), co najmniej trzech portów USB na panelu portów I/O, solidnego systemu montażu dysków 2,5" oraz 3,5" - a także filtra przeciwkurzowego dla zasilacza oraz dla frontowego wentylatora. Mile widziany byłby także jakikolwiek regulator szybkości obrotowej wentylatorów.

W tym wpisie zestawie 3 obudowy które moim zdaniem mimo pozornego podobieństwa są kierowane do użytkowników o nieco odmiennych preferencjach. Będą to:

 • SilentiumPC Regnum RG3 (cena około 160 zł)
 • SilentiumPC Brutus M25 (cena około 160 zł)
 • Zalman Z3 (cena około 150 zł)

 Zatem zaczynajmy...

Panele portów I/O oraz dodatki

Obudowy które tutaj zestawiam nie mają okien, i nie muszą zachwycać użytkownika wyglądem swojego wnętrza. Dlatego też zacznę od tego, co najważniejsze z użytkowego punktu widzenia - czyli co obudowy oferują na zewnątrz.

 • SilentiumPC Regnum RG3

spc-regnum-rg3-12czytnik

Regnum RG3 jest moim zdaniem obudową przeznaczoną do postawienia na biurku - ponieważ porty USB oraz przyciski znajdują się na frontowej ściance, a czytnik kart oraz przełączniki regulujące szybkość wentylatorów są z boku obudowy - mniej więcej w połowie wysokości. Ilość portów USB (2 USB 3.0 oraz 2 USB 3.0) jest moim zdaniem bardzo dobra w tej klasie. Dobrze wygląda też duży kwadratowy wyłącznik. Nie sposób nie docenić czytnika kart SDHC do którego można wkładać także karty micro - bez dodatkowych przejściówek. Dwukanałowy i dwustopniowy regulator obrotów wentylatorów pozwala na regulację aż ośmiu wentylatorów (po cztery na kanał) - co w tej klasie budzi uznanie.

 • SilentiumPC Brutus M25

spc-brutus-m25-4spc-brutus-m25-5

Brutus M25 w odróżnieniu od Regnum RG3 jest moim zdaniem obudową przeznaczoną do postawienia na podłodze pod biurkiem - lub obok niego. Wszystkie porty i inne udogodnienia znajdują się na górze. A troszkę ich jest - bo oprócz trzech portów USB znajdziemy tu czytnik kart SDHC (oraz micro SDHC), jednokanałowy dwustopniowy regulator wentylatorów (do 5 wentylatorów) oraz dok na dyski Serial-ATA. W szczególności to ostatnie jest domeną głównie droższych konstrukcji, i sama obecność w tak tanim produkcie może być zaskoczeniem. Cały top obudowy jest wykonany z plastiku - ale jest on bardzo solidny. Prawdę mówiąc trzeba by komputer bardzo mocno uderzyć by górny panel uszkodzić - na przykład w ataku furii po przegranej partyjce w Quake :)

 • Zalman Z3

DSC02185

Zalman Z3 podobnie jak Brutus M25 jest konstrukcją która najlepiej sprawdzi się stojąc pod biurkiem lub obok niego. Wyposażenie panelu jest dość przeciętne - oprócz trzech portów USB (2 USB 2.0 oraz 1 USB 3.0) oraz jednokanałowego dwustopniowego regulatora obrotów (dla dwóch wentylatorów) nie znajdziemy tu nic godnego uwagi. Top obudowy wykonany jest z plastiku, jakość oceniam średnio - głównie dlatego że okolice portów USB i przycisków wykonane są z błyszczącego plastiku. Jest on wyjątkowo podatny na odciski palców oraz zarysowania...

Podsumowując tą rundę, w kwestii paneli I/O zwycięża Brutus M25, następnie Regnum RG3 a na końcu Z3.

Przestronność wnętrza

Tutaj skupiam się tylko na sumie maksymalnej długości karty graficznej oraz chłodzenia procesora które zmieści się do obudowy.

 • Regnum RG3
 • spc-regnum-rg3-wentylacja
 • Brutus M25

spc-brutus-m25-opcje-PL

 • Zalman Z3

Z3_series_25

Wyniki tej konfrontacji:

Regnum RG3 - 540 mm, Brutus M25 478 mm, Zalman Z3 520 mm.

