SilentiumPC Fera 3 – test w porównaniu ze Spartan Pro HE924

9
Phalandir
SilentiumPC Fera 3 – test w porównaniu ze Spartan Pro HE924

SilentiumPC Fera 3 trafił na test do mojego komputera w miejsce Spartana Pro HE924. Porównałem obydwa zestawy wykonując pomiary w specjalnie zmodyfikowanej obudowie Gladius Q50 z otworem na dodatkowy wentylator. Przy okazji tego materiału postanowiłem też sprawdzić wentylator Sigma Pro. Ale historia mojego zestawu jest znacznie ciekawsza.

W sierpniu zeszłego roku polski producent SilentiumPC zaprezentował odświeżoną wersje jednego ze swoich pięciu systemów chłodzenia procesorów. Fortis 3 był zdecydowanym krokiem naprzód. Radiator powiększył się, zyskał nowy elegancki wygląd i wentylator Sigma Pro 140 mm. Niestety z racji swoich upodobań nie mogłem sięgnąć po to chłodzenie, bo obudowa Gladius Q50 nie jest studnią bez dna i nie pomieści wszystkiego (oczywiście zamiana z wentylatora 140 na 120 mm w moim przypadku pozwoli jakoś „wcisnąć” ten układ chłodzenia, ale jest to już sztuka dla sztuki). Dlatego pozostało czekanie na prezentacje kolejnych modeli. Oglądanie obrazków specjalnej wersji Fortisa 3 od Malika nie ułatwiało oczekiwania. To moim zdaniem najładniejszy dostępny na rynku układ chłodzenia, ale jak to się mówi tu i ówdzie: o gustach się nie dyskutuje.

Grudzień przyniósł nam nowe wentylatory. SilentiumPC Sigma Pro 140 mm już podziwialiśmy przy okazji premiery Fortisa 3… teraz przedstawiono modele 120 mm. Pomyślałem, że warto będzie kiedyś wypróbować nowe „śmigła” i zastąpić wysłużonego Zephyra na tyle obudowy i hałasującego Cryorig XT140 pod topem. Tego ostatniego próbowałem wymienić na Phanteksa, ale nie pytajcie jak, nie pytajcie czemu… zjarałem sobie kabelek podpinany do molexa… wietrzyłem pokój pół godziny i mam awersje do typa).

W tamtym czasie czaiłem się też dość mocno na Cryorig H7, ale nie pasowała mi wielkość radiatora. Z kolei horyzontalny Phanteks PH-TC12LS nie wpasowywał się w układ panujący we wnętrzu Gladiusa Q50 (ułożenie odsłaniające pamięci RAM kolidowało z wentylatorem na tyle obudowy). Horyzontolne są dobre jak nie możemy pomieścić wieży… czyli nie moje zmartwienie. I wtedy pojawiły się nowe odsłony układów chłodzenia: SilentiumPC Fera 3 i Spartan 3 Pro.

Z racji, że byłem posiadaczem Spartana Pro HE924 zwróciłem uwagę na Fere 3. Nie było sensu zmieniać starego Spartana na nowego, tylko zasmakować wyższego segmentu. Od razu spodobała mi się asymetryczność konstrukcji… czyli wiedziałem, że nie będzie problemu z wysokimi radiatorami na kościach pamięci RAM. Szerokość 125 mm? Wejdzie na styk do mojej obudowy. Wysokość? Zgadza się. Grubość radiatora? Sporo mniej niż Cryorig H7. Jest super. Jedyny mankament rzucający się w oczy, to te zakończenia Heat Pipe’ów, ale już wiedziałem, że może poradzę sobie z tym później… by było ładnie schludnie i tak dalej. Razem z Ferą 3 pojawiły się także wentylatory Sigma Pro PWM 120 mm i 140 mm.

Także stare zostało zastąpione nowym… i z tej okazji ten test. To prosty przekaz o tym, czy warto stare zastąpić nowym i jak właściwie komponują się nowości ze stajni SilentiumPC w obudowie o szałowej pojemności 19 litrów.

