Fractal Design Node 804 – przerośnięty brat modelu 304, do którego zmieścisz prawie wszystko

Radosław Stanisławski
Radosław Stanisławski

Fractal Design kontynuuje ostrą ofensywę na rynku obudów komputerowych. Po wprowadzeniu niewielkiej konstrukcji obsługującej płyty ITX, Node 304, przyszła pora na znacznie większą „kostkę”, choć tutaj właściwszym określeniem byłby chyba klocek. Node 804 to nie jest miniobudowa, ale jej format to na pewno ciekawe urozmaicenie obecnej oferty rynkowej, a do tego sprzęt zapewnia kilka ciekawych rozwiązań. Oto kilka moich przemyśleń na temat modelu Fractal Design Node 804.

Przeczytaj całość
R9 290X Lightning: drugie podejście

Mateusz Brzostek
Mateusz Brzostek

Pierwsze próby ekstremalnego podkręcania R9 290X Lightning zakończyłem na problemach z oprogramowaniem i modyfikacjami karty. Po krótkim oczekiwaniu otrzymałem super sekretną wersję MSI Afterburnera, programu do podkręcania, i mogę kontynuować walkę z najszybszym jednoprocesorowym Radeonem.

Przeczytaj całość
Jak (nie) podkręcać Radeona MSI R9 290X Lightning

Mateusz Brzostek
Mateusz Brzostek

Wpadł mi ostatnio w ręce sprzęt, który aż się prosi o podkręcanie: MSI Radeon R9 290X Lightning. Jak prawie wszystkie z tej serii, karta wygląda, jakby ktoś wszystkie pokrętła ustawił na 11. Pudło - ogromne; laminat - ogromny; zasilanie - ogromne; problemy - hmm, zaraz zobaczymy.

Przeczytaj całość
ADATA XPG 2800 2x 4 GB - po co nam szybkie pamięci?

Mateusz Brzostek
Mateusz Brzostek

W moje ręce wpadł zestaw „wyczynowych” pamięci ADATA XPG DDR-2800. Od paru lat zestaw pamięci nie jest już krytycznym elementem komputera entuzjasty. Kiedyś szybkie moduły DDR2 były narzędziem niezbędnym dla każdego, kto chciał mocno podkręcać procesor. Dzisiejsze platformy mają tyle mnożników pamięci i są tak tolerencyjne, że problemy z podkręcaniem czy kompatybilnością są naprawdę rzadko spowoowane pamięciami. Z kolei kontroler RAM zintegrowany z procesorem i szybkie, pojemne pamięci podręczne powodują, że prędkość RAM-u ma coraz mniejsze praktyczne znaczenie. Po co nam zatem takie ekskluzywne produkty jak seria XPG czy podobne moduły innych producentów?

Przeczytaj całość
Pomarańczowa ewolucja

Mateusz Brzostek
Mateusz Brzostek

Kiedy zaproponowano mi urządzenie pokazu podkręcania podczas pikniku PCLab.pl i Gigabyte, od razu się zgodziłem. Dostałem do dyspozycji płyty, procesory, hojny budżet na ciekły azot - czego chcieć więcej? No dobra, na przykład niezły procesor by się przydał, ale na to miałem znikomy wpływ...

Przeczytaj całość
Zalman FX100, czyli bezgłośny Core i7

Radosław Stanisławski
Radosław Stanisławski

Nie jestem zwolennikiem ciszy absolutnej za każdą cenę, ale zdarza się, że hałas rozpędzonego wentylatora doprowadza mnie do szewskiej pasji. Kilka dni temu miałem okazję sprawdzić, co jest wart nowy schładzacz Zalmana, na którego widok wszystkim wrogom szumów powinny świecić się oczy. Jak już wspomniałem, bezwzględna cisza nie sprawia, że mój dzień jest lepszy, więc do tematu podszedłem bardziej jak do eksperymentu niż rzeczywistego testu.

Przeczytaj całość
Fractal Node 304. Mała obudowa, duży problem?

Radosław Stanisławski
Radosław Stanisławski

Lubię rzeczy duże. Lubię wielkie obudowy, szerokie monitory, duże podkładki no i długie nogi. W małym mieszkanku na nie miejsca jednak brak (no może poza tym ostatnim...), a mój laptop do demonów wydajności nie należy – a od czasu do czasu trzeba przecież w coś pograć. Od dłuższego czasu szukałem niewielkiego komputera, który wyglądałby skromnie, ale w rzeczywistości by taki nie był. Pomyślałem sobie, że to nie może być trudne...

Przeczytaj całość