Zatem w tej konkurencji 1 miejsce Regnum RG3, drugie Zalman Z3, a na końcu Brutus M25.

Wentylacja (ilość wentylatorów i możliwości rozbudowy) oraz filtry przeciwkurzowe

Zwracam tutaj uwagę na ilość fabrycznie zainstalowanych wentylatorów oraz na ilość filtrów przeciwkurzowych w obudowach.

 • Regnum RG3

 spc-regnum-rg3-wentylacja

 • Brutus M25

 spc-brutus-m25_wentylacja-PL

 • Zalman Z3

Z3_series_03Wyniki tej konfrontacji:

Regnum RG3: 5 miejsc na wentylatory, 2 fabrycznie zainstalowane, 5 filtrów przeciwkurzowych (razem z zasilaczem)*

Brutus M25: 5 miejsc na wentylatory, 2 fabrycznie zamontowane, 5 filtrów przeciwkurzowych (razem z zasilaczem)

Zalman Z3: 5 miejsc na wentylatory, 3 fabrycznie zamontowane, 5 filtrów przeciwkurzowych (razem z zasilaczem)

* - front obudowy jest zabudowany, co można utożsamiać z siateczkowym filtrem przeciwkurzowym

Sumując tą konkurencję - pierwsze miejsce Zalman Z3, drugie obie obudowy SilentiumPC.

Ilość dysków jakie można zamontować w środku

 • Regnum RG3: 2 dyski 2,5" oraz 2 dyski 3,5"
 • Brutus M25: 4 dyski 2,5" oraz 3 dyski 3,5"
 • Zalman Z3: 1 dysk 2,5" oraz 4 dyski 3,5"

Zatem w tej konkurencji wygrywa Brutus M25, drugi Zalman Z3, a na końcu Regnum RG3.

Mała galeria przed złożeniem sprzętu

 • Regnum RG3

spc-regnum-rg3-3spc-regnum-rg3-4spc-regnum-rg3-5spc-regnum-rg3-7

 

 • Brutus M25

spc-brutus-m25-1spc-brutus-m25-3

 • Zalman Z3

Z3 Series-14DSC02074

Galeria po złożeniu zestawu (oraz komentarz odnośnie porządkowania przewodów)

 • Regnum RG3

DSC02160

 • Brutus M25

DSC02164

 • Zalman Z3

DSC02182

Do tej galerii należy się troszkę komentarza. Ze względu na dwukomorową konstrukcję najestetyczniej wygląda zestaw złożony w Regnum RG3 - ponieważ wszystkie wiązki kabli można pomieścić pod metalową pokrywą. Brutus M25 oraz Z3 to klasyczne konstrukcje, na dodatek z krótką tacką. Wszystkie kabelki musiały by się zatem znaleźć pod nią, a umieszczenie ich w taki sposób było by bardzo trudne (o ile w ogóle możliwe). I nie pomaga fakt że wszystkie kontrolery obrotów wymagają złącza molex - więc nawet jeśli mamy modularny zasilacz musimy całą wiązkę molexów zmieścić pod tacką dodatkowo. A miejsca pod tacką na kabelki jest niestety bardzo mało - mimo że zestawy które złożyłem w M25 i Z3 estetyką nie powalają, to i tak tylną ściankę obudowy musiałem dopychać dosłownie łokciem by całość się zamknęła...

Dlatego jeśli chodzi o estetyczne uporządkowanie przewodów zwycięzca jest tylko jeden - Regnum RG3. 

Testy wydajności wentylacji

W testach wydajności wykorzystałem platformę opartą o procesor Core i5 4670K oraz kartę graficzną Asus GeForce GTX960 Strix. Procesor był chłodzony przez cooler SilentiumPC Fortis 3 w wersji Malik Customs.

maxresdefault

Za każdym razem na procesor była nakładana w identyczny sposób świeża pasta termoprzewodząca Arctic Ceramique. Procesor z pewnych względów nie mógł być podkręcany. Jednak żeby uwypuklić różnice w jakości wentylacji obudowy postanowiłem przeprowadzać testy z wentylatorem procesora pracującym z szybkością 700 obr./min, zaś na karcie graficznej 1000 obr./min. W ten sposób obudowy mogły się w tym względzie wykazać. Dlatego też testuję wydajność wentylacji jedynie na maksymalnych obrotach by ocenić jej maksymalne możliwości.