PLATFORMA TESTOWA

Oto komponenty, które we wszystkich testach pozostaną niezmienne. Jest to średnia półka wydajnościowa, skrojona na miarę, dość energooszczędna, cicha, chłodna, a w nowych grach pozwalająca na komfortową rozgrywkę.

PLATFORMA 3

Najbardziej kluczową sprawą jest jednak drobna modyfikacja obudowy SilentiumPC Gladius Q50.

IMG_0275

Kiedy robiłem przenosiny z pełnowymiarowego mATX od Zalmana T2 do Gladiusa miałem na stanie kartę XFX Radeon R7 260X. Była to gorąca i głośna karta zupełnie nie nadająca się do jakiejkolwiek obudowy typu SFF. Miałem wtedy manie testowania FurMarkiem i potrafiłem rozgrzać tego Radeona do 100 stopni. Na obrotach ustawionych na stałe na poziomie 35%, bo wyżej już się tego nie dało nawet używać. Warkot wentylatora zagłuszał dźwięki wydobywające się z głośników. Nie było pieniędzy na nową kartę graficzną, więc postanowiłem poprawić wentylacje i przekazałem cały top do zmodyfikowania komuś, kto się na tym zna (pozdrawiam Pana Modyfikatora). A ponieważ nawet to nie dało sporych efektów, postanowiłem położyć (wtedy położyć, teraz wentylator jest porządnie zamontowany pod topem) kupiony Cryorig XT140 na charczącym XFX. Muszę przyznać, że pod względem głośności to była dobrana para. Potem bogatszy o wiedze i doświadczenie wybrałem model Gigabyte GeForce GTX 960 i była to słuszna decyzja, której nie żałuję. Nawet jeśli te 2 GB VRAM to teraz „bida”, to temperatury spadły prawie o połowę! Top został, także mogę przedstawić wam 3 odsłony testów:

1. top zamknięty, czyli wymontowuje wentylator 140 mm i zakrywam otwory wentylacyjne płytą aluminiową

2. top otwarty, ale z wymontowanym wentylatorem 140 mm,

3. top otwarty z zamontowanym wentylatorem 140 mm.

Zalecany przepływ powietrza w Gladiusie Q50 jest taki:

gd-q50-wentylacja-PL1

Ja natomiast posiadam taki:

fg

Dlaczego taki? Bo mogłem sobie na to pozwolić. Zależało mi na oglądaniu wentylatorów z tej ładniejszej strony, a mój zasilacz z certyfikatem Gold nie wykorzystuje nawet 50% swojej mocy i nie nagrzewa się w ogóle. Zresztą zmodyfikowany Top pozwala na takie zabawy. Wystarczy we wszystkim zachować umiarkowany rozsądek.

Temperatury będę testować dwoma programami:

1.                   Ungine Heaven – 20-minutowy test Extreme HD w Full HD,

2.                   OCCT i domyślny test obciążający procesor – również 20 minut.

Obrotami wentylatorów, kiedy jest taka możliwość, steruję programem AsRock Utility. Ustawiam kolejno opcje 25%, 50%, 75% i 100%.

Temperatury będę testować na 2 następujących zestawach (proszę zwrócić uwagę na poziom obrotów):

zestawy

Dodatkowa informacja: wentylator na karcie graficznej skręciłem na stałe 30% obrotów. Dlatego proszę nie przerażać się temperaturami. Zrobiłem tak a nie inaczej, żeby łatwiej wyłapać różnice temperatur na GPU.

1. TESTY – TOP ZAMKNIĘTY

TEST 1TEST 2

PODSUMOWANIE:

CPU: Tutaj widać olbrzymią dysproporcje w wydajności pomiędzy układem chłodzenia SilentiumPC Fera 3, a Spartanem Pro. Nie spodziewałem się aż takiej różnicy, a jednak. Większy wentylator i radiator działają cuda. W oczy uderza przede wszystkim fakt, że nowy schładzacz w mojej obudowie nudzi się przy Core i5 4460. Rozstrzał temperatur w zależności od prędkości obrotowej wentylatora jest minimalny… zaledwie 4 stopnie. Widać, że przy tych ustawieniach rola wentylatora jest mniejsza… ot skręcamy go na niskie obroty i mamy 52 stopnie. Rozrzut na Spartanie Pro wynosi już 17 stopni. Tutaj musimy już wybierać pomiędzy niskimi obrotami a niską temperaturą. Ta jest oczywiście cały czas bezpieczna, ale widać na pierwszy rzut oka, że Gladius Q50 bardziej lubi Ferę 3 w konfiguracji „stock’owej”.

