Wpis ten powstanie mimo że już dawno obiecałem sobie że nie będę się wypowiadał na temat blogerów i blogosfery. Dlaczego? Bo tworząc tu pierwszy wpis sam mogę zostać przez kogoś zaszufladkowany jako jej część. Od kiedy napisałem pierwszy wpis od razu zaczęło mi to sprawiać dużą przyjemność. Zdaję sobie jednak sprawę, że pewno dobry w te klocki nie jestem - więc niekoniecznie chciałbym krytykować kogoś będąc na tym polu żółtodziobem. Jednak dzisiejszy występ w pewnym talk-show Ewy L. uświadomił mi, że tak naprawdę o show-biznesie bardzo niewiele wiem.

Przeczytaj całość

Nie tak dawno, bo w marcu tego roku wraz z grą Tomb Raider pojawił się dodatek o nazwie TressFX o którym pisaliśmy tutaj. Efekt ten mógł się podobać, choć jego implementacja miała pewne błędy (włosy lary zatrzymywały się na niewidzialnych przeszkodach). Był to dodatek opracowany przez AMD dla graczy, i co ciekawe w przeciwieństwie do np. PhysX działał na wszystkich kartach graficznych (DirectX 11 oczywiście). Nie tak dawno temu NVIDIA zaprezentowała swój dodatek, o nazwie Fur - czyli bibliotekę specjalnie do symulacji sierści zwierząt. Oczywiście też działającą na procesorach graficznych, i (a jakże) także mogącą działać na konkurencyjnych kartach. 

Przeczytaj całość

Lubicie militarny design wśród sprzętu komputerowego? Ja lubię bardzo, i wizualnie bardzo podobają mi się płyty główne ASUSa z serii TUF, starsze odmiany płyt z serii G1. Killer od Gigabyte, obudowa Corsair Vengeance C70. Niestety tego typu sprzętu na rynku nie ma dużo, co mogło by wręcz sugerować że na tego typu sprzęt nie ma po prostu popytu. Pewno dlatego, że jest to dość specyficzny i trafia tylko do wąskiej grupy odbiorców. Być może też dlatego, że producenci często źle wyceniają tego typu produkty na tle tych "zwykłych" mimo że oferują dokładnie tyle samo możliwości, co skutecznie odstrasza klientów....

Przeczytaj całość
NavRoad Nexo Kiddo - tani tablet dla dzieci

Paweł Pilarczyk
Paweł Pilarczyk

Gdy do PCLab.pl trafił tablet stworzony z myślą o dzieciach, nie było wątpliwości, komu przekazać go do testów. Jako jedyny w redakcji mam dzieci dokładnie w wieku potencjalnych odbiorców tego typu sprzętu. Pociechy w wieku 2, 4,5 i 6 lat to idealni testerzy dla tabletu Kiddo. Niestety, mój początkowy entuzjazm szybko opadł, gdy przekazałem sprzęt maluchom, a te już po chwili wróciły do mnie z pierwszymi problemami.

Przeczytaj całość

Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział mi, że na rynku pojawi się gamingowa klawiatura marki Genius, dla bardziej zamożnych graczy, pewnie z niedowierzaniem popukałbym się po głowie. Kupowałem wówczas myszkę biurową tej firmy. Działa nadal, jest całkiem niezła jak na tej klasy urządzenie, ale od tych z najwyższej półki dzielą ją lata świetlne. Z tego powodu, gdy nagle widzimy news o pojawieniu się urządzeń przeznaczonych dla bogatszych klientów i to firmy dotychczas kojarzonej z ekwipunkiem biurowym, podświadomie wyczuwamy podstęp. Myślimy, że co jest nie tak, ktoś nas wrabia. Dlaczego?

Przeczytaj całość
Modecom Xino Z46 - duży, niedrogi, wydajny

Krzysztof Pikowy
Krzysztof Pikowy

Kiedy przygotowuję dużą publikację, a może i cały cykl publikacji do swojego macierzystego serwisu, zawsze z niecierpliwością czekam na jeden z najprzyjemniejszych momentów tej pracy, czyli tę chwilę, w której z parteru redakcji ktoś woła do mnie - Krzysiek, paczka ze sprzętem do Ciebie
Tym bardziej jest to przyjemne, kiedy takie okrzyki rozlegają się często i regularnie, jak to ma miejsce teraz, kiedy publikacja szykuje się spora, ciekawa i wymagająca przetestowania sporej ilości różnego typu sprzętu. Jaki to sprzęt i jaka publikacja - na razie nie powiem, ale istotną jej częścią będzie dość specyficzny test smartfonów, sprawdzający tylko wybrane ich funkcje i parametry, w dodatku w warunkach, powiedzmy, mniej komfortowych, niż redakcyjne zacisze.

Przeczytaj całość
Nowe smartfonowe Atomy – na dominację rynku jeszcze zbyt wcześnie

Mieszko Krzykowski
Mieszko Krzykowski

Pierwsze jedno i dwurdzeniowe smartfonowe Atomy to nie były złe procesory. Zapewniały bardzo wysoką wydajność w ogólnie pojętych typowych zastosowaniach (choć w dużej mierze to zasługa dobrej optymalizacji oprogramowania) i były energooszczędne. Niestety, niemal od samego początku sprawiały one wrażenie trochę spóźnionych, głównie z powodu tego, że były one oparte na kilkuletniej architekturze, nigdy nie zaskakiwały mocą układu graficznego i Intel przez pewien czas miał problemy z wdrożeniem swojego modemu LTE.

Przeczytaj całość
Zamawiamy dziwne rzeczy w dziwnych miejscach, czyli filtry powietrza do obudów z... RPA

Mieszko Krzykowski
Mieszko Krzykowski

Filtry powietrza w obudowach już dawno przestały być luksusem i śmiało można powiedzieć, że w trochę droższych konstrukcjach powinny one szczelnie zasłaniać wszelkie otwory, przez które do ich wnętrza może się dostawać kurz. Ale czasem (czy to z powodów finansowych, czy też estetycznych) kupuje się obudowę, w której takich „uszczelnień” brakuje. Pół biedy, jeśli wszelkiego rodzaju wloty powietrza mają regularne kształty i rozmiary, bo wtedy można po prostu skorzystać z oferty różnych producentów filtrów. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Przeczytaj całość
Android Wear przypomina, że polscy fani nowych gadżetów nie mają łatwego życia

Mieszko Krzykowski
Mieszko Krzykowski

Od wczorajszego wieczoru w „internetach” dominuje temat Android Wear i nowych sprytnych zegarków, mających trafić do sprzedaży już za kilka miesięcy. Moje początkowe zainteresowanie tym tematem po chwili przetransformowało się we frustrację, bo szybko uświadomiłem sobie, że nawet jeśli te gadżety trafią do Polski, to ich funkcjonalność będzie mocno upośledzona. Dlaczego? Bo Android Wear w ogromnej mierze bazuje na bardzo wybrednym Google Now.

Przeczytaj całość

Płyty główne z nowymi układami logiki i "odświeżane" procesory Haswell są już na horyzoncie - to widać, słychać i czuć. Niestety do 11 maja nie wszystko może zostać upublicznione ze względów politycznych - więc przedstawiając kolejne płyty nawet wizualnie trzeba zasłaniać pewne loga i oznaczenia na zdjęciach. Tym razem w moje ręce trafiła płyta główna MSI z serii MPOWER MAX oparta na "przyszłym chipsecie Intela"

Przeczytaj całość