Testem którego używałem był OCCT 4.4.2 - konkretnie test Powersupply. Test trwał 30 minut, zapisywałem tylko i wyłącznie maksymalne wartości temperatur. W przypadku procesora wartość podana na wykresach to średnia z wszystkich czterech rdzeni.

CPUStress

 GPUStress

 HDD

W kwestii wydajności wentylacji wyraźnie lepiej wypadły obudowy wyposażone w siatkę na froncie - Czyli SilentiumPC Brutus M25 oraz Zalman Z3. SilentiumPC Regnum RG3 jest obudową nastawioną na cichą pracę komputera - dlatego ma zabudowany front. Odbiło się to niekorzystnie na temperaturach pracy komponentów, ale mimo braku sprzętu pomiarowego muszę stwierdzić że była zdecydowanie najcichszą obudową z tych trzech.

Zatem jeśli chodzi o wydajność wentylacji - wygrywa Zalman Z3, drugie miejsce Brutus M25 - a trzecie Regnum RG3.

Wyraźnie głośniejszy był komputer złożony w Brutusie M25, a zdecydowanie najgłośniejszy złożony w Zalmanie Z3. Na szczęście zarówno w przypadku Brutusa M25 jak i Zalmana Z3 mamy do dyspozycji dwustopniowe regulatory obrotów - można znacząco obniżyć emitowany hałas. 

Jeśli chodzi o głośność fabrycznej wentylacji (na maksymalnych obrotach) - wygrywa Regnum RG3, drugie miejsce Brutus M25, trzecie Zalman Z3.

Podsumowując

Początkowo zestawię zwycięzców wszystkich kategorii w których oceniałem obudowy:

 • Panel portów I/O i jego wyposażenie : SilentiumPC Brutus M25
 • Przestronność wnętrza : SilentiumPC Regnum RG3
 • Wentylacja (ilość wentylatorów i możliwości rozbudowy) oraz filtry przeciwkurzowe : Zalman Z3
 • Ilość dysków które można zainstalować w środku: SilentiumPC Brutus M25
 • Możliwości estetycznego  uporządkowania kabli : SilentiumPC Regnum RG3
 • Wydajność fabrycznej wentylacji : Zalman Z3
 • Głośność fabrycznej wentylacji : SilentiumPC Regnum RG3

Można by teraz zsumować te zwycięstwa, ale uważam że wrzucanie wszystkich tych obudów do jednego worka nie ma żadnego sensu. Obudowy mają po prostu swoje atuty i swoje wady.

SilentiumPC Regnum RG3 jest obudową przestronną, w której łatwo zadbać o porządek w okablowaniu i zapewnia najwyższą kulturę pracy (najcichsza). Niestety nieco odbiło się to na wynikach fabrycznej wentylacji, ta jest nieco słabsza z powodu zabudowanego frontu. W tym względzie jednak lepiej wypadają modele z filtrem siateczkowym z przodu. Wyposażenie przedniego panelu portów I/O jest dobre, na uwagę zasługuje wbudowany czytnik kart.

SilentiumPC Brutus M25 jest obudową z bardzo bogatym panelem I/O, w którym na szczególną uwagę zasługuje czytnik kart pamięci oraz dok na dyski Serial-ATA - w produktach z tego segmentu cenowego wręcz niespotykany. Można w niej zainstalować dużo dysków twardych oraz SSD. Wydajność fabrycznej wentylacji jest dobra - ale odbiło się to nieco na głośności tejże. Obudowa nie jest jednak tak przestronna jak Regnum RG3 (głównie ze względu na zatoki do dysków) i trudno zadbać o estetyczne ułożenie przewodów pod tacką płyty głównej.