GPU: Trochę się grzeje, nieprawdaż? Wentylator na GPU nie pracuje żwawo, dlatego takie temperatury. Jedyny wniosek to: wpływ zmiany obrotów wentylatora jest minimalny, albo nie ma go wcale.

2. TESTY - TOP OTWARTY

TEST 3TEST 4

PODSUMOWANIE:

CPU: Wszystko o czym powiedziałem w poprzednim ustawieniu jest aktualne tutaj. Dzięki otworom w topie temperatura spadła średnio o 2 stopnie. Trochę to pomaga w obniżeniu temperatury procesora. Wynika to z ustawienia przepływu powietrza u mnie w obudowie. Tracę karencje za to, że nie postępuje tak jak to powinno funkcjonować, czyli tylni wentylator wtłacza powietrze a wentylator na CPU przetłacza to wszystko w stronę zasilacza, który pozbywa się tych płomieni z obudowy.

GPU: Karta graficzna oddycha wreszcie pełną piersią i dlatego taki spadek temperatur… nic innego powiedzieć nie można… ponownie nie obserwujemy wpływu układu chłodzenia CPU na temperaturę GPU.

3. TESTY: TOP OTWARTY + WENTYLATOR 140 MM

TEST 5TEST 6

PODSUMOWANIE:

CPU: Nuda… nic nowego się nie dzieje. Kolejny gratisowy stopień uzyskaliśmy. Można przyjąć, że wentylator 140 mm raczej ma znikomy wpływ na temperaturę procesora.

GPU: No i tutaj wiadome… temperatura spada, skoro dodatkowo karta graficzna ma nawiew. Ale wentylator SilentiumPC Sigma Pro sprawia łomot Cryorig przy podobnym poziomie głośności. Owszem Cryorig był na 50% rozkręcony, ale jest to tak głośny wentylator, że wyżej nie da się tego używać. Sigma Pro na najwyższych obrotach też jest głośna jak ten Cryorig, ale o ile wydajniejsza!

4. TEST WENTYLATORA SilentiumPC SIGMA PRO 120 MM

Postanowiłem też przetestować wentylator SilentiumPC Sigma Pro 120 mm PWM. Zastosowałem proste ustawienia: CPU na 25%, Sigma na Topie 100% i sterowałem tylko obrotami wentylatora: oto wyniki:

TEST 7

PODSUMOWANIE:

Wszystko wiadomo. Co do głośności to jak dla mnie te 75% obrotów Sigmy Pro odpowiada 1100 RPM Zephyra. Określiłbym to jako delikatny słyszalny szum. Zatem zyskujemy około półtora stopnia, czyli obiecująco.

SŁOWO NA ZAKOŃCZENIE

SilentiumPC Fera 3

Po testach układu chłodzenia SilentiumPC Fera 3 spodziewałem się wydajności lepszej od Spartana Pro, w końcu to inna półka wydajnościowa, ale spadek o 10 stopni, przy cichszej pracy to dobry wynik. Powiem szczerze od początku: Pasta Pactum PT2 mnie zdenerwowała, bo sobie nie radziłem przy smarowaniu procka z większą gęstością, ale efekt jest dobry... a być może ja mam średnią technikę. Radiator Fery 3 jest smukły, ale sprawia dobre wrażenie. Ostatni Fin jest pomalowany na czarny mat, a nie na błyszczący jak to miało miejsce w poprzedniej generacji. Minusem jeśli chodzi o wygląd są zakończenia heat pipe'ów, ale można ten problem rozwiązać montując kapturki wydrukowane np. na drukarce 3D. Ważną sprawą jest asymetryczność radiatora... lekkie odchylenie pozwala zamontować wysokie moduły ram. Nowy wentylator jest wydajniejszy od poprzedniego i ładniejszy... cały czarny, stylowy i cichy. Ja sam stwierdzam, że 50% obrotów jest niesłyszalne, 75% to lekki szum. I to dostajemy za 109 złotych. Rywala w tej kategorii nie widać... myślę, że do 150 złotych nie widać rywala... baa nawet Cryorig H7 nie ma szans w kwestii ciszy. Wydajność tych konstrukcji jest podobna, ale cisza... Cryorig robi badziewne wentylatory... nie ma się co oszukiwać.

