W mojej serii wpisów dotyczących budowania komputera na fundamencie idei stojącej za desktopowymi procesorami Intel Broadwell, jednym z głównych bohaterów jest obudowa Streacom F1C Evo WS. Ta mała i gustowna konstrukcja zdaje się być idealnym towarzyszem niemal wszystkiego, co ma ITX w nazwie, ale... szybko wyszły na jaw pewne jej ograniczenia.
Przeczytaj całośćCore i5-5675C i i7-5775C mają na karku dopiero pół roku, a już prawie nikt o nich nie pamięta. Trafiły na rynek późno, nie podkręcają się i zostały wycenione w nieatrakcyjny sposób, więc nic dziwnego, że desktopowe procesory Broadwell trafiły w czarną dziurę zapomnienia, a w blasku chwały pławi się niewiele młodszy Skylake. Jednak nie znaczy to, że nie mają one żadnego miejsca na rynku. Po prostu jest ono bardzo... małe.
Przeczytaj całośćOd blisko ośmiu lat używam serwera NAS. To typ genialnego urządzenia, które ze względu na odstraszającą nazwę wciąż nie zdobyło takiej popularności, na jaką naprawdę zasługuje. Od niedawna testuję nowy serwer QNAP TS-251 i łatwość konfiguracji i użytkowania tak bardzo się poprawiła w stosunku do NAS-ów sprzed kilku lat, że naprawdę chciałbym Was zachęcić do wypróbowania tego typu urządzenia!
Przeczytaj całośćNa tegorocznych targach IFA w Berlinie prezentowano tysiące nowych urządzeń należących do grupy "elektroniki użytkowej". To miejsce, w którym prezentowane są urządzenia naprawdę bardzo różne: telewizory, pralki, smartfony, tablety, myszki dla graczy, samochody... W skrócie: wszystko to, co można choć trochę podciągnąć pod elektronikę masową. Pośród wielu nowości udało mi się wypatrzeć perełkę, o której miałem okazję już słyszeć, ale której nie mogłem do tej pory sprawdzić w praktyce. Chodzi o kamerkę Intel RealSense, a więc znacznie bardziej zaawansowanego Kinecta dla komputerów PC. Na czym polega magia RealSense? Postaram się odpowiedzieć w krótkim wpisie.
Przeczytaj całośćO tym, jak przydatnym urządzeniem jest zasilacz awaryjny (popularny UPS), przekonał się każdy, kto nagle stracił efekty cennej pracy, zanim zdążył nacisnąć symbol dyskietki. Jeśli pojawi się przepięcie w gniazdku lub nastąpi chwilowy brak w dostawie prądu, nie pomoże systematyczne robienie kopii zapasowych, RAID5 ani nieograniczona przestrzeń w chmurze – tu pomoże jedynie solidny UPS. Czy Eaton Ellipse Pro 1200 VA można określić tym mianem? Sam nigdy nie korzystałem z urządzenia tego typu, ale znam osoby, które twierdzą, że w ciągu kilku lat zakup zasilacza awaryjnego zwrócił się kilka razy. Postanowiłem więc sprawdzić w praktyce, jak taki półprofesjonalny sprzęt sprawuje się w zastosowaniach domowych.
Przeczytaj całość
Mały komputer nie musi być wolny ani głośny. W ostatnich miesiącach słuszność tej tezy coraz częściej się potwierdza, gdyż rynek tego rodzaju sprzętu rozkwita. Mam na myśli nie tylko naprawdę małe zestawy typu Intel NUC, ale też coraz liczniejsze konstrukcje ITX: płyty główne, karty graficzne i obudowy. To, że taki komputer wcale nie musi być wolny ani głośny, pokazałem już choćby w swoim miniprzewodniku. Dziś chciałem podzielić się z Wami swoimi wrażeniami z kilkudniowego użytkowania kolejnej miniobudowy, SilentiumPC Gladius Q50 Pure Black.
Przeczytaj całośćFiltry powietrza w obudowach już dawno przestały być luksusem i śmiało można powiedzieć, że w trochę droższych konstrukcjach powinny one szczelnie zasłaniać wszelkie otwory, przez które do ich wnętrza może się dostawać kurz. Ale czasem (czy to z powodów finansowych, czy też estetycznych) kupuje się obudowę, w której takich „uszczelnień” brakuje. Pół biedy, jeśli wszelkiego rodzaju wloty powietrza mają regularne kształty i rozmiary, bo wtedy można po prostu skorzystać z oferty różnych producentów filtrów. Jednak nie zawsze jest to możliwe.
Przeczytaj całośćFirma Fractal Design skupia wokół siebie klientelę, która zwykle stawia na elegancki i klasyczny wygląd obudowy komputera. Czasem zdarza jej się jednak delikatne odstępstwo od tej normy, takie jak opisywany wcześniej Fractal Design Arc. Jest to obudowa inna niż seria Define, i z pewnością niektórym osobom może się podobać. Arc w standardowej opcji jest jednak zwykłem ATXem, co osobom używającym kilku kart graficznych może dać się we znaki (np. w przypadku chęci instalacji dodatkowych kart grafiki w komputerze na którym chcemy generować kryptowaluty). Dla takich osób powstał Arc w wersji XL...
Przeczytaj całośćFanów wydajnych komputerów do gier w małych obudowach ciężko przekonać do powrotu do używania komputerów "tradycyjnej" wielkości. Praktyka pokazuje, że komputery tego typu najlepiej budować jest od podstaw, samemu. Zabawa wymaga nieco więcej czasu, zachodu i środków na wysyłkę sprzętu z różnych sklepów (często zdarza się, że niektóre podzespoły mITX dostępne są tylko w niektórych sklepach) ale daje mnóstwo satysfakcji. Dziś mały "rzut oka" na zestaw do samodzielnego montażu mini-ITX ASRock M8, czyli zestaw płyty głównej, zasilacza i obudowy. Obudowy która moim skromnym zdaniem jest jedną ze zdecydowanie najładniejszych skrzynek na rynku.
Przeczytaj całośćKupując nowy komputer często tak bardzo 'żyłujemy' budżet na wydajne GPU albo lepszy procesor (syndrom "lepiej dołóż do Core i5 kosztem wszystkiego innego!") że zupełnie zapominamy o innych podzespołach. Obrywają na tym właśnie inne elementy - wybieramy gorszy zasilacz, mniejszy dysk twardy, tandetną obudowę...
Przeczytaj całość