Zalman Z3 jest za to prawdziwym królem pod względem jakości wentylacji wnętrza. Ma fabrycznie zainstalowane aż trzy wentylatory, które dobrze wykonują swoją pracę - wyniki testów wentylacji były w tym przypadku najlepsze. Odbiło się to jednak na głośności. Nie powala także wyposażenie obudowy - nie ma tu nic poza standardowymi portami USB i regulatorem obrotów dla 2 wentylatorów. Konkurenci zaoferowali wbudowany czytnik kart pamięci czy nawet dok na dyski Serial-ATA. Tutaj żadnych takich udogodnień nie otrzymamy. Trudno także w tej obudowie zadbać o estetyczne ułożenie przewodów - tacka jest stosunkowo krótka, a miejsca pod nią mało.

Reasumując - nie ma obudowy idealnej dla każdego, ale gdybym miał wskazać taką która powinna się najlepiej sprawdzić w rozbudowanym domowym PC i jest najlepiej wyposażona to byłby bo SilentiumPC Brutus M25. To jednak tylko moja opinia - a przecież każdy z Was może mieć inne priorytety. Ja ich narzucał nie będę.

Oceny (11)
Średnia ocena
Twoja ocena
iwanme (2016.07.22, 10:50)
Ocena: 0
Fajne porównanie i opis. :)
A jak w tym Regnumie z długością kabli, jak zasilacz ma krótkie np. OCZ ModXStream to da radę?
Parę słów by się też przydało o jakości wykonania i materiałów. Wiem, że to tylko 150 zł, ale zawsze.
Edytowane przez autora (2016.07.22, 10:51)
Opson6667 (2016.07.22, 11:15)
Ocena: -2
iwanme (2016.07.22, 10:50)
Fajne porównanie i opis. :)
A jak w tym Regnumie z długością kabli, jak zasilacz ma krótkie np. OCZ ModXStream to da radę?
Parę słów by się też przydało o jakości wykonania i materiałów. Wiem, że to tylko 150 zł, ale zawsze.


Miałem jak widzisz zwykły zasilacz, więc nie jestem w stanie powiedzieć czy by wystarczyło. Co do jakości - wiesz, to sprawa bardzo śliska i subiektywna. Nie chciałem w to wchodzić zbyt głęboko
SunTzu (2016.07.22, 22:01)
Ocena: -1
Fajnie porównać dodatkowo na tym samym zestawie wentylatorów 3 budy...
Bo jak mamy różne wentylatory, różne temperatury ustawione to ciężko porównać ze sobą obudowy, by ocenić jakość.
Na podstawie testu można powiedzieć, że Zalman ma największą głośność wentylacji....
Co do jakości byłbym ostrożniejszy.
Edytowane przez autora (2016.07.22, 22:02)
unknown_solider (2016.07.26, 00:04)
Ocena: 0
Czemu w teście jest gtx960? Nie dało się chociaż jakiejś gtx580 kupić na ebayu?
Opson6667 (2016.07.26, 06:17)
Ocena: 0
unknown_solider (2016.07.26, 00:04)
Czemu w teście jest gtx960? Nie dało się chociaż jakiejś gtx580 kupić na ebayu?


Nie trzeba nawet nic kupować, bo wciąż mam GTX480. Tylko po prostu chciałem żeby to było współczesne :) Jak ktoś składa maszynę z taką obudową to raczej nie da do niej GTX1080
Dthlfwp (2016.08.01, 13:49)
Ocena: 0
Mam teraz CM Elite 335, bylaby zmiana na plus? Bo szukam nowej obudowy, brakuje mi USB3 z przodu.
Teraz mam zasilacz na górze, jakaś zaleta tego że jest na dole?
znawca85 (2016.08.06, 15:33)
Ocena: 0
Spoko porównanie, ja mam Z9NEO Zalmana i daje radę. Musze przyznać, że Zalman wie jak robić dobre i TANIE budy.
Zaloguj się, by móc komentować
Najnowsi blogerzy
ZenFistunknown_soliderhainczludojadkrzysztofwolongiewiczPuszorMuMineQPhalandircicior112kozarovvkristoflampart[DH] BanitovhpMade In 3WŚruTubaFoxaZlotoUchyGorylJaRoMalloygatorListonosz_złej_nowinytomeczek80max-bitroksiphaker146Blog technologiczny TECHNETQingwaWodziantracer123Windows7 fanWojtek Żuchowski