SilentiumPC Sigma PRO

O 120 mm wentylatorze napisałem powyżej, przy okazji podsumowania na temat Fery 3. To cicha konstrukcja. 140 mm wentylator zaskoczył mnie wydajnością. Temperatura na GPU spadła wyraźnie przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ciszy. Owszem nie mówię tu o 100% obrotów, ale 50% jest niesłyszalne a wydajność nadal jest bardzo dobra. Ogromny plus za taką drobnostkę jak blaszki do zamontowania w miejscu na wentylator 140 mm, bo jak wiadomo Sigma Pro 140 mm jest wentylem oversized z rozstawem 105 mm (typowe dla 120 mm wentylatorów), zamiast 125 mm. Ale blaszki rozwiązują sprawę jak ktoś ma tylko większy rozstaw.

Ostatecznie jestem bardzo zadowolony ze wszystkich produktów, które miałem okazję testować. Jak pewnie zauważyliście nie piszę o cenie. Dlaczego? Bo nie chcę psuć efektu "wow" każdemu kto zainteresuje się nabyciem nowości od SilentiumPC :)

Oceny (10)
Średnia ocena
Twoja ocena
Nolonzo (2016.04.23, 22:17)
Ocena: 2
Fajne porównanie i fajny mod obudowy :)
Beifefeday (2016.04.24, 11:33)
Ocena: 3
Widać Fera 3 jest zbyt mocny dla i5 4460 :)
Do czego to doszło, że dziś Intel robi tak oszczędne CPU a przecież jest jeszcze oszczędniejszy Skylake
gbur21 (2016.04.24, 16:21)
Ocena: 0
Będziesz robił jeszcze inne testy w tej obudowie?
Szambo (2016.04.24, 16:54)
Ocena: 0
gbur21 (2016.04.24, 16:21)
Będziesz robił jeszcze inne testy w tej obudowie?

Tak. A co by Cię interesowało?
#### (2016.04.25, 08:07)
Ocena: 0
Widzę że procedura jest całkiem powtarzalna. To świadczy że się mocno do tego przyłożyłeś. Dobra robota. Chętnie zobaczyłbym w twoim wykonaniu testy innych coolerów :)
60cent (2016.04.25, 10:40)
Ocena: 0
Masz możliwość mierzyć czymś hałas?
Szambo (2016.04.25, 10:51)
Ocena: 0
60cent (2016.04.25, 10:40)
Masz możliwość mierzyć czymś hałas?

Niestety nie posiadam żadnego specjalistycznego sprzętu. Dlatego w tekście znajdują się moje subiektywne odczucia.
spzetor (2016.04.26, 10:13)
Ocena: 0
Myślałeś o zamontowaniu pasywnego coolera na CPU? Przy takiej wentylacji powinno to być możliwe.
Gratki za materiał. Ciekawy i dobrze przygotowany :)
Edytowane przez autora (2016.04.26, 10:14)
Szambo (2016.04.26, 18:04)
Ocena: 1
spzetor (2016.04.26, 10:13)
Myślałeś o zamontowaniu pasywnego coolera na CPU?

Mógłbym tak zrobić, ale po prostu podoba mi się ten wentylator na Ferze 3 (Mam dymioną plexi na boku i podgląd całego wnętrza)
Ale z tego co pamiętam to już nawet Spartan Pro przy 'zalecanym' obiegu powietrza radził sobie bez zainstalowanego 100 mm wentylatora.
Edytowane przez autora (2016.04.26, 18:06)
Zaloguj się, by móc komentować