Gdy do PCLab.pl trafił tablet stworzony z myślą o dzieciach, nie było wątpliwości, komu przekazać go do testów. Jako jedyny w redakcji mam dzieci dokładnie w wieku potencjalnych odbiorców tego typu sprzętu. Pociechy w wieku 2, 4,5 i 6 lat to idealni testerzy dla tabletu Kiddo. Niestety, mój początkowy entuzjazm szybko opadł, gdy przekazałem sprzęt maluchom, a te już po chwili wróciły do mnie z pierwszymi problemami.
Przeczytaj całośćKiedy przygotowuję dużą publikację, a może i cały cykl publikacji do swojego macierzystego serwisu, zawsze z niecierpliwością czekam na jeden z najprzyjemniejszych momentów tej pracy, czyli tę chwilę, w której z parteru redakcji ktoś woła do mnie - Krzysiek, paczka ze sprzętem do Ciebie.
Tym bardziej jest to przyjemne, kiedy takie okrzyki rozlegają się często i regularnie, jak to ma miejsce teraz, kiedy publikacja szykuje się spora, ciekawa i wymagająca przetestowania sporej ilości różnego typu sprzętu. Jaki to sprzęt i jaka publikacja - na razie nie powiem, ale istotną jej częścią będzie dość specyficzny test smartfonów, sprawdzający tylko wybrane ich funkcje i parametry, w dodatku w warunkach, powiedzmy, mniej komfortowych, niż redakcyjne zacisze.
Pierwsze jedno i dwurdzeniowe smartfonowe Atomy to nie były złe procesory. Zapewniały bardzo wysoką wydajność w ogólnie pojętych typowych zastosowaniach (choć w dużej mierze to zasługa dobrej optymalizacji oprogramowania) i były energooszczędne. Niestety, niemal od samego początku sprawiały one wrażenie trochę spóźnionych, głównie z powodu tego, że były one oparte na kilkuletniej architekturze, nigdy nie zaskakiwały mocą układu graficznego i Intel przez pewien czas miał problemy z wdrożeniem swojego modemu LTE.
Przeczytaj całośćFiltry powietrza w obudowach już dawno przestały być luksusem i śmiało można powiedzieć, że w trochę droższych konstrukcjach powinny one szczelnie zasłaniać wszelkie otwory, przez które do ich wnętrza może się dostawać kurz. Ale czasem (czy to z powodów finansowych, czy też estetycznych) kupuje się obudowę, w której takich „uszczelnień” brakuje. Pół biedy, jeśli wszelkiego rodzaju wloty powietrza mają regularne kształty i rozmiary, bo wtedy można po prostu skorzystać z oferty różnych producentów filtrów. Jednak nie zawsze jest to możliwe.
Przeczytaj całośćOd wczorajszego wieczoru w „internetach” dominuje temat Android Wear i nowych sprytnych zegarków, mających trafić do sprzedaży już za kilka miesięcy. Moje początkowe zainteresowanie tym tematem po chwili przetransformowało się we frustrację, bo szybko uświadomiłem sobie, że nawet jeśli te gadżety trafią do Polski, to ich funkcjonalność będzie mocno upośledzona. Dlaczego? Bo Android Wear w ogromnej mierze bazuje na bardzo wybrednym Google Now.
Przeczytaj całośćSprytne zegarki (słusznie, czy nie) są kreowane na kolejne gadżetowe objawienie. Z tego powodu wszyscy próbują je projektować i każda firma ma inny pomysł na to jak sprzęt tego typu ma wyglądać, a także... co właściwie ma on robić. Przez to eksperyment goni eksperyment, a porządnego i faktycznie dobrego smartwatcha jak nie było, tak nie ma. Wygląda na to, że Samsung Gear S raczej nie zmieni mojej opinii na ten temat.
Przeczytaj całośćFractal Design kontynuuje ostrą ofensywę na rynku obudów komputerowych. Po wprowadzeniu niewielkiej konstrukcji obsługującej płyty ITX, Node 304, przyszła pora na znacznie większą „kostkę”, choć tutaj właściwszym określeniem byłby chyba klocek. Node 804 to nie jest miniobudowa, ale jej format to na pewno ciekawe urozmaicenie obecnej oferty rynkowej, a do tego sprzęt zapewnia kilka ciekawych rozwiązań. Oto kilka moich przemyśleń na temat modelu Fractal Design Node 804.
Przeczytaj całośćElastyczne ekrany OLED są z nami już od jakiegoś czasu i zdają się być nieodłącznym elementem gadżetów przyszłości, lecz na razie projektanci mają problem z sensownym wykorzystaniem ich w teraźniejszości, bo wygląda na to, że lekko wyprzedzają one swoją epokę. Eksperymenty LG z G Fleksami można uznać za w miarę rozsądnie, ale Samsung Galaxy Round... powiedzmy, że kolejnej generacji tego modelu raczej się nie spodziewam, bo jeśli największą zaletą jakiegoś telefonu jest to jak on leży w kieszeni, to chyba coś poszło nie tak ;) Drugim i trochę poważniejszym podejściem Samsunga do tematu praktycznego wykorzystania elastycznych OLED-ów jest Samsung Galaxy Note Edge, który niedawno trafił do sprzedaży w naszym kraju w cenie 3500 złotych.
Przeczytaj całośćW czasie projektowania sprytnego zegarka zawsze trzeba iść na kompromisy, bo położenie nacisku na jeden jego element, automatycznie uniemożliwia pełne dopracowanie jakiegoś innego. Przez to jedne smartwatche są bardziej smart, inne są bardziej watch, a jeszcze inne bardziej przypasują osobom lubiącym się spocić. Ostatnio miałem do czynienia głównie z zegarkami zorientowanymi na jak największą „sprytność”, ale Basis Peak, którego nosiłem na swoim nadgarstku przez ostatnie tygodnie, przede wszystkim ma na celu zbieranie informacji na temat wysiłku swojego właściciela i monitorowanie co się dzieje z jego organizmem.
Przeczytaj całośćOdpowiedź na pytanie zawarte w tytule może się wydawać bardzo prosta: inżynierowie HTC przygotowali odpowiednią aktualizację oprogramowania i po krzyku. O czym tu pisać? Okazuje się jednak, że sytuacja jest bardziej skomplikowana i warto ją zgłębić, ponieważ niższe temperatury obudowy zostały w tym telefonie osiągnięte w bardzo ciekawy sposób...
Przeczytaj całość