Dobre i złe strony konsolopodobnych obudów na przykładzie Fractal Design Node 202

Radosław Stanisławski
Radosław Stanisławski

Czytelnicy, którzy przeglądają testy niewielkich obudów na PCLab.pl, z pewnością zauważyli, że ten temat jest mi wyjątkowo bliski. Szczególnie upodobałem sobie rozwiązania zbliżone do dawnych konstrukcji typu barebone, takie jak Fractal Design Core 500, i „kostki" w rodzaju SilentiumPC Gladius Q50. Niespecjalnie przekonują mnie jednak małe, „leżące” komputery, które nawiązują do idei HTPC. Dlaczego? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie na przykładzie obudowy Fractal Design Node 202. 

Przeczytaj całość
Wyznanie neofity

Wojtek Żuchowski
Wojtek Żuchowski

Niedawno pisałem o swoim przesycie nowoczesną techniką, informacją, o ułudzie wielozadaniowości i o tym, jak postęp techniczny w istocie pozwala jedynie pracować więcej za mniej, w najlepszym razie tyle samo. Jednak założyłem własny blog i musiałem się przeprosić z tym czy tamtym. Parę luźnych myśli.

Przeczytaj całość
Technika a technologia

Wojtek Żuchowski
Wojtek Żuchowski

Technologia i technika to nie to samo. Oba te słowa pod wpływem języka angielskiego coraz częściej są mylone i zdaje się, że w Polsce dzieje się to częściej niż w innych krajach kontynentalnej Europy, w których to, co Brytyjczycy i Amerykanie nazywają technologią, tradycyjnie nazywa się właśnie techniką. Zainspirowany artykułem profesora Zbigniewa Łuckiego, postanowiłem nieco wzbogacić ten temat przykładami bliżej związanymi z branżą sprzętu komputerowego. Google wskazuje, że nie ja pierwszy piszę o tym na blogu, więc niektóre przykłady mogą się powtarzać, ale mam nadzieję, że niniejszy tekst będzie ciekawym uzupełnieniem.

Przeczytaj całość
Nowoczesna technika w naszym życiu

Wojtek Żuchowski
Wojtek Żuchowski

Postęp techniczny zapewnia nam coraz to bardziej zaawansowane gadżety, sprzęty domowego użytku, systemy bezpieczeństwa, coraz większe możliwości interakcji z elektroniką. Kino i literatura science fiction sugerują, że kresu tego zjawiska nie widać. Nowoczesna technika niby ułatwia życie i czyni je ogólnie lepszym, ale moim zdaniem cena jest wysoka i być może będzie coraz wyższa.

Przeczytaj całość
Barwa i moc światła w miejscu pracy

Wojtek Żuchowski
Wojtek Żuchowski

„Zimne, trupie światło”, „gwałt na jakości życia”, „nienaturalna temperatura barwowa”... Między innymi takie właśnie opinie o świetlówkach można przeczytać w internecie obok różnych mitów (czy też twierdzeń kiedyś prawdziwych, a dziś już nieaktualnych albo dotyczących wyłącznie tanich urządzeń podejrzanego pochodzenia lub zwyczajnie zużytych) o trwałości, zawartości groźnych dla zdrowia pierwiastków, niebezpieczeństwach w razie stłuczenia, zużyciu energii w pierwszych chwilach po włączeniu i migotaniu w porównaniu ze źródłem żarowym. Tymi drugimi zajmować się nie zamierzam, zresztą bardziej kompetentni ode mnie rozwiewali je wielokrotnie, skupię się za to na świetle jako takim.

Przeczytaj całość
Philips 288P6 - monitor 4K za "grosze"?

Radosław Stanisławski
Radosław Stanisławski

Czy za nieco ponad 2000 zł można kupić monitor 4K? Okazuje się, że tak! Czy po takim monitorze można się spodziewać czegokolwiek lepszego niż tylko słabej jakości wyświetlanego obrazu? Tu również odpowiadam twierdząco. To może wyposażenie i możliwości regulacji są słabe? W żadnym wypadku! Przedstawiam wam krótki rzut oka na monitor Philips 288P6: najtańsze obecnie dostępne "4K" na rynku w wymiarze 28 cali. 

Przeczytaj całość
IEM 2014 - światowy finał w Katowicach

Mateusz Brzostek
Mateusz Brzostek

Dwa lata temu nikt nie przypuszczał, że w Polsce można zorganizować wielką imprezę pod pretekstem gier komputerowych. Potem pewni zapaleńcy doprowadzili do zorganizowania w Katowicach zawodów z cyklu Intel Extreme Masters w 2013 roku, i sami się zdziwili, jak wielkim sukcesem się one okazały.

Przeczytaj całość
Kaveri jednak z kontrolerem GDDR5?

Mateusz Brzostek
Mateusz Brzostek

Pamiętacie plotki o tym, że nadchodzące APU AMD mają być wyposażone w kontroler pamięci GDDR5? Parę miesięcy temu donosił o tym serwis BSON; potem sprawa ucichła i nie usłyszeliśmy nic nowego na ten temat. Teraz okazuje się, że coś w tym jest!

Przeczytaj całość
Kiano Elegance 3 miesiące później

Mieszko Krzykowski
Mieszko Krzykowski

Jednym z większych problemów testów gadżetów jest to, że trwają one zbyt krótko. Jeśli mam dużo szczęścia (czyli bardzo rzadko), to mogę obcować z jakimś urządzeniem 2-3 tygodnie, a to zbyt mało, aby sprawdzić jego wytrzymałość na upływ czasu, czy wyłapać jakieś ukryte problemy. O ile w przypadku sprzętu bardziej uznanych marek nie jest to większy problem, o tyle w przypadku tanich tabletów i smartfonów zawsze zastanawiam się, czy faktycznie powinienem zarekomendować którykolwiek z nich, bo nigdy nie wiadomo co się będzie z nim działo po dwóch miesiącach użytkowania. Dlatego też, pomimo bardzo dobrego pierwszego wrażenia wywartego na mnie przez tablet Kiano Elegance 9.7, nie mogłem się pozbyć obaw.

Przeczytaj całość
Lutowanie nad Bałtykiem

Mateusz Brzostek
Mateusz Brzostek

Każda internetowa dyskusja o jakości wykonania, awaryjności, serwisie lub ogólnie markach komputerów kończy się nieodmiennie w jeden sposób. Nie, właściwie to nie kończy, ale już zaczyna tak samo. Kolejni ukryci za internetem osobnicy zaczynają się zarzekać, że marka X czy Y to badziewie, że ich serwis oszukuje, albo że szwagier miał to czy tamto i popsuło mu się po tygodniu. Najłatwiej to zauważyć, kiedy mowa o laptopach, ale tą wrodzoną chorobę odziedziczyły też inne typy przenośnych komputerów: tablety i smartfony.

Przeczytaj całość