Właściwie jakim prawem?

Hans Radtke
Hans Radtke

W zasadzie należę do tych nienormalnych osób, które uważają, że ludzi należy oceniać nie poprzez to jaki mają kolor skóry, jakim mówią językiem, czy z kim idą do łóżka. W zasadzie uważam, że świat rozwija się we właściwym kierunku, że jest coraz lepiej, ludzie są mądrzejsi, bardziej szczęśliwi, bardziej ludzcy. Mam na dowód tej tezy "miliony" statystyk, raportów, badań.

Okazało się jednak, że mimo, iż wydawało mi się, że całkiem nieźle rozumiem otaczający mnie świat i społeczeństwo, jest coś, co długo umykało mojej świadomej uwadze. Coś, co kładzie się ogromnym cieniem na naszej cywilizacji.

Przeczytaj całość

Zabrałem się za kable sieciowe. Tak, niniejszy wpis jest w istocie testem konkretnego produktu - Harmonix X-DC2F. Ale żeby było zabawniej, poprosiłem trzech redakcyjnych kolegów o pomoc. Działo się, zaręczam.

Przeczytaj całość
Kryzys pracy, wykształcenia czy chęci?

Gordon Lameman
Gordon Lameman

Każdy z nas słyszał o problemie bezrobocia. Niektórzy nawet sami się z nim zetknęli.

Ale czy ów problem powodowany jest jedynie przez pracodawców i ich kosmiczne wymagania? A może także pracownicy są choćby połowicznym  problemem?

Przeczytaj całość

Dobre kilka lat temu, kiedy jeszcze na gry miałem kilka godzin dziennie, zagrywałem się online w Quake'a, Soldier of Fortune 2 oraz Counter-Strike'a. Duron 800 MHz, GeForce 2 MX200 i... monitor CRT z odświeżaniem 85 Hz przy 1280x1024 albo nawet 1600x1200 - te trzy rzeczy były dla mnie najważniejsze. Spadki FPS? Owszem, w grubszej akcji były, więc czekałem jak na zbawienie na dzień w którym dokonała się przesiadka na nowego peceta. I potem było już tylko gorzej.

Przeczytaj całość

"A jak wyjdzie Mantle i True Audio to rywalem 290X będzie najmocniejszy Maxwell albo nawet i 2 spięte razem w SLI. ;)" - czytając dzisiaj to ironiczne zdanie jednego z naszych użytkowników pod testem Radeona R9 290X, zmobilizowałem się do napisania tego wpisu wcześniej niż miałem to zrobić. Dlaczego? Jako dziennikarz i tester kart graficznych muszę się do czegoś przyznać: jestem sceptycznie nastawiony do nowych "cudownych" technologii, których sam nie widziałem w akcji. A dokładnie tydzień temu mój sceptycyzm dotyczący Mantle osiągnął poziom maksymalny, a to przez osobę, która bezpośrednio tę technologię rozwija...

Przeczytaj całość
W sercu PlayStation 4

Mateusz Brzostek
Mateusz Brzostek

PlayStation 4 trafiło wreszcie do sklepów i w ręce specjalistów od dekonstrukcji, i możemy się przyjrzeć, co ma w środku. A tam - same dziwy! Niby to oczywiste i wiedzieliśmy o tym od dawna, ale konsola jest zadziwiająco podobna do peceta...

Przeczytaj całość
Auto na prąd - strzał w stopę?

Hans Radtke
Hans Radtke

Czy auta elektryczne mogą z czasem przyczynić się do upadku, lub znacznego osłabienia producentów aut z silnikami spalinowymi? Nawet, a być może szczególnie wtedy, gdy Ci sami przestawią się na produkcję aut na prąd?

Na przykładzie debiutującego wkrótce BMW i3 próbuję ocenić zagrożenia jakie niosą tego rodzaju auta dla producenta. Co interesujące te zagrożenia to jednocześnie ogromne atuty dla użytkownika.

Przeczytaj całość
Dlaczego mój smartfon zamula się po pewnym czasie?

Mieszko Krzykowski
Mieszko Krzykowski

Ach to uczucie, gdy z pudełka wyjmuje się nowy gadżet. Pierwsza konfiguracja, ochy, achy, i wszystko śmiga jak należy. A po kilku tygodniach... czar świeżości pryska. Niegdyś wymarzony i sprawnie działający sprzęt zaczyna działać coraz bardziej ociężale. Brzmi znajomo? Przez coś takiego przechodzi większość użytkowników. Niektórzy zrzucają to na „mułowatość” nielubianego przez siebie systemu, inni doradzają aby nie instalować miliona niepotrzebnych aplikacji, a jeszcze inni stwierdzają, że im wszystko działa i narzekająca osoba musi mieć jakieś zwidy. No więc gdzie tak naprawdę leży problem?

Przeczytaj całość
Blogi na PCLab.pl? W sumie... czemu nie?

Paweł Pilarczyk
Paweł Pilarczyk

Dziś uruchomiliśmy na PCLab.pl nowy dział – blogi. To nawet więcej niż nowy dział - to odrębny serwis, dostępny pod odrębną domeną (blog.pclab.pl). Nie oznacza to jednak wcale, że chcemy się od blogów odciąć. Ma to być miejsce specjalne – i dla nas, redakcji PCLab.pl, i dla Was, naszych czytelników. Ale po kolei.

Z zamiarem uruchomienia działu blogi nosiliśmy się już tak naprawdę od kilku lat. W końcu dział ten nawet powstał blisko cztery lata temu (jako część projektu CoreClub). Co więcej, blogi udostępniliśmy od razu wszystkim chętnym – pisać mógł każdy i nie musiał być wcale członkiem redakcji PCLab.pl. Pomysł jednak nie chwycił tak, jak się tego początkowo spodziewaliśmy, być może dlatego, że cały serwis CoreClub był przedsięwzięciem sponsorowanym przez znanego producenta procesorów...

Przeczytaj całość
Mac Pro Late 2013

Filip Czechowski
Filip Czechowski

Tak, jestem makowcem. :-) Od 98 roku, kiedy wykonałem pierwszą pracę na Mac'u i okazało się, że komputer z systemem mogą być niewidzialne dla użytkownika. Próby powrotu do Windows okazały się nierealne. Nie ma się co rozpisywać, bo jest to powszechnie znana, zdiagnozowana i udokumentowana jednostka chorobowa. Podobno pierwsze objawy da się jeszcze leczyć gigahercami i innymi CUDAmi, a nawet opensourcem. Dla mnie jednak jest już za późno. Nie podejmuję również dyskusji o „wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi”, tym bardziej, że oponenci opierają swoje zdanie w większości na mitach a nie na realnym doświadczeniu w długotrwałej pracy w środowisku OS X. Nie o tym zresztą będzie. Będzie o moich upodobaniach i tym, czy jest to atrakcyjna propozycja Apple dla mojej pracy przy retuszu zdjęć i DTP.

Przeczytaj całość